Kartal Belediyesi “Meme Kanseri Farkındalık Yürüyüşü” Düzenledi

Kartal Belediyesi, Kızılay Kartal Hastanesi ve Kızılay Cemiyet Merkezi işbirliği ile meme başı kanserinde er teşhisin önemine dikkat bağışlamak üzere ‘Pembe Patika Yürüyüşü’ düzenledi.

Her sene binlerce kadının yaşamına para olan bicik kanseri üstüne farkındalık mucit etkinliğe Kartallı kadınlar balaban rabıta gösterdi. Pembe şapkalar ve fularlar takarak gülgûn şemsiye açan kadınlar Neyzen Tevfik Meydanı’nda buluşarak Kartal Meydanı’na akıllıcasına yürüyüşe geçti. Gülgûn renkte kurdeleler ve balonlarla süslü yoldan ilerleyen kadınlar, gülgûn renkli şemsiyelerini üstelik açtı. Bu şekilde meydana ulaşan topluluk hazırlanan aktiflik alanında yerini alırken, gökyüzüne üstelik pembe balonlar bırakıldı.

1-31 teşrinievvel meme başı kanseri farkındalık kocaoğlan kapsamında Kartal Belediyesi Başkanı Gökhan Yüksel öncülüğünde düzenlenen etkinlikte gülgûn maskeler, fularlar ve şemsiyeler haiz vatandaşlar Neyzen Tevfik Meydanı’nda buluştu. Bando eşliğine pembe renkte kurdeleler ile bezeli yoldan yürüyüşe sabık kadro ‘Pembe Meslek Yürüyüşünü’ başlattı. Aralarında Kartal Belediyesi Komutan Yardımcısı Mustafa Oktay Katarakt, Kartal Belediyesi Sedir Başkan Vekili Heyecan Bulut, Kartal Belediyesi Sedir Üyesi Rüya Daştan, Kartal Kent Konseyi Başkanı Türkan Kurtulmaz ve Kartallı vatandaşların katılım sağladığı grup Kartal Meydanı’nda hazırlanan etkinliklere katıldı.

“8 KADINDAN 1’İ MEME BAŞI KANSERİ İLE KARŞILAŞIYOR”

Kartal Meydanı’nda düzenlenen etkinlikler kapsamında güdük aynı müzakere özne Kızılay Özel Kartal Hastanesi Umumi Cerrahi Uzmanı Doktor Prof. Dr. Alper Cihan, bicik kanseri ve er teşhis konularında dirimsel bilgiler verdi. Türkiye’da rastgele 8 kadından birinin hayatının benzeri döneminde meme başı kanseri ile karşılaştığını belirterek kendiliğinden araştırı ile ilgilendiren ameliye bilgiler verdi.

20 yaşında meme başı kanseri ile tanışarak tafsilatlı benzeri otama sürecinin arkası sıra hastalığı yenen Elif Darıcan dahi yaşadıklarını anlattı. Otama sürecini ve erken teşhisin öneminin beraberinde yaptığı yanlışları birlikte paylaştı.

“MEME BAŞI KANSERİ, ERKEN TEŞHİS HALİNDE ÖNLENEBİLİR”

Kartal Belediyesi Başbuğ Yardımcısı Mustafa Oktay Katarakt’dahi yalnız bicik kanserinde değil, tüm hastalıklarda er teşhisin yetişkin olduğunu vurguladı. Tek hastalığın ihmale gelmemesi gerektiğini belirten Katarakt, Elif Darıcan’ın 3’üncü evrede olmasına karşın sağlığına kavuşmasının çok kocaman olduğunu belirtti. Meme Başi kanserinin er teşhisi halinde önlenebilir hastalık olduğunu vurgulayarak Kartal Belediyesi’nin bu konuda yapılan seçme nev farkındalık çalışmasına destek verdiğini belirtti.

Etkinlikler kapsamında Kartal Belediyesi Komutan Yardımcısı Mustafa Oktay Aksu katkılarından kontekst Kızılay Hususi Kartal Hastanesi genel cerrahi uzmanı Doktor Prof. Dr. Alper Cihan’a teşekkür ederek, çiçek arz etti. Kartal Belediyesi Sedir Başbuğ Vekili Hırslı Bulut ise meme kanserini yenen Elif Darıcan’a çiçek ikram etti.

Etkinlikte daha sonradan hususi tıpkısı karavanda irade eden vatandaşlara Meme Başi Kanseri ile ilgilendiren elle muayenenin şüphesiz yapılacağı gösterildi.

Share: