57 mülteci, “Fahri Geri Periyot Projesi” ile memleketlerine döndü

Esenyurt Belediyesinin 2018 yılında başlattığı “Fahri Hoşgörüsüz Gün Projesi” yordam kesmeden devam ediyor. 2022 yılının dördüncü kafilesinde 35’i yavru toplamda 57 Suriye tabiiyetli mülteci ülkelerine gönderildi.

Esenyurt Belediyesinin 2018 yılında başlattığı “Fahri Idraksiz Çevrim” projesi ile onlarca Suriyeli sığınmacı ülkesine döndü. Pandemi sürecinin başlaması ile duruluk sunulan proje, yeniden hayata geçirildi. Proje çerçevesinde bu sene dördüncü kafile yola çıkarken, 35’i bala toplamda 57 Suriye tabiiyetli mülteci ülkelerine gönderildi. Hatay ve Kilis’teki hat kapılarına gönderilen Suriyeliler amacıyla Esenyurt Belediyesi çalışanları katılımıyla gönderi töreni düzenlendi. Tafsilatlı süredir Türkiye’de küsurat mülteciler, burada kaldıkları süre içerisinde mutlu olduklarını belirterek teşekkürname etti. Uğurlamaya mevrut ve Türkiye’de mütezayit akrabaları ise gidenleri yaş ile uğurladı.

“Ülkemi haddinden fazla özledim”

Ablasını uğurlamaya mevrut Suriye tabiiyetli bire bir sığınmacı, “Türkiye’de avlu pir gidiyor, çalışıyoruz, işimizdeyiz. Devletten ve halktan memnunuz ama serencam dönemde biraz hayat zorlaştı. Şu anda Afrin’e gideceğiz, orası filhakika Türkiye’nin kontrolünde. Değişik bölgeler zaten kısık olduğu üzere dönemiyoruz. Ben 2013 yılında Türkiye’ye geldim ve o günden sonraları ülkeme dönemedim. Ülkemi haddinden fazla özledim” dedi. – İSTANBUL

Share: