Karabük’teki antika şehir “Karaelmas Ekspresi” ile henüz fazla seyyar çekecek

Geç Kalkolitik, Roma ve Erken Bizans dönemlerinde yerleşme yeri adına kullanılan, ortaya çıkarılan mozaikler dolayısıyla ” Karadeniz’in Zeugması” yerine anılan Karabük’ün Eskipazar ilçesindeki Hadrianaupolis Antik Kenti, Ankara- Zonguldak hattında baştan başlatılacak katar seferiyle elan fazla turisti ağırlayacak.

İlçenin 3 kilometre batısında milattan önceki 1’inci yüzyılda kurulan ve milattan sonradan 8’inci yüzyıla büyüklüğünde iskân yeri olarak geçer antika kent, Firez ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un talimatlarıyla Türkiye Cumhuriyeti Çap Demiryolları (TCDD) aracılığıyla başlatılacak Karaelmas Ekspresi seferiyle çekicilik merkezi haline getirilecek.

Ankara Garı’ndan akıntı edecek ve Çankırı üzerinden Eskipazar ilçesine haftada iki bölüm ati Karaelmas Ekspresi, 2003’te başlatılan ve yılın 12 ayı süren kazılarda ortaya çıkarılan Geon, Phison, Tigris ve Euphrates nehirlerinin düz aldığı, atlama beygiri, fil, panter, geyik ve grifon (danışma tarihinde tanıdık anlaşılmaz tıpkısı hayvana sunulan insan) kadar birçok hayvanın betim edildiği mozaiklerin sergilendiği antik kente gezici taşıyacak.

Karaelmas Ekspresi ile antika kente ati ve 2 saat seyahat fırsatı bulacak ziyaretçiler, mozaiklerin beraberinde, şimdiye kadar iki ısıdam, iki kilise, bir savunma yapısı, kayaç mezarları, tiyatro, benzeri kemerli ve kubbeli yapı, anıtsal kültik niş, uğur, villa, farklı abidevi binalar ile kâh din alanlarından çıkarılan satır ve ok ucu, 1600 yıllık kantar ağırlığı, antik döneme ilgilendiren nukut, ölülere ait zatî eşyalar ve 1800 yıllık nezir levhası ile Roma askerine ilişik tekrar 1800 almanak demir maskeyi üstelik yakından görebilecek.

Karabük Valiliğince ören namına dönüştürülmesi için çalışmaların başlatıldığı antik kentte, gelecek turistler için gelecek alanı ve Geç Roma Konutu ile Kuzeybatı Nekropol Kilisesi’nde seyahat alanı oluşturuluyor.

“Misafirlerimizi ağırlayarak lansman yapacağız”

Eskipazar Belediye Reisi Hüseyin Dönmez, AA muhabirine, Karaelmas Ekspresi’nin Eskipazar ilçesine seyyar taşıması için başlatılan çalışmaların bitmeme ettiğini söyledi.

Ankara’dan kalkan trenin Karabük’e geleceğini, dönüşte Eskipazar ilçesine gelerek 2 saat ıtlak vereceğini, bu sırada turistlerin antika kenti gezebileceklerini anlatan Dönmez, “Trenin rotasına ilçemizi de eklemiş olduk. Antik kentimizde turizm açısından aynı adım daha atmış olduk. İlçemizi fena hâlde günler bekliyor.” dedi.

Katar seferinin yanında örenlik yeri çalışmalarının de sonlanmasıyla turizm hareketinin bundan sonra artacağına bel fail Dönmez, şöyle bitmeme etti:

“Karaelmas treni seferleri için iki misil güruh yaptık. Birisi Kalecik’te, gayr Ekin ve Turizm Bakanlığında. Toplantıyı trenin duraklarının düz aldığı diyar ve kaymakamlık uray başkanları ile kesim milletvekilleri namına yaptık. Tren, elan saatleri belirlenmedi amma Ankara’dan kalkacak, Kalecik, Çankırı, Kurşunlu, Atkaracalar, Çerkeş ve Karabük’e gelecek. Turistler Safranbolu’dahi konaklayacak ve ertesi gün dönüşte Eskipazar’a gelerek antik kenti gezecek. Burada misafirlerimizi ağırlayarak tanıtım yapacağız. İkramlarımız olacak.”

Dönmez, Ankara, Çankırı ve Karabük milletvekillerinin konuyu yakından strateji ettiklerini, arz gücük sürede seferlerin başlayacağını sözlerine ekledi.

“Eskipazar’ın kalkınmasında eke etkiye sahip olacaktır”

Hadrianaupolis Kazı Başkan Yardımcısı Arkeolog Sinan Çiftçi de şimendifer seferlerinin antik kent için çok yetişkin olduğunu tabir etti.

Zaten var olan seyyar ilgisinin çıktı artacağını aktaran Dikici, “Karaelmas treni seferleri haddinden fazla majör zira buraya filhakika berhava el altında ziyaretçi gelmekte. Hele yerel ve ecnebi turistlerin yol uğrağı noktası. Harabelik yeri olmasıyla birlikte bu sayının artacağından şüphemiz yok. Karaelmas treninin gelmesi, buranın turizm potansiyelini artıracaktır kesinlikle. Bu bölgenin, Hadrianaupolis’in, Eskipazar’ın kalkınmasında yetişkin etkiye ehil olacaktır.” diyerek konuştu.

Share: