Manisa ruzname: Kılıçdaroğlu’ndan “Bartın” Açıklaması: “İhmaller Zinciri Var. Ferda Üstünün Kapatılacağını Biliyoruz. Soma Faciasının Sonuçlarını Gördük”

Selen: TAMER ARDA ERŞİN –  Alıcı: KEMAL SEVİNDİRİCİ

CHP Genel Başkanı Eksiksizlik Kılıçdaroğlu, Sivas’ta; ” Zonguldak’ta 41 iştirakçi kardeşimiz hayatını kaybetti. Ayrımsız ihmaller zinciri var, anca görünüyor. On Paralık kimsenin görevden alınmadığını, olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını biliyoruz. Değme ne büyüklüğünde izah yapıyorlarsa de bütün ihmalleri araştırın diyorlarsa birlikte bugün üzere bunu söylüyorlar. Ama yarın bunun üstünün kapatılacağını biliyoruz. 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma faciasının sonuçlarını hep bu arada gördük” dedi.

CHP Umumi Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP’nin Sivas’ta düzenlediği Şehremaneti Başkanları Çalıştayı’nın açılışında konuştu. Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:

“SİVAS KONGRESİ, CHP’NİN İLK KONGRESİ…: Sivas Kongresi bizim milli halas hareketinin asıl felsefesinin belirlendiği tıpkı kenttir. ‘Milli sınırlar içre, vatan bölünmez aynı bütündür’ felsefesi kayda geçirilir. Seçkin türlü ecnebi karışma ve müdahalesine karşı millet topyekün kendini savunacak ve direnecektir ilkesi, kayda alınır. Kuvayı Milliye’yi biricik bilek yerine temyiz etmek ve milli iradeyi hakim buyurmak temel esastır diye niteleyerek kayda alınır. Camız ve esirgeme kabul edilemez. Sivas Kongresi’nin CHP’nin ilk kongresi olduğunu üstelik Gazi Mustafa Kemal Atatürk, yaptığı gürpedek çok konuşmada rapor etmiştir.

İÇİNDE BULUNDUĞUNUZ AKSI ŞERAIT KADERİNİZ Mİ?: Bu büyüklüğünde domuzuna, zer tıpkısı kadim kentin içre bulunduğu tabela nedir? 21’inci yüzyılda Kurtuluş Savaşı’na şahitlik yapmış, ilkelerini belirlemiş tıpkısı kent, bugün bire bir pozisyondadır. Türkiye balaban mesail yaşıyorsa, o sorunlardan tıpkı tekmil fazlasını Sivas ve Sivaslılar yaşıyor. Sivas’ta oyumuzun düşük olduğunu, bire bir mebus çıkardığımızı biliyorum. İki uray başkanımız vardı, tıpkı şehremaneti başkanımız, İmranlı; Tanrı rahmet eylesin, elim benzeri ilçe sonucu kaybettik, tıpkı şehremaneti başkanımız var.

SİVASLI BOZUKLUK SİVAS’TA ARA VERMEK İSTEMİYOR?: Sivaslı kardeşlerimin düşünmesini isterim. Zaman içre bulunduğunuz inatçi şerait sizin kaderiniz mi? Düşünce ve destek verdiniz. O zaman şu soruya değme Sivaslı kardeşimin cevap vermesi geçişsiz. Lan kudret, sana düşünce verdik, çok sayıda milletvekili verdik, bu Sivaslı sebep Sivas’ta çalişmamak istemiyor, sebep balaban kentlerin varoşlarına gidiyor? Bildirme çokça köye ehil olan tek toprak, Sivas. Ama bu Sivas, ne hikmetse ayrımsız soy büyükşehir belediye başkanı olamıyor. Zira nüfusunu tutamıyor.

SİTEMİMİ DİLE GETİRMEK ZORUNDAYIM: Hep Sivaslılara çağırmak benim boynumun borcudur. Canan Sivaslılar. Rey verdiniz, eyvallah, başımın üstüne. Ne düşünce verdiniz diye niteleyerek eleştirmiyorum. Amma sandığa giderken düşünün. Evlatlarınızı, çocuklarınızı, Türkiye’yi, köylerinizi düşünün. Aynı âdem, doğduğu, yaşadığı kentte gönenmek ister. Doğduğu kentte bahtiyar olmayıp de şişman kentlerin varoşlarına gidiyorsa tıpkısı sevgili var demektir. Derdimiz var demektir. Ben bu sitemimi dile değirmek zorundayım. Çünkü bu çözülemez dava değildir. Israrla söylüyorum, Anadolu’nun içi boşalıyor diye, fabrikalar kapanıyor diyerek. Rençper üretemez ayla geldi, köylüyü toprağına küstürdüler. Hayvanına küstürdüler. Kendisi haris, beslediği hayvan dahi haris.

YENİ BİR ANLAYIŞIN EGEMEN OLMASI LAZIM: Böyle benzeri düzlem var ki rastgele birimizin düşünmesi geçişsiz. Kişi kaderimizi belirleyecek, daha huzurlu bir Türkiye’de yaşayacaksak; eskimemiş benzeri anlayışın hâkim olması lazım. Siyaset zenginleşme aracı değildir. Sivaslı kardeşim sana söylüyorum. Türkiye’de hareketli bilcümle vatandaşlarım, sizlere söylüyorum. Siyaset zenginleşme ara bulucu değildir. Halkın oyları ile milletvekili, nazır, başbakan veya cumhur reisi olan; kim olursa olsun, halkın oyları ile benzeri makama geldiyse, halka harıldamak amacıyla dirimlik, kalkınmak üzere değil. Bu anlayışı tagayyür etmek zorundayız. Bire Bir yüzyılı devirdik, ikinci yüzyıla giriyoruz. Bire Bir yüzyılın bize bıraktığı bırakıt nedir? Komşularımıza bakalım. Kâffesi ile kavgalıyız. Yeni aynı izan, eskimemiş ayrımsız iş. Aktöresel temelde yükselen ayrımsız anlayışı kastediyorum ben. Fazilet, zeki, hikmet ve birikimden bahsediyorum ego. Üniversiteleri vukuf üretmeyen tıpkı ülkenin büyüme şansı yoktur. Teknolojinin gelişmediği ayrımsız ülkede siz acun ile rakiplik edemezsiniz.

SİVAS’I ÇANTADA KEKLİK GÖRÜYORLAR: Şayet bire bir siyasi söz veriyorsa, verdiği sözü hesabına getirmesi lazım. İşin kuralı budur. Hesabına getirmiyorsa, halkın önüne çıktığı zaman hangi gerekçe ile yerine getirmediğini oturup anlatması geçişsiz. Olur bu sözü verdim, ama şu gerekçe yapamadım demesi geçişsiz. Bakınız, Karadeniz’i Sivas üzerinden Anadolu’evet bağlayacak olan iki tünel. Kortej verdiler, aradan yıllar geçti, açılmadı. Ne açılmadı, hangi esbabımucibe ile açılmadı? Bunların Sivas’ı falanca sevdiği namevcut. Sivas’ı torbada keklik görüyorlar. On Paralık bakım götürmesek de elbet olsa Sivaslı bize rey verecek diyorlar. Ego aşama üzere eminim. Sivaslı torbada keklik değildir. Madem bakım vermiyorsun kardeşim, kusura bakmayın demesini dahi agâh Sivaslı. Bunu bekliyorum. Bu tünellerin 2016’dahi yapımına başlamış. Açılacağı söylenmiş, 2020-2021’üstelik, bibi açılmıyor.

TÜRKİYE’Yİ ORTA ÇAĞ KARANLIĞINA BEN SÜRÜKLEYECEĞİM DEMEKTİR: Türkiye’bile en çok köye eş olan ülke Sivas. 1233 köyü var. Sivas merkezde, Divriği, Yıldızeli ve Hafik’te 22 okulu yıkıyorlar. Yıpranmamış okul yapacağız diye. Temeli üstelik atılmamış. İhalesini yapacağız diyorlar. Buradan Sivaslı kardeşlerime sesleniyorum. Önünüze AK Partili yahut MHP’li saylav gelirse, şurası söyleyin. Kardeşim Eksiksizlik Kılıçdaroğlu dedi kim ‘Yapamadığınız 22 okulun temelini de biz atacağız, okulu birlikte yapacağız, 6 ay içre hep okulların tamamını halka konfirmasyon edeceğiz’. Bunu söylüyoruz. İki yıldır yapamıyorlar, neden yapamıyorsun? Ekol bu meslek. Tıpkı iktidar ekol yapmaktan vazgeçmişse Türkiye’yi orta yüzyil karanlığına ‘ben sürükleyeceğim’ demektedir.

HERHALDE, KAZANÇ MATLUP MÜTEAHHİT BULAMADIKLARI İÇİN TEMEL ATAMIYORLAR: Ankara’da tıpkı takım toplantısında, ayrımsız okul vardı, yapılmıyordu. Dedim ki Milli Eğitim Bilimi Bakanlığı bize cevaz versin. Okulu derhal yapacağız. Uray başkanlarımız bunların tamamını yapabilirler. Genişlik güdük sürede yapabilirler. Aktöresel temellerde yapabilirler. Bunlar herhalde kazanç alacak yüklenici bulamadıkları amacıyla asıl atamıyorlar.

BİR KENTTE BİR FABRİKA ÇALIŞMAZ MI?: Tıpkısı çıpa- polat fabrikası var burada. Tam bire bir yılan hikayesine dönmüş. Ayrımsız çalışıyor, bir çalışmıyor. Verdiler, sattılar, ettiler. Binlerce kayırıcı buradan geçinirdi. Bibi geberik kadar yatıyor orada. Allah aşkına bir kentte benzeri üretimevi çalışmaz mı? Benzeri kentte, aynı fabrika çalışınca o kente avlu gelmez mi? Herkesin ailesiyle bu arada huzurlu bir hanay sürmesi gerekmez mi? Fabrika çalışmıyor. Sivaslı kardeşlerime saraka veriyorum. Tanrı felek ederse Millet İttifakı yerine nüfuz olacağız, o fabrikayı alacağız. Kamuya alacağız. 6183 dar Kamu Alacakları Tahsil Usulü Hakkındaki Kanun’a göre alacağız. Kamu kurumu haline getireceğiz. Orada Sivaslılar çalışacak. Alın terlerinin karşılığını takanak. Orada yaratılan ek ayar Sivas’ın katma değeri olacak, bunu yapacağız.

SİZE BIBER DOLMASI SÖYLÜYORLAR: Aynı kente heveslendirme olursa, teşvikin değer olması lazım. Endüstri bölgesi yapıyorsunuz, değişik motivasyon, öbürünü yapıyorsunuz değişik isteklendirme. Rekabete, akla yeraltı. Böyle tıpkısı maskaralık görülmüş değil amma bunları yapıyorlar. Acul katar. Geldiler, alay verdiler. 2019’da gelecek diyerek. 2019, 2021, 2022. Nerede bu? Çıplak ve kemiksiz söylüyorum. Bunlar ayan ve net. Sizden oy almak üzere gelip mikrofonların önüne çıkıyorlar. Size dolma söylüyorlar, biber dolmasi dalavere hile söylüyorlar. Kâfi be kardeşim, bu kadar yalanın arkasından bile gitmeyin.

İKTİDAR SİZİ DÜŞMAN GİBİ GÖRÜYOR: (CHP’li belediyeler) Var olan kudret sizi antagonist kadar görüyor. Elbet bunları engellerim diyor. Lacerem bunlar vatandaşa hizmet edilemez hale getirilir, bunun arayışı içinde. Amma sizler sağlıklı olun, bütün belediye reisi arkadaşlarım, hep engelleri aşarak halka hizmet ediyorsunuz. Hepinize içtenlikle teşekkürname ederim. Henüz evvel söylemiştim, bilcümle engelleri aşıp bölüt hizmet ika üstüne alışılmadık ceht harcayan uray başkanlarımız, Türkiye Cumhuriyeti’nde yerel yönetimlerde gündüz yazıyorlar. Tarihiniz oflaz ve güzel olsun diyorum ben.

CHP’Lİ BELEDİYELERE TEŞEKKÜR ETMESİ LAZIM: 11 büyükşehir belediyemiz, hep 248 belediyemiz var. Türkiye nüfusunun yüzde 51,7’sine hizmet ediyoruz. Yarısından fazlasına CHP’li belediyeler hizmet ediyor. Toplumsal yardımlardan hezel edeyim. Belediyelerimiz 4 milyon 800 bin haneye toplumsal arkalama götürdüler. 3 sene 7 maaş müddet içinde. Götürdükleri içtimai arkalama miktarı 25 milyar 700 milyon lira. Hangi demektir bu biliyor musunuz? Türkiye’yi bir tehlike, açlıktan, bire bir kırımdan takip etmek demektir. Ekmeği olmayana savsaklamak, sütü olmayana benzen, parası olmayana para, kirasını ödeyemeyene icar… Gelişigüzel türlü arkalama yapıldı, değme çeşit. İktidarın CHP’li belediyelere teşekkür etmesi lazım. Sizin sayenizde bu ülkede derin bir fakirlik çokça aşkın hissedilmiyor demesi geçişsiz. Büyük fedakarlıklarla fariza yapıyorsunuz demesi lazım. Ama engelliyorlar, istedikleri kadar engellesinler, temas engeli temas CHP’li şehremini aşacaktır ve halkına hizmet edecektir. Bundan kesinlikle eminim. 840 bin haneye ısınma yardımı. 3 milyon 100 bin haneye azık yardımı. 745 bin haneye nakdi yardım. 3 milyon 200 bin kişiye 492 milyon tutarında erişim yardımı yapıldı, sosyal yardımların özü sınıfladığımız ahit bu.

20 yılda bu ülkede mikro sorununu çözemediler. Bundan henüz nazik tıpkı şaibe benzer mi? Uray başkanlarımız de bu konuya halk attı. 2019 yerel seçimlerinde şehremaneti başkanlarımız seçildiklerinde 22 öğrenci yurdu vardı, bunu 83’e çıkardılar. Mikro kapasitesini öğrenci sayısı adına yüzde 392 artırdılar. Ki bu devam edecek. Çocuk Yuvası hizmetleri belediye reisi arkadaşlarıma söylüyorum. Kısır mahallelerden başlayarak, mübarek miktarda kreş yapın. O yoksul avrat evladını getirip; oğlunu, kızını büzük ortamında sizin kreşinize bıraksın. Bala orada sosyalleşsin. Arkadaşları olsun, uyusun. Beslensin. Ana büzük zarfında akşam ezanı çocuğunu alıp evine götürsün. Bu bir zamanda kadının çocuğunu bıraktığı üzere pazara gitmesi, alışverişe gitmesi, taziyeye gitmesi, düğüne gitmesi amacıyla da koca bire bir fırsat… Belediye başkanlarımız 162 olan çocuk yuvası sayısını 380’e çıkardılar. Bala sayısı de 12 binden 32 bine imdi. Bu bile bizim açımızdan saksı olarak çok majör. Eğitim Bilimi destekleri var. Yine ayrıca 575 bin gerekseme sahibi öğrenciye kırtasiye yardımı yapıldı. 65 bin öğrenciye giysi yardımı yapıldı. 1 milyon 284 bin öğrenciye besleme yardımı. 115 bin öğrenciye sınavlara tedbir ve okulla yardım yetişek programları. Bütün bunların hep yapıldı.

2019’dan bilahare 3 bin 478 parkı hizmete açtılar. 22 milyon 820 metrekare bu. Yani 3 bin 196 kadar yeşil düzlük kazandırdılar, bulundukları kentte. Beton ormanından çıkarıp, kenti yaşanabilir tıpkısı site haline dönüştürmeye çalıştılar. Yenilenebilir enerji üstüne bile 57 belediyemiz hayata geçirdi, 19 belediyemiz üstelik atıklardan erke üreterek, olabildiğince zat maliyetlerini düşürmeye çalışıyor.  Personel konusunda de karı yöneticide vahim tıpkısı artış var. 1317 olan karı idareci sayısı 2 bin 10’a imdi. Yüzdelik 52 oranında çoğalma var. Bu üstelik evire çevire tıpkı mücahede. Raylı sistemler konusunda üstelik bütün engellemelere karşın 11 raylı sistem hayata geçirildi. Hep uzunluğu 79.9. Yani 80 km. İnşaatı devam fail 23 eşkal var, bunlar bile bittiği devir 211 km.’lik cümle hayata geçirilecek.

İKTİDARIN YAPAMADIĞINI YAPIYORUZ: Belediyelerimiz aracılığıyla 39 bin 527 üreticiye, 4 bin 100 titrem allahsız ve nakit tezek desteğinde bulunuldu. İktidarın yapamadığını yapıyoruz, beceremediğini beceriyoruz. Çiftçiyi çöp tenekesi ettiler, çiftçiyi kötü etmekten kurtarıyoruz. Ama bizim belediyelerimizin olduğu yerlerde. 21 bin 130 üreticiye 30 bin titrem efsanevi yemi verildi. Ama bizim belediyelerimizin olmadığı yerlerde insanlar bakımsız halde. Hayvanlarını kesime gönderdiler. Kooperatiflerle dahi teşrikimesai yapılıyor, kooperatiflere 2 bin 200 ekincilik aracı yardım edildi. 97 milyon nüsha direk, meyve ve sebze fidesi ücretsiz verildi. 93 bin 800 çiftçiye nesil desteği verildi. İktidarın yapamadıklarını yapıyoruz. O nedenle bizim belediyelerimizin olduğu yerlerde insanlar bedbaht değiller. Sunu azından tıpkı şeylerin yapıldığını görüyorlar. 17 bin 700 üreticiye 22 bin 450 siktirici ve büyükbaş efsanevi mevhibe edildi. 101 bin kümes hayvanı, 410 saf kovanı ücretsiz adına dağıtıldı.

ÜSTÜNÜ ÖRTECEKLER: Zonguldak’ta 41 işçi kardeşimiz hayatını kaybetti. Tıpkı ihmaller zinciri var, anca görünüyor. On Paralık kimsenin görevden alınmadığını, olayın üstünün kapatılmaya çalışıldığını biliyoruz. Gelişigüzel hangi büyüklüğünde açıklama yapıyorlarsa birlikte bilcümle ihmalleri araştırın diyorlarsa bile bugün için bunu söylüyorlar. Ama erte bunun üstünün kapatılacağını biliyoruz. 301 kişinin hayatını kaybettiği Soma faciasının sonuçlarını bütün beraber gördük. Arsıulusal Faaliyet Örgütü, bu örgütün üyesiyiz. Bu örgütün Ankara’de ayrımsız temsilciliği var. Madenle ait bire bir anlatım yayınladılar. Ekim 2022 Uluslararası Say Örgütü Türkiye Ofisinin yayınladığı ifade. İş güvenliği ve sağlığı konusunda kısık sorunlara değiniyor. Türkiye’birlikte gelişim sağlığı ve iş güvenliği üzerine korkulu sorular var diyor. Tığ 2015 yılında 176 mahdut Madenlerde Güvenlik ve Afiyet mevzulu ILO sözleşmesini imzalamışız. Bu sözleşmenin gerektirdiği tek şeyi yapmamışız. Demincek uluslararası encümen diyor ki ‘Bana ne için hikmet vermiyorsun?’ Bilgi verilmemiş. ‘Altına imza attın gereğini hesabına illet getirmiyorsun?’ diyor. Gereğini adına getirmemiş. ‘Ölümcül belalar olunca bana vukuf vereceksin, bozukluk bugüne kadar hikmet vermedin, bana hikmet vermeyi sana yine hatırlatıyorum’ diyor. Bunlar rapor yazmasalar tığ üstelik bilmeyeceğiz. Biz da sanacağız ki Uluslararası Emek Örgütü’nün öngördüğü, bizim da imzaladığımız sözleşmelere akıllıca yerine değme nev vukuf veriliyor. Hadi bize verilmesin, keşki bizi dışarıya cebin kusur duruma düşürmeyin. Oraya üstelik verilmiyor.

NEREYE DOKUNSANIZ AÇI HİSSEDİYORSUNUZ: Nereye dokunsanız şiddetli hissediyorsunuz. İnsanlar geliyor açız diyorlar. Ürettiğimizin karşılığını alamıyoruz, bizi toprağa küstürdüler diyorlar. Evvel Tokat’ta söyledim, zaman dahi Sivas’ta söyleyeyim. 85 milyon yurttaşımız var, 85 milyona sesleneyim. Cenabıhak aşkına akıbet 20 yılda DOĞRU Öğür hükümetinin yaptığı benzeri tek üretimevi söylesinler. Bire Bir yegâne üretimlik. İster şeker, çimento, lüzum lastik, icap akarsu fabrikası. Ne istiyorlarsa. SELIM Tümen iktidarının şevket aracılığıyla yapılmış ayrımsız yegâne üretimevi göstersinler. Benzeri üretimlik üstelik namevcut. Tamam zahir olacak, Türkiye’yi bittabi büyüteceğiz? Yapamıyorlar, beceremiyorlar. Türkiye’yi birlik aynı çıkmaza soktular. Cümle bire bir takanak batağına soktular. Yekpare bire bir namus borcu batağına. Cumhuriyet Altını tarihinde bu büyüklüğünde sakil tıpkı namus borcu yükü altına Türkiye sokulmamıştı. Bu büyüklüğünde bati vecibe yükünün getirdiği ülkü nedir? Siyasal iradenin her an dışarıya ipotek edilebilir konuma gelmiş olmasıdır. Egemen güçlerin talimatını şartsız namına getiren ayrımsız politik iradenin ortaya çıkması demektir. Bunu alelhusus Sivas’ta söylüyorum. Milli Halas hareketinin olduğu, kararlarının alındığı yerde söylüyorum. Vecibe kayran, egemenlik alır. Deminden açık oturum nüfuz buyuru alır konuma gelmiştir. Türkiye amacıyla yeryüzü büyük hınç budur.

BUNLAR FAİZCİLERİN AĞABABASI: Bakın bütçelerimiz üstelik öyledir. İktidar harcamaları diremek amacıyla o bile takanak alıyor. 2017’den 2023’e büyüklüğünde borçlar hangi kadar arttı, bütçede. Yüzdelik 100-300- 500- 1000. Yarayışlı efendim. TAMI TAMINA yüzde 1292 hatim arttı arkadaşlar. Bu vecibe yükünü, bu ulus hangi büyüklüğünde çekecek? Açım diyor eş, ne küşat diyor. Rençper hayvanımı besleyemiyorum diyor, illet besleyemiyor? 85 milyon algı veriyor, nereye gitti bu rüsum, nereye harcadınız bunları? İnsanlar viran vaziyette. Bulutsuz ve açık söylüyorum, Sivaslı kardeşlerim üstelik duysunlar. Senin ödediğin vergilerin büyük bir kısmı içerideki ve dışarıdaki tefecilere gidiyor. Bakmayın anca faize karşıyız diye niteleyerek. Bunlar faizcilerin ağababası. Faizcilere çalışıyorlar. Bu kadar borcun karşılığında hangi olacak? Ürem ödeyeceksiniz.

Gelişigüzel kamer bütçeden 2 bilyon 222 milyon 873 bin dolar faiz ödüyoruz. Saate bölersek, saat başına ödediğimiz getiri 3 milyon 45 bin 348 bin dolar. Cenabıhak aşkına bu denge çekilir mi? Türkiye’yi bu batağa ki soktu? Utanmasalar Mösyö Eksiksizlik yatı diyecekler. Sakıncasız olun. Kanı takanak şey değil. Cumhuriyet Altını tarihi bu büyüklüğünde vahim aynı iyon altına girmedi. Türkiye Cumhuriyet Altını tarihinde bu büyüklüğünde pahal tıpkı iyon altına girmedi. Bunlar yetmedi, gitmek için düzey korumalı mevduat getirdiler demincek. Mart ayından eylül ayına kadar bire bir avuç insana 85 milyar lira ödediler. Bunların döviz garantisi var, bunların getiri garantisi, vergi ödememe garantisi var. Vatandaş savmak alırken rüşvet ödeyecek amma kırat korumalı mevduatın sahibi milyarları yatıracak, dirimlik elde edecek ama ilkokul kuruş algı ödemeyecek. Benim bile Sivaslı kardeşime istifsar hakkım var. Esnafına, çiftçisine, üreticisine sorma hakkım var. Sen algı ödüyorsun, ödemediğin antlaşma ukubet, ürem geliyor. Dükkanı kapat, aldığın hava parasını götür düzey korumalı mevduata evliya. Hem dirimsel elde ediyorsun, hem döviz garantin var, hem vergi vermiyorsun, üretmiyorsun, cebin teri dökmüyorsun. Haram değil mi bu Cenabıhak aşkına evet? Haramzadelerin iktidarı dediğim ant, kızıyorlar. Tamam onların iktidarı. Bankaların aile önce 8 ayda yüzde 420. Bankaların ev yüzdelik 420 artıyor. Ego sorayım Sivaslı kardeşlerime. Esnafın, işçinin, çiftçinin arttı mı? Sanayicinin ocak 8 ayda yüzdelik 420 arttı mı? Kimin ocak? Bankaların. Bankalar ne yapar? Parayı nema ile verirler. Bitti o kadar. Şimdi diyorlar ki sayısal altyapımız, fiber gözlükçü kablolar sıkıntılı. Bu Türk Telekom’u Hariri ailesine kim peşkeş çekti. Sivaslı kardeşlerime söyleyeyim. Köylerde internet bulunmayan. Bu ayrıntılar hangi olacak?  Zahir yetişecek bu dallar? Bütün bunlara rağmen asla umutsuzluğa kapılmayacağız. Aynı iktidarın karabasan kabil çöktüğünü, vatandaşın bunaldığını da biliyorum ama biz bunları aşacağız. Ulus İttifakı kendisine tıpkı aradayız. Altı şef birlikte Türkiye’nin gerçeklerini biliyor. Altı lider de iş birliği yaparak Türkiye’yi bu karabasandan çıkaracağız. Bölüt hizmet etmenin Hakk’a gitmek büyüklüğünde ongun tıpkısı fenomen olduğunu da biliyorum. İyi benzeri inanç, anane olduğunu üstelik biliyorum.”

Share: