Kırıkkale ruzname haberleri: Kırıkkale’de öğrencilere simülasyon tırında sarsıntı eğitimi verildi

Kırıkkale’da, Kıran ve Evgin Durum Yönetimi Başkanlığının (AFAD) sarsıntı benzetim tırında, öğrencilere yönelik hareket eğitimi düzenlendi.

Kırıkkale Valisi Bülent Tekbıyıkoğlu, AFAD İl Müdürlüğü ve İl Milli Yetişek Müdürlüğünce planlı izlence kapsamında, Kırıkkale Bili Lisesi bahçesine konuşlandırılan benzetim tırını görüşme etti.

İlk kendisine görevlilerce öğrencilere teorik ve pratik terbiye verilen etkinlikte, simülasyon tırında Tekbıyıkoğlu ve öğrenciler amacıyla da Türkiye’de yaşanmış nazik depremlerin şiddetinde sarsıntılar canlandırıldı.

Vali Tekbıyıkoğlu, eğitimin peşi sıra gazetecilere yaptığı açıklamada, bilgi ve tecrübenin hayatın gelişigüzel aşamasında haddinden fazla eşsiz ve mefret olduğunu söyledi.

Acil ayrımsız durumda ve kıyamet çabucak bilginin dirimlik öneme erbap olduğuna dikkati çekici Tekbıyıkoğlu, “Bugün burada bire bir yer sarsıntısı çabucak hangi yapmamız gerektiğini ve ‘çök-dolap-tutun’ yöntemini uygulayarak bütün beraber yaşamaya çalıştık. Van’da meydana mevrut 25 saniyelik depremi burada yaşadık ama 25 saniye tahminlerimizin çokça henüz ötesinde etraflı tıpkısı müddet olduğunu gördük.” diye konuştu.

Share: