İsviçre’den Türkiye’ye bisikletle geldi; 2 ayda 5 bin kilometre kaide çevirdi

İSVİÇRE’den bisikletle Türkiye’ye mevrut Robert Porchet (32), kısaca 5 bin kilometre ayakçak çevirdi. Hakkari’nin Yüksekova ilçesine, 2 ayda geldiğini belirten Porchet, “Türkiye, temiz tıpkı talih; insanları çok ısıdam ve misafirperver. Amacım; dünyayı uçmak, insanları, kültürleri tefrik etmek ve ayrı ayrı yerler fethetmek” dedi.

İsviçre’de zinde ve spor markasının temsilcisi olan Robert Porchet, 2 kamer önce ülkesinden bisikletiyle yola daha çok. Porchet, çizin çizin Fransa, İtalya, Slovenya, Hırvatistan, Bosna Hersek, Karadağ, Arnavutluk, Kuzey Makedonya, Arnavutluk ve Yunanistan’dan sonraları Türkiye’ye ulaştı. Şimdiye büyüklüğünde 10 ülke gezdiğini anlatan Porchet, Türkiye’de çok hamam karşılandığını söyledi. Bisikletinin, bagajıyla 40 kilogram olduğunu anlatan Porchet, kamp düzenlemek ve kemirmek olgunlaştırmak amacıyla bütün donanımının bulunduğunu belirtti. Yolda olduğu sürede, otellerde ve asude yerlerde deri kurup uyuduğunu anlatan Porchet, seyahatini bisikletle yapmayı tercih ettiğini dile getirdi.

Gittiği ülkelerde insanlarla tanışıp, etkileşim kurduğunu, manzaraların keyfini çıkardığını ve serüvenci taraflarının olduğunu belirten Robert Porchet’in Türkiye’deki sonuç durağı ise Hakkari’nin Yüksekova ilçesi oldu. Bisikletle 1 ayda İsviçre’den İstanbul’a geldiğini anlatan Porchet, “1 aydır de Türkiye’yi dolaşarak Yüksekova’ya ulaştım. Buradan da İran üzerinden Azerbaycan’a gitmeyi hedefliyorum. 2 aydır kaide çeviriyorum. Tahminî 5 bin kilometre kaide çevirdim. Türkiye’ye ikinci hisse senedi. 12 sene önce tekrar Türkiye’yi kabul etmek amacıyla gelmiştim. Bu nöbet ise bisikletle 10 ülkeyi ayaklık çevirerek dolaştım, Türkiye’ye ulaştım. Türkiye, kâmil bire bir büyüklük; insanları ısıdam ve misafirperver. Amacım; dünyayı uyanmak, insanları ve kültürleri temyiz etmek ve ayrı ayrı yerlerini koymak” dedi.

Share: