Hakkari Belediyesi 120 milyon liralık envestisman yaptı, 150 milyon lira borç ödedi

İçişleri Bakanlığınca 18 Ekim 2019’üstelik Vali İdris Akbıyık’ın uray başkan vekili kendisine görevlendirildiği Hakkari Belediyesi, yaklaşık 120 milyon liralık yatırım yaptı, 150 milyon teklik takanak ödedi.

Huzur ortamının sağlanmasıyla çeşitli yatırımların yapıldığı Hakkari’dahi başlatılan “2020-2023 Hakkari Değiş ve Tahavvül Programı” bitmeme ediyor.

Bu kapsamda öğün, akarsu, altyapı ve üstyapı çalışmalarıyla kentin eksikliklerini gideren uray, kaldırım, orta kaldırım ve yeşillendirme çalışmalarıyla kenti iyicene bir görünüme kavuşturdu.

Şu temel kadar mahallelerde kısaca 60 kilometre asfalt, 20 kilometre kararlı ve beton misil işleyen, 4,5 kilometre kanalizasyon hattı döşeyen belediye, Merzan Mahallesi’ndeki Golazüryan bölgesini vatandaşların dinlenip ruhsal gerilim atabileceği içtimai tesise dönüştürdü.

Kültür danışma etkinleri düzenleyip ücretsiz kurslar açan, yaşlılara evde hizmet hizmeti sunan, ihtiyaç sahibi ailelere yardım eden uray, 3 bin öğrenciye kırtasiye yardımında bulundu, 30 bini aşkın kişiyi mesleki kurslardan yararlandırdı.

Belediye antrparantez Hakkari- Van esmer yolundaki Depin bölgesinde küçükbaş ve kocabaş hayvan kesiminin yapılabileceği kanara ile Sümbül Mahallesi’nde, 700 metrekare alanda, yerden ısıtmalı, 150 köpek ve 50 pisik kapasiteli Efsanevi Barınağı ve Tedavi Merkezinin yapımına başladı.

“Geldiğimizde uray takanak yükü altındaydı”

Vali ve Uray Komutan Vekili İdris Akbıyık, AA muhabirine, belediyede göreve geldiklerinde 30’a mümasil projenin düz aldığı değiş transformasyon programı hazırladıklarını söyledi.

Program kapsamında kente muhteşem hizmetler kazandırdıklarını anlatan Akbıyık, “Geldiğimizde şehremaneti kilolu bire bir vecibe yükü altındaydı. Şu ana büyüklüğünde 150 milyon liraya andıran namus borcu ödedik, 120 milyon liralık civarında da yatırım yaptık. İller Bankasından mevrut paramız personel giderlerine yumruk yetiyor. Bunları elbet yaptık? Özellikle Sayın Cumhurbaşkanı’mızın bizlere fazlalık ayrımcılığı, Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği ve sair bakanlıklarımızın desteğiyle yaptık.” dedi.

Uray filosuna bire bir kısmı Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, İller Bankası ve Belediyeler Birliğinden hibe oluşmak üzere 36 yeni açkı eklediklerini tamlayan Akbıyık, şunları kaydetti:

“15 şişko transfer aracı, kullanılmamış minibüsler ve otobüslerimizle site içi şişko taşıma hizmeti veriyoruz. Şu anda vatandaşımızın arz çokça bahtiyar olduğu konulardan biri, site içi şişman transfer hizmeti. Sümbül Mahallesi’nde bala parkı yaptık. Eski parkları onardık. Selçuki Belediyesinin desteğiyle iki sanat sokağı, Altındağ Belediyesinin desteğiyle Tetebbu Merkezi yaptık. Ski Merkezine revan Merzan Mahallesi’ndeki yolu yeniledik.”

Kent sakinlerinin dört gözle beklediği eke projelerin devam ettiğini anlatan Akbıyık, şöyle konuştu:

“Kanara yapıyoruz. Maalesef zinde tıpkısı mezbahamız yoktu. Bunu kişi imkanlarımız ve İller Bankasının desteğiyle yapıyoruz. Tarihi taş görünümlü merbut ahali pazarı inşa ediyoruz. Efsanevi Barınağı ve Tedavi Merkezi yapıyoruz, bu bile alttan ısıtmalı çağcıl tıpkısı melce olacak. Azimet terasını, İl Hususi İdaresinin desteğiyle kentin girişinde yaptık. Hakkari, gelişigüzel çağ gelişiyor, dönüşüyor, değişiyor. Daha yaşanabilir, elan sunturlu görünümlü ayrımsız site tasarlamak amacıyla peyzaj, tavzih çalışmaları birlikte yapıyoruz. Sayamayacağımız çok aksiyon yapıldı.”

bahis konusu çalışmaların birlikte içtimai işler birlikte gerçekleştirdiklerini dile getiren Akbıyık, şunları söyledi:

“Müzakere topluluğumuz yaz süresince rastgele dönem Site Park’ta çocuklara, vatandaşlara sinema gösterimi, filmler, karaoke ve patırtılı yarışmaları üzere bir nice etkinlikler yaptı. Sokak basketbolu, futbol turnuvaları kabilinden etkinlikler yaptık. Bütün gayemiz halkımızı ithaf etmek. Elan çağdaş, daha bozulmamış, elan yaşanabilir tıpkısı çevrede belediyecilik hizmetlerini sunma dolgunca düzeyde, Cumhurbaşkanımızın ve bakanlarımızın desteğiyle yapmaya hız gösteriyoruz.”

Share: