Karadeniz’de palamut bolluğu

Karadeniz’de palamut bolluğu

Kiloluk pelit balığı 30 liraya kadar düştü, insanlar balıkçı tezgahlarına yöneldi

ORDU – Karadeniz’e açılan balıkçıların avladığı verimli miktarda pelit, Ordu’dahi tezgahları şenlendiriyor. Vatandaşlar, makul fiyata balık alabilmek için balıkçıların uğrunda kuyruklar oluşturuyor.

Denizlerde 1 Ilkgüz tarihinde başlayan avlanma sezonu sonrası balıkçıların yüzü pelit ile gülüyor. Güzeşte yıllara bakarak artağan miktarda avlanan palamudun mevsim başlarında tanesi 80 teklik civarında satılırken, geçen hafta ise 40-45 liradan satıldı. Demin ise kiloluk palamutların adedi 30 liraya büyüklüğünde geriledi. Fiyatların ucuzlamasıyla alay malay balıkçılara akış fail vatandaşlar, tezgahların uğrunda kuyruklar oluşturdu.

Vatandaşlardan bazıları çakaralmaz olduğu üzere eli nimetli miktarda palamut alıp dondurucuda himaye edeceklerini belirtirken, bazen vatandaşlar ise kendilerine ve yakınlarına aldıklarını söyledi. Balıkçılar üstelik sivri balığına olan talebin oldukça çok olduğunu belirtti.

“Şu an sivri parasız”

Ordulu balıkçı Ateşli Akgün, “Şu palamutlar adi karşılıksız. Bu zaman palamut olmasa insanlar balık yemeyecek. Istek oldukça aşkın, tıpkı debbağ çorba parası. Ben 45 yıllık balıkçıyım ilk kez bu büyüklüğünde çok palamut görüyorum. Hamsi olmadığı için pelit haddinden fazla var. Bu palamutlar kısaca 1 kilo geliyor. İnsanlar alıp donduruculara koyuyor” dedi.

“Güzeşte yıllarda bu büyüklüğünde palamut yoktu, kut yaşıyoruz”

Turhan Metanetli isimli balıkçı, bu mevsim haddinden fazla güzel balık olduğunu anlatım etti. Mukavim, “Nev bereketli fiyatlar bile uygun. Şuan palamudun sezonu, çokça mübarek benzeri mevsim yaşıyoruz. Geçen yıllarda bu kadar aşkın sivri yoktu” diye konuştu.

Vatandaşlar ise fiyatın akıllıca olduğunu, bu mevsim mübarek miktarda sivri tükettiklerini söylediler.

Share: