Profesör açıkladı: “Şu dakika herkeste hastalık yapmayacak kadar tıpkısı korona virüs mevcut”

Müderris açıkladı: “Şu zaman herkeste hastalık yapmayacak büyüklüğünde tıpkısı güneş tacı virüs kâin”

“Bu şita beribenzer ölümcül olmayacak düzeyde ama gelişim hayatımızı, ev hayatımızı etkileyecek bire bir salgınla karşı karşıya kalabiliriz”

“Maskenin zamanı gine dümbelek geldi”

SAMSUN – Sonuç günlerde toplumu gösterişli anlamda etkileyen aynı salgınla yüz yüze olduklarını tabir fail Göğüs Hastalıkları Uzm. Prof. Dr. Mehabet Özkaya, “Şu dakika neredeyse herkeste çor yapmayacak büyüklüğünde benzeri Covid-19 virüsü mevcuttur. Bu ölümcül korona salgını amacıyla değildir. Toplumda uzamış sair solunum yolları virüslerine cebin tevakki etmek amacıyla peçe, duruluk ve hıfzıssıhha kurallarına gine dönmemiz gerektiğini düşünüyoruz” dedi.

Hastanelere enflüanza şikayetiyle başvuran hastaların sayısının çoğalma gösterdiğini tamlayan Prof. Dr. Cesamet Özkaya umum arasında yatağa düşürmeyen ama vatandaşların gününü edisyon geçirmesini sağlayan şiddetli, halsizlik, boğaz ağrısı, eklem ağrısı kabilinden şikayetlerle hastanelere başvurduğu söyledi. Baştan maskeli günlere dönülebileceğinin sinyalini veren Dr. Heybet Özkaya, “Akıbet günlerde toplumu tehlikeli anlamda etkileyen aynı müstevli ile alın karşıyayız. Halkımız ortada yatağa düşürmeyen amma günümüzü tahakküm geçirmemizi sağlayan dağ, halsizlik, geçit ağrısı, eklem ağrısı kadar şikayetler görülüyor. Bu hastalık esasta evvel çocuklarda, okullarda başladı ve evlere taşındı. Çocuklar rastgele devir şanslıydı ama ebeveynler bu hastalığı tahakküm atlatıyorlar. Halkın aklında ‘bu aynı grip virüsü mü?’ sorusu var. Aslında toplumda bu bir tane tıpkısı virüs ile açıklanamıyor. Şu zaman dolaşımda olan birkaç virüs hele enflüanza virüsü dediğimiz bu virüs, solunum yollarını etkileyen ayrıksı virüsler ile beraber Covid’in mudil bir süper enfeksiyon olduğunu düşünüyoruz. Bu grip bire bir şikayetlerin sebebine bakacak olursak Covid’in bağışıklık sistemimizi oldukça değiştirdiğini ve etkilediğini görüyoruz. Şu zaman az daha herkeste çor yapmayacak kadar tıpkı Covid virüsü mevcut. Bu bizim muafiyet sistemimizi inatçı yönde etkiledi. Pandemi öncesinde bizi tutkun etmeyecek grip ve sair solunum yolları virüsleri zeminde Covid’in olması dolayısıyla bizi rahatsız etmeye başladı. Alelade çok aceleci yayılan, çok bulaşıcı ve insanları yatağa düşürmeyen amma ayakta bile durmasını zorlaştıran tıpkısı salgınla alın karşıyayız. Bu durumun değişik sebepleri var. Aynı üstelik beribenzer bu 3 yıl süresince peçe, duruluk kuralına uyup neredeyse toplumda yararsız aynı avlu sürdük. Natürel namına dahi vücudumuzun dış dünyadaki bakteri virüs ve gayrı patojen organizmalara vücut yanıtımızın baskılandığını düşünüyoruz. Şayet hakeza giderse bu şita aşağılık ölümsek kaçınan düzeyde amma hareket hayatımızı, ocak hayatımızı etkileyecek aynı salgınla yüz yüze kalabiliriz. Tamam, hangi yapmamız gerekiyor? Sanırım maskenin zamanı gene idraksiz geldi. Bu ölümsek ayrımsız Covid-19 salgını amacıyla değil birlikte, toplumda uzamış özge teneffüs yolları virüslerine karşı sakınmak amacıyla peçe, meydanlık ve hijyen kurallarına gine dönmemiz gerektiğini düşünüyoruz” diye konuştu.

Share: