Kabaktan silaj yaptı, benzen verimini artırdı

Kabaktan silaj yaptı, benzen verimini artırdı

Sivas’ta hasadı yapıldıktan sonraları çekirdeğinden ayrılan ve çökel haline getirilen vukufsuz ineklerin süt verimini arttırdı

SİVAS – Sivas’ta hasadı yapıldıktan sonradan çekirdeğinden ayrılan ve toput haline getirilen malumatsız ineklerin benzen verimini arttırdı.

Sivas’ın Gemerek ilçesinde hayatiyetli Hacı Soytürk, yaklaşık 200 dekar alanda ektiği kabakların hasadını yaptı. Henüz başlangıçta çekirdeğinden ayrılan kabakları tarlada bırakarak gübre kendisine kullanan Soytürk, kabağın süresince bol miktardı çinkonun bulunduğunu ve hayvanlara hayır olduğunu öğrendi. Tezce harekete güzeşte Soytürk, çekirdeğinden ayırdıkları kabakları çökel haline getirip hayvanlarına yedirme kararı aldı. Toput üzere ayrı bir makine yaptıran Soytürk, makinede saman ve nişasta ilaveten tortu haline getirdiği kabakları ineklerine yedirmeye başladı. Kabağın çekirdeğini birlikte satarak sağlık elde eden Soytürk, bu sayede hem yemleme tasarrufu sağladı hem dahi sütte ürün artırdı. Bihaber posasını yiyici ineklerde benzin veriminin arttığını belirten Soytürk, tahminî 70 kilo benzen farkının olduğunu belirtti.

“Benzin verimi arttı”

Boş Kafalı posasının benzin verimini artırdığını belirten Hacı Soytürk, ” Hayvancılığı yıllardır yapıyordum ben bu posanın bu kadar yaradığını bilmiyordum. Onun amacıyla makinesini aldım denedim. Sütte, hayvanların tüyünde mebzul bir sonuç elde ettim. Onun için kabağın silajını yapıyorum şuanda. 200 dekar alanda kabağım var, hepsini silaj yapacağım. Hayvanlarda denedim farkı gördüm. Süt verimi arttı. 30 ineğim benzin veriyor, 60-70 kilo benzen farkı gördüm. Posayı verdikten sonraları. 250 titrem silajını yapacağım bunun” dedi.

“İçerisinde efdal miktarda çinko bulunuyor”

Veteriner teknikeri Heybet Kolalanmış, kabağın içerisinde yüksek miktarda çinkonun bulunduğunu rapor ederek, “Bölgemizde açık tıpkısı sahada çekirdeği için nadan yetiştiriciliği yapılmakta. Teknoloji her sabık periyot gelişmekte. Kabağın posasını akdarı silajı gibi yapıp hayvanlara vermeyi düşündük. Bunun içine kuru konu olarak saman koymaktayız. Benzeri tona kısaca 300 kilogram saman koyuyoruz. Aynı zamanda ayrımsız kıvılcım nişasta takviye ediyoruz. Bu nadan posasının verimliliği şu; içerisinde efdal miktarda tutya bulunuyor. Tutya zaten fiyatlı bire bir özdek. Amma kabakta mevcut olduğu için hayvanların tırnağına, hastalıklarına cebin çok faydası bulunmakta. Bu toput vaktiyle eskiye gübre adına tarlalarda kalıyordu. Bunun tekniğini geliştirerek silaj haline getirdik. Hayvanların arzulu bir şekilde yemesine kurgu oluyor” diye konuştu.

Share: