İstanbul Valisi Yerlikaya, gaziler ve aileleriyle yemekte buluştu Açıklaması

İstanbul Valisi Mualla Yerlikaya, 19 Eylül Gaziler Günü zımnında planlı yemekte gaziler ve aileleriyle bir araya geldi.

Florya’üstelik mevcut restoranda düzenlenen izlence, Kur’an-ı Cömert tilavetiyle başladı.

Vali Yerlikaya, yaptığı konuşmada, 19 Eylül Gaziler Günü’nün, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün şahsında taçlandığı aynı çevrim olduğunu söyledi.

“Bizler şehadeti ve gaziliği sunu koca ön bilici tıpkısı milletiz.” diyen Yerlikaya, Sakarya Düz Muharebesi’nin oylumlu tarihin arz balaban dönüm noktalarından biri olduğunu anlattı.

Yerlikaya, o eşsiz zaferden bilahare 19 Ilkgüz 1921’bile Türkiye Büyük Budun Meclisi yoluyla zaferin mimarı, Serdar Atatürk’e “yiğitlik” unvanı ile “mareşallik” rütbesinin tevcih edildiğini belirterek, “Esbak Malazgirt’te, Çanakkale’de, Sakarya’bile, Kıbrıs’ta, zaman ise tahril boylarında, Suriye’da, Irak’ta, Akdeniz’bile ve daha birçok coğrafyada fariza başında bulunanlar bire bir ruhun, tıpkı ecdadın evlatlarıdır. Hepsine bin esenleme olsun.” diye niteleyerek konuştu.

“15 Temmuz’da dahi tek yürek, tek bilek olduk”

Gaziliğin yüksek aynı fedakarlık derecesi olduğunu dile getiren Yerlikaya, şunları kaydetti:

“Tarih boyunca olduğu kabilinden 15 Temmuz’üstelik üstelik tek kalpgâh, biricik bilek olduk. Vatanın ayrılamaz bütünlüğü, halkımızın huzuru, güvenliği ve esenliği amacıyla balaban bire bir onurla yürüdük. Bu cennet yurt, bu kutlu yürüyüşü sürdüren sayısız kahramanın cesaretleri ve metanetleri üzerinde yükseliyor. Bu emanete eş çıkma bilincimizin ve bu emaneti ayrımsız hassasiyetle geleceğe aktarma heyecanımızın temelinde bu mesuliyet yatıyor. Gazilerimiz bu bilinçle birçok destanlar yazdılar. Bu sebepledir kim her karı ocağında aynı şehidimizin eren hatırası, gaziliğin üstün onuru ve şerefi vardır. Rabb’im, İstanbul’umuzda bulunan 5 bin 437 gazimizden ve tekmil gazilerimizden razı olsun.

Ömürleri ayrıntılı, destanları daima olsun. Martir kardeşlerine munsap gazilerimizin da mekanları cennet, makamları büyük olsun.”

Share: