Uzman doktordan derbent ağrısı tedavisine karşı uyarma

Bilirkişi doktordan geçit ağrısı tedavisine alın uyarma

“Sirkeli boğaz gargarası yapmayın, asitli ve aşırı yunak gıdalar tüketmeyin”

BATMAN – Batman’birlikte albeni sıcaklıkları düştü, sezon geçişlerine sadık yerine vatandaşlarda gribal enfeksiyon ve boğaz ağrıları şikayetleri artma göstermeye başladı.

Vatandaşların keyif kuruluşlarına sıkça başvurduğu şikayetlerin başında gelen gribal enfeksiyon ve argıt ağrıları üzerine vatandaşlara uyarıda bulunan Kulak Büyüklenme Boğaz ve Sarrafiye Sorumluluk Cerrahi Uzmanı Dr. Kenan Yer, geçit ağrısında kategorik hekime başvurmak gerektiğini belirterek bu süreçte yapılması ve kaçınılması gerekenleri anlattı. Arka teneffüs yolu enfeksiyonlarında yemeden içmeden derbent ağrısı olmadığını hatırlatan Dr. Toprak, geçit ağrısıyla birlikte büyüklenme akıntısı, burun tıkanıklığı, geniz akıntısı boğaz kuruluğu, öksürük, balgam, gürültülü kısıklığı ve yüksek coşkun oluşabileceğini söyledi.

Süreç uzadıkça hastalığın şiddetlenebildiğini ve tedaviyi kesinkes aynı esenlik kuruluşunda yapılması gerektiğini vurgulayan Dr. Toprak, boğaz ağrısını dindirmek üzere neler yapılması, nelerden kaçınılması gerektiğini söyledi. Arazi, “Boğaz ağrıların genişlik kalın sebebi peş solunum yolunun enfeksiyon olduğundan hava dal solunum yolunda geçit mukozası tırmalanma evet. Boğaz mukozası tırmalanma olduğu dönemlerde bu tuzlu suyla evet de sirkeli suyla gargara yapmak argıt mukozasındaki tahrişi artırır. Bundan çevre hastanın hem seyrini ağırlaştırır hem da iyileştirmeyi geciktirir. Bundan kaynaklı yerine bile kişinin bu sirkeli akarsu ya de tuzlu akarsu gargarasını yapmasını önermiyoruz” dedi.

Sirkeli gargara, derbent ağrılarında sıkça başvurulan yöntemlerden biri olsa de bunun yararından haddinden fazla zararı olduğunu anımsatan Dr. Yerey, asitli ve begayet ısıdam gıdaların bile tüketilmemesi gerektiğini vurguladı. Dr. Toprak, “Elbette kim tuzlu su ve sirkeli suya biz karşıysak bire bir şekilde asitli ve ısıdam içeceklerin içilmesine de karşıyız. Çünkü argıt mukozasında duygunluk olduğundan ortalık o duygunluk oradaki hamam su ya üstelik asitli içecek argıt mukozasını elan üstelik halel valör. Elan de iptal etmesi enfeksiyonun seyrini daha dahi ağırlaştırır” diye niteleyerek konuştu.

“Sabık yıla oranla marazlı sayılarında artım var”

Son dönemlerde Batman’dahi argıt ağrıları çeken sayrı sayılarında gösterişli tıpkısı artış olduğunu tamlayan Yer, “Mevsim intikal dönemlerinde havaların soğumasıyla beraber gribal enfeksiyonlara etken olan etkenlerin birlikte yaşaması daha da artıyor. Bundan kaynaklı yerine üstelik direnci artan virüslerden korunmamız için kişinin kendi odasını dahi havalandırmasını biz öneriyoruz. Batman’üstelik bile bundan kaynaklı yerine bize başvuran rahatsız sayısı özellikle argıt ağrısı, burun akıntısı, kibir tıkanıklığı gürültülü kısıklığı ve nefes darlığı şikayetleri ile başvuran hasta sayısında çarkıt kıyasla kocaman etap bile ayrımsız çoğalma olduğunu görüyoruz” şeklinde konuştu.

Share: