Pandemide tonlarca satılan kolonyada yüzde 50 düşüş yaşandı

Pandemide tonlarca satılıyordu… Kolonya satışında yüzde 50 düşüş yaşandı

-Kolonyacı Hamaset Buldaç;

-“10 almanak yapacağımız ciroyu 3-4 ayda yaptık”

“250 litre civarında olan satışlarımız ortalama 4 tonu buldu”

-“Kolonya satışlarında yüzde 50 tenakus oldu”

-“Satışlar pandemi öncesi bakarak yüzdelik 40 arttı”

-“Kolonya, parfümün hayatımıza girmesiyle alay malay az daha sançmak üzereydi”

ELAZIĞ – Elazığ’da pandemi döneminde günlük ortalama 4 titrem kolonya satışı yapılırken, korona virüsün etkisini kaybetmesi ile bu kopya 250 litreye büyüklüğünde düştü. Virüsün, unutulmaya beniz tutmuş kolonya geleneğini yeniden canlandırdığını tamlayan kolonyacı Atılganlık Buldaç, satışların pandemiye nazaran yüzde 50 düştüğü ancak, pandemi öncesine bakarak üstelik 40 arttığını söyledi.

2 sene öncesine büyüklüğünde az daha unutulmaya beniz tutmuş kolonya, güneş tacı virüste birlikte vazgeçilmez bir arkaç gelmişti. Herkesin cebinde birer kolonya kâin pandemi döneminde kolonyacılar ise senelerce yapamadığı satışı bu müddet ortamında gerçekleştirdi. Pandemi sürecinde kolonyada patlama olduğun tamlayan 60 almanak kolonyacı Yiğitlik Buldaç, günde 250 litrelik satışların 4 tona ulaştığını söyledi. 10 yılda yapacakları ciroyu 4 ayda yaptıklarını vurgulayan Buldaç, virüsün etkisini azaltmasıyla gelişigüzel satışların pandemi dönemine oranlar yüzde 50 düştüğünü aktardı. Neredeyse unutulmaya beniz tutmuş kolonyanın, virüs ile alay malay yeninde hatırlandığını ve mufassal tıpkı sürede unutulmayacağını dile getiren Buldaç, bu yüzden umumi kendisine satışların pandemi öncesine göre da yüzdelik 40 arttığını rapor etti.

Pandemi sürecinde, keyif bakanının kolonyanın korona virüse etkisini belirtmesi konusunda kolonyada dayanılmaz benzeri patlama olduğunu belirten Yürek Buldaç, “Günlük ortalama rutin satışlarımız, 250 litre civarındaydı. Güneş Tacı virüsten sonraları bu 250 litre civarında olan satışlarımız ortalama 4 tonu buldu. Buna tek kimesne tedarikli değildi. Elimizdeki imkanlarla cemi Türkiye’den bize begayet merhale ısmarlama yağmaya başladı. Tığ evleviyet adına Elazığ’ı düşündük. Türkiye’nin yüzde 20’sine karşılık verebildik. Gerisini Elazığ’da tükettik. Yeryüzü azından Elazığ’ı kolonyasız bırakmadık. Satışlar, 4 tonu buldu. Bugünlerde azaldı. Kolonya satışlarında yüzdelik 50 azalma oldu. Ama güneş tacı virüsten önceki kolonya bundan sonra, parfümün hayatımıza girmesiyle alay malay az daha çökmek üzereydi. Deneyimsizlik banal kolonyayı bilmiyordu” dedi.

“Haddizatında kolonya bizim gelenek ve göreneklerimizde olan ayrımsız şeydir”

Kolonyanın ağababa mesleği olduğunu nâkil Buldaç, “60 yıllık tıpkı firmayız. Elazığ ve ülke çapında nişane üretiyoruz. Kolonyada güneş tacı ile tekrar hayatımıza girdi. Haddizatında kolonya bizim gelenek ve göreneklerimizde olan ayrımsız şeydir. Virüs var, kolonyayı elimize dökelim temizleyelim diyorlar. Böyle tıpkı madde yok. Halk temizken kolonya dökülmeli. Kolonya iz olan eli temizlemez. Yabancılar sunturlu yıkandıktan sonradan kolonya dökülecek ve böylece elde kalacak. Böyle olunca kolonya virüslerde çok etkilidir” diye konuştu.

“Neredeyse 10 almanak yapacağımız ciroyu 3-4 ayda yaptık”

Pandemide neredeyse kamu işlerin durduğunu fakat gıda ve kolonyada patlama olduğunu vurgulayan Buldaç, “Bunun devamında pandeminin bitmesiyle birlikte amal alışılagelen halini yakalarken kolonyada, haliyle etkisini yüzdelik 50 aşağılara akıllıca çekti. Kolonyacılıkta bizim üzere balaban 2 dini bayramımız var. Bu iki bayramda işler ölçüsüz derecede çetin peki. Az Daha bayramlarda çalışıp aynı yılı götürürüz. Pandemi da ise bu iki bayramın çarpı 10 kadar düşünebiliriz. 4 ay aşıdı derecede yoğunluk oldu. Sonrasında az daha bitmesiyle virüsten önceki satışlardan yüzdelik 40 henüz aşkın ama pandemi sürecinden yüzdelik 50 elan dun tıpkısı şekilde bitmeme ediyor. 60 yıllık kolonya geçmişimiz var. Net aynı şekilde söyleyebilirim ki bu 60 yılda korona virüs çıktından bilahare begayet merhale patlama oldu. Neredeyse 10 yıllık yapacağımız ciroyu 3-4 ayda yaptık” diye niteleyerek kaydetti.

Share: