Icra Vekili Adil Karaismailoğlu: “2023 yılı April ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz”

Icra Vekili Adaletli Karaismailoğlu: “2023 yılı April ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz”

Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanı Adil Karaismailoğlu: “Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL girmek için almanak mecmu 139 milyon TL artırım edilecek”

TRABZON Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, bakir Ziganal Tüneli inşaatında sona gelindiğini belirterek “2023 yılı Nisan ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Zigana Tünelimizi hizmete açmayı hedefliyoruz” dedi.

Eskimemiş Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde gezmek için bugün Trabzon’a mevrut Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, tünele özlük kullandığı araçla girerek incelemelerde bulundu. Arkası Sıra tünel inşaatında gelinen dideban ile ilişik basın mensuplarına açıklamalarda kâin Icra Vekili Adil Karaismailoğlu, Trabzon ile Gümüşhane arasında 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın 3. ve Avrupa’nın en mufassal çift gayda karayolu tüneli olacak bakir Zigana Tüneli’nin dünya çapında tıpkısı karayolu projesi olduğunu söyledi.

Tünelin yer gelişmemiş sürede hizmete girmesi için çalışmaların 7/24 sürdüğünü rapor eden Icra Vekili Adil Karaismailoğlu, “Nihayet sona yaklaşıyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, iblağ ve enformasyon stratejimizi çok boyutlu ele elmayı gerektiriyor. Planlamalarımızı Bölgesel sınırları bile aşarak toptan çapta yapıyoruz. Bu beribenzer hareketle hele ulaşım alanında arsıulusal entegrasyonu, konuşu kalkınmanın arz kebir dinamolarından biri yerine gördük. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde sabık sonuç 20 yıl boyunca bilcümle muvasala stratejilerini küresel eğilimleri dikkate alarak yaptık. Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 Trilyon 631 bilyon liranın üzerinde yatırımla eriştirme altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi global tıpkısı lojistik süper güce dönüştürmek, muvasala ağlarını bollatmak ve arsıulusal taşımacılık güzergahlarındaki yarım bağlantıları tamamlamakta önceliklerimiz oldu. İşte bu noktada Şark Karadeniz’in sunma şanlı tecim merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta düz yazı ettiğimiz Zigana Tüneli’ne dahi bu açıdan bakmamız gerekiyor. Bu eşsiz projemizi, tekmil Ortadoğu ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimsel ehemmiyet taşıdığı farkındalığı ile değerlendirmekteyiz. Zigana Tüneli de bölgede eskimemiş istihdam, gelişim alanları ve imkanları oluşturacak, havza ekonomisine cesim katkılar sunacaktır” diyerek konuştu.

“Projemiz hizmete açılınca mevcut kat 8 kilometre kısaltılmış olacak”

Zigana Tüneli’nin yıldız-cenup aksları kapsamında yapılan projelerin en önemlilerinden birisi olduğunu tamlayan Vekil Adaletli Karaismailoğlu “Zigana Tüneli projesi, Trabzon – Aşkale Yolu’nun 44. km’sindeki Maçka/Başarköy mevkiinde başlayıp, 67. km’dahi saha düzlük Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü kavşak ile bağlanıyor. 12 metre genişliğindeki kâin mehabet yolu ikişer şeritli bölünmüş el haline ati. Projenin hizmete açılmasıyla, Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde bin 825 metreye indirilen kot, 600 metre henüz adi çekilerek bin 212 metreye inmektedir. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağlıklı tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda başlamak üzere çift tüpten oluşuyor. Toplanmış uzunluğu angajman yolları ile birlikte 15,1 km’ye ulaşacak. Kazı-terviç ve sonuncu beton kaplama çalışmalarını doğrusu tamamlamıştık. Bitmeme fail çalışmalar kapsamında şanlı aşamaları geride bıraktık. Elektrokardiyografi mekanik imalatlar devam ediyor. Tünel yokuş kavşağında kâin 126 metre uzunluğundaki ardgerme güreşçi köprüsü imalatlarını bile tamamladık. Projemiz hizmete açılınca bulunan kat 8 kilometre kısaltılmış olacak. Böylelikle gezi süresi kestirmece 30 dakika azalacak. Bu da nazik artırım avantajları sağlayacak. Zamandan 40 milyon TL, akaryakıttan 99 milyon TL doğmak için almanak bütün 139 milyon TL tasarruf edilecek. Karbon salımı birlikte 18 bin titrem daha birkaç gerçekleşecek. Zigana Tünelinin açılışına imdi basit eyyam kaldı. 2023 yılı april ayında bilcümle imalatlarımızı tamamlayıp Tünel’imizi hizmete açmayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine kullanılmamış tıpkısı kan getirecek”

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde hele kış aylarında yaşanan çilelerin tarihe karışacağını hatırlatan Bakan Karaismailoğlu “Şita aylarında yaşanan çileyi tarihe gömerek yol kullanıcılarına tehlikesiz ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacağız. Antrparantez, bulunan Trabzon-Gümüşhane hattında mevcut keskin virajlar, rampalar ile alay malay sarp yamaçlardan taş düşmesi kabilinden problemlerde ortadan kalkacak. Trafiğin Karadeniz kıran kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve endüstri merkezlerine sorunsuz akışı imdi olabilir olacak. Böylece arsıulusal ticaretin elan çabuk ve inanılır yapılmasına nazik katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yeni bire bir soluk getirecek. Zigana Tüneli ve bağlantı yolarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzdelik 100 yerel ve milli kaynaklar kullanıldı. Proje ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri tarafından düz yazı edildi. Ayrıca karayolu tünellerinde Türkiye’bile ilk kez yapılan “dikey şaft yapıları” Zigana Tüneli’nde yapılanma edildi. Proje kapsamındaki 3 istasyonun seçme birinde 1 saf, 1 üstelik kalıntı hava başlamak amacıyla toplam 6 nüsha havalandırma şaft yapısı bulunuyor. Beceri, mühendislik boyutuyla yerli ve milli çalışmaların ayrımsız başka zaferi olacak. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bir nitelik gibi: Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında koca bir ivme oluşturacak. Kullananlara, bölge halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin gurur projeleri ortada yerini matlup” ifadelerini kullandı.

Icra Vekili Adaletli Karaismailoğlu, Trabzon’de düzenlenen Kanuncu Bulvarı, Maçka- Trabzon, Of- Kaynak, Akçaabat-Söğütlü-Küşade Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu üzere mecmu proje tutarı 26 milyar 905 milyon liralık olan 24 karayolu projesinin da bitmeme ettiğini sözlerine ekledi.

Share: