Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, yıpranmamış Zigana Tüneli inşaatında incelemelerde bulundu Açıklaması

Iblağ ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, “1 trilyon 631 bilyon liranın üzerinde yatırımla iblağ altyapılarımızı iyileştirmek, Türkiye’yi toptan benzeri geri hizmet süper güce ihata etmek, ulaşım ağlarını genişletmek ve uluslararası nakliyat güzergahlarındaki kalık bağlantıları cezbetmek önceliklerimiz oldu.” dedi.

Yeni Zigana Tüneli şantiyesinde incelemelerde kâin Karaismailoğlu, yetkililerden çalışmaların son durumuna ilişkin bilgelik aldı.

Karaismailoğlu, 14,5 kilometre uzunluğu ile dünyanın üçüncü ve Avrupa’nın arz ayrıntılı koşa tombul yağız yolu tüneli olacak kullanılmamış Zigana Tüneli’nin Trabzon ve Gümüşhane’nin sülale sahipliği yapacağı dünya çapında bire bir kara yolu projesi olduğunu vurguladı.

Tünelin kazı sübvansiyon çalışmalarının tamamlanarak 13 Ocak’ta mum rüyet töreni yapıldığını anımsatan Karaismailoğlu, “Sevincimizi, gururumuzu gene alay malay yaşamıştık. O çevrim bugündür tünelimizi hizmete beğenmek amacıyla çalışmalarımızı 7/24 başarıyla sürdürüyoruz. Binnetice sona yaklaşıyoruz.” diye konuştu.

Karaismailoğlu, üç kıtanın kesiştiği noktada bulunan Türkiye’nin haddinden fazla cesim bire bir konumda olduğuna dikkati çekerek, şu değerlendirmede bulundu:

“Bu konumun hakkını çevirmek, sahip olduklarımızdan milletimizin en son düzeyde kâr sağlayabilmesi için çalışmalarımızı titizce yürütüyoruz. Türkiye’mizin coğrafi konumu, iblağ ve danışma stratejimizi çokça boyutlu ele almayı gerektirmekte. Planlamalarımızı bölgesel sınırları birlikte aşarak global çapta yapıyoruz. Bu amiyane hareketle hele muvasala alanında arsıulusal entegrasyonu, konuşu kalkınmanın bildirme muhteşem dinamolarından biri olarak gördük.”

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde sabık son 20 sene boyunca cemi ulaşım stratejilerini, toptan eğilimleri dikkate alarak yaptıklarını dile getiren Karaismailoğlu, “Dünyayı Türkiye’ye bağlıyoruz. 1 trilyon 631 bilyon liranın üstünde yatırımla ulaştırma altyapılarımızı düzeltmek, Türkiye’yi toptan ayrımsız geri hizmet süper güce vermek, muvasala ağlarını genişletmek ve uluslararası taşımacılık güzergahlarındaki yarım yamalak bağlantıları ilhak etmek önceliklerimiz oldu.” dedi.

Karaismailoğlu, aha bu noktada Şark Karadeniz’in yeryüzü kocaman tecim merkezi konumundaki Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta nesir ettikleri Zigana Tüneli’ne üstelik bu açıdan okşamak gerektiğini belirterek, “Bu nadir projemizi, umum Orta Şark ülkelerinin Karadeniz’e ulaşması açısından dirimsel ehemmiyet taşıdığı farkındalığı ile değerlendiriyoruz. Zigana Tüneli, bölgede yıpranmamış istihdam, gelişim alanları ve imkanları oluşturacak, nahiye ekonomisine makro katkılar sunacaktır.” diyerek konuştu.

Seyahat süresi yaklaşık 30 dakika azalacak

Karadeniz Sahil Yolu’nun, deniz boyu kesimindeki yerleşim yerlerini efdal standartlı benzeri muvasala ağı ile birbirine bağladığını vurgulayan Karaismailoğlu, şöyle devam etti:

“amma velakin başlattığımız şimal-cenup akslarını iyileştirme çalışmaları kapsamında bölgede kip çok kez ve tünel yapımını de projelendirdik. Ovit Tüneli, Cankurtaran Tüneli, Salmankaş Tüneli, Salarha Tüneli, Hurmalık-1 ve Hurmalık-2 Tünelleri kabilinden nicesini tamamlayarak milletimizin hizmetine verdik. Bugün bizleri benzeri araya getiren Zigana Tüneli bile şimal-cenup aksları kapsamında hayata geçirdiğimiz projelerin genişlik önemlilerinden benzeri tanesi. Trabzon’u Gümüşhane üzerinden Bayburt, Aşkale ve Erzurum’a bağlayan güzergahta mensur ediyoruz.”

“Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yıpranmamış tıpkısı soluk getirecek”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli projesine ait şu bilgileri paylaştı:

“Proje, Trabzon-Aşkale Yolu’nun 44. kilometresinde Maçka-Başarköy mevkisinde başlayıp, 67. kilometrede saha düzlük Köstere-Gümüşhane Yolu’na köprülü kenar ile bağlanmakta. 12 metre genişliğindeki kâin şevket yolu ikişer şeritli mukassem öğün haline gelmekte. Projenin hizmete açılmasıyla Zigana’nın zirvesinde 2 bin 10 metre olan ve 1. tünelde 1825 metreye indirilen kot, 600 metre daha dun çekilerek 1212 metreye indirilmekte. Tünelimizin sol tüpü 14 bin 448 metre, sağlıklı tüpü 14 bin 477 metre uzunluğunda başlamak amacıyla çift tüpten oluşuyor. Toplam uzunluğu angajman yolları ile gelişigüzel 15,1 kilometreye ulaşacak. Kazı-destekleme ve nihai beton istila çalışmalarını elhak tamamlamıştık.”

Devam eden icraat kapsamında, şanlı aşamaları geride bıraktıklarını, elektrokardiyografi mekanik imalatların devam ettiğini dile getiren Karaismailoğlu, “Tünel depar kavşağında bulunan 126 metre uzunluğundaki ardgerme köprü imalatlarını dahi tamamladık.” dedi.

Karaismailoğlu, proje hizmete açılınca mevcut yolun 8 kilometre kısaltılmış olacağına işaret ederek, “Böylelikle seyahat süresi bile yaklaşık 30 dakikanın üstünde azalmış olacak. Bu de büyük artırım avantajları bizlere sağlayacak. Zamandan 40 milyon liralık, akaryakıttan 99 milyon lira kalkmak üzere almanak 139 milyon liralık tasarruf sağlayacağız. Karbon salımı da 18 bin ton daha birkaç gerçekleşecek. Zigana Tüneli’nin açılışına daha çok az eyyam kaldı. 2023 yılı april ayında bütün imalatlarımızı tamamlayıp tünelimizi hizmete açmayı hedefledik.” diyerek konuştu.

Zigana Tüneli faaliyete geçtiğinde özellikle şita aylarında yaşanan çileleri tarihe gömerek defa kullanıcılarına emniyetli ve konforlu yolculuk imkanı sağlayacaklarını nâkil Karaismailoğlu, şu değerlendirmede bulundu:

“Antrparantez, bulunan Trabzon-Gümüşhane hattında mevcut dağ virajlar, rampalar ile alay malay sert yamaçlardan taş düşmesi kabilinden problemler üstelik ortadan kalkacak. Trafiğin, Karadeniz sahil kesimindeki yerleşkelere, limana, turizm ve sanayi merkezlerine sorunsuz akışı imdi henüz mebzul olacak. Böylecene uluslararası ticaretin elan hızlı ve emniyetli yapılmasına büyük katkılar sunacağız. Zigana Tüneli, bölgemizin ekonomisine yeni tıpkısı içki getirecek.”

“Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak bir damga kadar”

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli ve angajman yollarının yapımı, tasarımı ve kontrolünde yüzdelik 100 yerel ve milli kaynakların kullanıldığını söyledi.

Projenin, ağız ağıza Türk mühendisleri ve işçileri eliyle inşa edildiğini vurgulayan Karaismailoğlu, ayrıca yağız yolu tünellerinde Türkiye’dahi ilk kez amudi şaft yapılarının Zigana Tüneli’nde dokuma edildiğini aktardı.

Karaismailoğlu, proje kapsamındaki 3 istasyonun değme birinde 1 akman, 1 bile karışık gelgel koyulmak üzere bütün 6 havalandırma şaft yapısı bulunduğunu belirtti.

Bakan Karaismailoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Ustalık, mühendislik boyutlarıyla evcil ve milli çalışmaların aynı apayrı zaferi olacak Zigana Tüneli. Avrupa’nın ve dünyanın zirvesindeki yapılardan biri arasına yerleşecek Zigana Tüneli, Trabzon ve Gümüşhane’nin geleceğine vurulacak tıpkı kaşe kabil. Açılışıyla bölgenin gelişimi ve kalkınmasında koca tıpkısı ivme oluşturacak, kullananlara, kesim halkına kazandıracaklarıyla Türkiye’nin hava projeleri arasında yerini alacaktır. Elhak eğer gönlünüzde milletinize karşı duyduğunuz aşk varsa, hizmet reprodüksiyon isteği varsa, ‘geçilmez’ denen yollar boğaz verir, ‘aşılmaz’ denen dağlar aşılmakta. Bunu de şu anda Zigana Tüneli’nde görmekteyiz.”

Trabzon’de yürüttükleri çalışmaların sadece Zigana Tüneli ile sınırlı olmadığını bile vurgulayan Karaismailoğlu, Kanuni Bulvarı, Maçka-Trabzon Yolu, Of- Pınar Yolu, Akçaabat-Söğütlü-Kategorik Yolu, Araklı-Dağbaşı-Yolu, Akçaabat- Düzköy Yolu, Düzköy- Tonya Yolu üzere mecmu 26 milyar 905 milyon lira bedelle projelere bitmeme ettiklerine dikkati çekti.

Gümüşhane’dahi dahi özellikle kara yolu alanında devasa projeler bulunduğuna belen fail Karaismailoğlu, bitmeme fail projeleri bildirme gelişmemiş zamanda milletin hizmetine sunacaklarını belirtti.

Karaismailoğlu, Zigana Tüneli’nin bu aşamaya gelmesinde emeği güzeşte işçisinden mühendisine, uzmanından ustalık personeline, bilcümle yüklenici firma ve Karayolları personeline teşekkürname ederek, “Bizden destek ve dualarını esirgemeyen tamam milletimize birlikte şükranlarımı sunuyorum. Halkımızdan aldığımız bindi ve ferman ile Türkiye’yi geleceğe haiz projelere imza atmaya devam edeceğiz.” dedi.

Share: