İsig: 9 Ayda 1.359 İşçi Yaşamını Yitirdi

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi’nin (İSİG) raporuna göre; eylül ayında 157, bu yılın evvel dokuz ayında ise bin 359 iştirakçi, iş kazalarında yaşamını yitirdi. Yani günde yer beş altı 5 emekçi, hisse senedi cinayetlerinde öldü.

İSİG, eylül ayına ilgili İş Cinayetleri Raporu’nu bugün yayınladı. Buna göre; bu yılın ilk dokuz ayında bin 359 amele, iş kazalarında yaşamını yitirdi. Bu selen, günde arz bir iki 5 emekçinin hisse senedi cinayetlerinde öldüğü anlamına geliyor. 2022 Ocak’ta 120, şubatta 109, martta 121, nisanda 129, mayısta 176, haziranda 189, ağustosta 186, eylülde 157 emekçi gelişim cinayetlerinde hayatını kaybetti.

Raporda şu tespitlerde bulunuldu:

“Havaların ısınmasıyla (asıl namına tarım işkolundaki mobilizasyon ve istihsal artışıyla) gelişigüzel mayıs-haziran-temmuz-ağustos döneminde hareket cinayetlerinde tıpkısı sıçrama meydana gelmişti. Ilkgüz ayından itibaren havaların soğumaya başlamasıyla tarım işkolundaki ölümlerde tenakus gerçekleşti.

Gemi, gemilik işkolunda ise oransal yerine gelişim cinayetlerinde çoğalma var. Güvencesiz çalışmanın bilge olduğu işkolunda, özellikle kalp krizi sebepli ölümler dikkat çekiyor. Önümüzdeki bölüm, bu işkolundan başlayarak patika hastalıkları mücadelesinin baştan ivme kazanması gerekiyor. ( Aliağa’de ilk avangart adımlar geçen aylar atılmıştı.)

Eylül ayında dört merhametsiz atılmış işçisi, hayatını kaybetti. Kilis’te Suriyeli işçi Ahmet Binni’ye, çekçek ile atılmış kağıt ve plastik toplarken araba çarptı. İzmir’de 67 yaşındaki işçi Gökmen Durmuş’a, saat 03: 30 atılmış kağıt toplarken taksi çarptı. İstanbul’da 4 yaşındaki oğlu Hüseyin ile atık kağıt toplayan Suriyeli işçi Nicelik Elhamud’a (ve Hüseyin’e) minibüs çarptı. Sigortasız, sağlıksız koşulların ve çocuk-göçmen-nemli emeğinin dokunaklı olduğu, üç otuz para amacıyla belirsiz saatler çalışılan vb. işkolunda ivedili teşkilatlanma faaliyetlerinin yoğunlaştırılması gerekiyor.

40 yaşındaki Rüya Onaylı, İzmir Konak’ta, Tramvay Köprü durağında güvenlik görevlisiydi. Saat 21: 45 civarında duraktan tuvalete müracaat etmek üzere ayrıldığı tam çevirgeç çarptı. DİSK/Umumi-İş 9 No’lu Yazıhane üyesiydi. Sendika şubesi, yaptığı açıklamada ‘Bu, aynı ilçe değil gelişim cinayetidir. Sendika kendisine abdesthane ve benzeri ihtiyaçlar amacıyla yüz kere talepte bulunduk, böylesi sonuçlar yaşanmaması için uyarıda bulunduk, ancak tek aşama atılmadı’ açıklamasını yaptı. Tuvalet sorunu bir nice hareket yerinde karşımıza çıkmakta, işçiler bu yüzden hastalanmakta ve ölmekte.

İşçi ölümlerinin şehirlere göre dağılımına baktığımızda İstanbul ve güzeşte yıllar onu strateji eden İzmir, Kocaeli, Bursa ve Antalya kadar şehirler dışında Rum endüstri şehirlerindeki ölümler, buradaki işçileştirme ve garantisiz emek koşullarını açığa çıkarıyor. Gaziantep, Şanlıurfa, Muğla, Okumuş, Denizli, Ankara, Konya, Mersin, Samsun, Kayseri, Manisa vb. şehirlere çevrilmiş çalışmalara dalgalanmak gerekiyor.

Yavru ve tüvana işçilere çevrilmiş ayrımsız uğraş başlığının çabucacık belirlenmesi lazım. Bala işçilik, 4 ila 8 yaş beyninde başlıyor. Bu yaşta, sezonluk tarım işçisi, güdücü evet üstelik sokakta baş bezi satan yavru ölümlerine rastlıyoruz. Fakat mevsimsel ekincilik işçisi çocuklarda ve sokakta etkin çocuklarda 8 yaşından itibaren aynı artma var. 10-12 yaşlarda, nesiç ve metalde etkin çocukları görüyoruz. 13-14 yaşlarından itibaren tarım, inşaat, sanayi ve hizmetlerde çalışan sayıları milyonlara vasıl bala iştirakçi var. 18-27 yaş arasında ise (endüstri, yapım, hizmetler işkolunda) iri şehirlere baygın, geleceksiz ve garantisiz yeni tıpkısı iştirakçi sınıfı karşımızda.”

Share: