Gidiş Geliş sigortasına yıpranmamış aranjman

Gidiş Geliş sigortasında önemli değişikliğe gidildi ve ayar kaybı tazminatından teltik tazminatına, mevt tazminatına kadar umumi şerait yeniden belirlendi. Sigortacılık ve Hususi Tekaütlük Aranjman Fal Kurumu (SEDDK), gidiş geliş sigortasında yıpranmamış genel şartları belirledi ve tadilat üstelik cumartesi günkü Resmi Gazetede yayımlanarak, uygulamaya girdi. Hürriyet’ten Noyan Doğan yazısında 25 milyon sürücüyü yakından ilgili trafik sigortasında nelerin değiştiğini anlattı. Yapılan bu değişiklikler ağız ağıza tüketicinin lehine; hatta benzeri adım elan ati gidersem sigorta şirketlerinin oldukça aleyhine tadilat. 

ORİJİNAL ZERRE MECBURI

* Hasarlı araçların onarımında tüketiciler ile sigorta şirketleri ortada özgün sakınma kivilcim, eşdeğer sakınma çingi tartışması yıllardır süregelir. Yapılan değişiklikle bu ağız dalaşı imdi bitti. bundan sonra hasar gören araçlarda orijinal rezerv çingi kullanılacak. Fakat, anahtar sahibinin onayı içerlemek kanalıyla ya de hasar gören parçanın orijinalinin olmaması yerinde; eşdeğer yahut baştan kullanılabilir çingi ile değiştirilebilecek. Hasar gören parçanın özgün parça ile değiştirilmesi durumunda araçta oluşacak değer artışı, sigorta şirketlerinin ödeyeceği tazminattan düşülemeyecek.

* Trafik kazasında hastalıklı kalanlara sigortadan sürekli yanlışlık adı altında tazminat ödeniyordu. Bakir düzenleme ile sonsuz yanlış teminatının adı değişti, yanlış teminatı oldu.

İŞ GÖREMEZLİK ÖDENEĞİ

* Kullanılmamış aranjman ile sigorta şirketleri trafik kazasında alil kalanlara tedavileri süresince arızi hisse senedi göremezlik tazminatı ödeyecekler. Tedavi sürecinin tamamlanması ile yanlış oranı ve geçici hareket göremezlik süresi Keyif Müesses raporu ile belirlenecek.

* Geçici gelişim göremezlik süresi ve sonsuz yanlışlık oranının belirlenmesinden sonradan ortaya sâdır ve tıbben mukteza olan daima falcı giderleri da trafik sigortası teminatı kapsamında ödenecek.

* Eskimemiş aranjman ile trafik sigortasında ödence ödenmeyecek hallere iki ekleme daha yapıldı. Biri, gidiş geliş kazasında hayatını kaybeden yaşama kazada detone ise geride kalanlar, destekten yoksun kalma tazminatı ya üstelik umum arasında bildik adıyla mevt tazminatı rica edemeyecek. Aynı diğeri ise; terör eylemlerinde ya birlikte yıldırı eylemlerinden doğan sabotajda makbul araçların vereceği zararlar gidiş geliş sigortasından karşılanmayacak.

TAZMİNATLARA ÖLÇÜN

* Bakir düzenleme ile yapılan bildirme yüce başkalık daha çok gidiş geliş sigortasından ödenecek ölüm ve sakatlık tazminatlarına standart getirilmesi oldu. SEDDK, tazminat ödenirken ne tabloların kullanacağını, zahir bire bir formül uygulanacağını yegâne bir tane belirledi. Böylece imdi mevt ve kusur tazminatı bir tane tabela ve bir tane formül üzerinden hesaplanacak, trafik kazasında hayatını kaybedenlerin yakınları yahut kazada sakat küsurat vatandaş, direk sigorta şirketine başvuracak, sigorta şirketi yeni belirlenen tazminat yöntemine göre hesaplamayı yapıp, ödeyecek.

* Hem kusur hem birlikte irtihal tazminatı hesaplanırken sigorta şirketleri takkadak yüzdelik 1.65 iskonto uygulayabilecek.

* Yıpranmamış genel şartlara bakarak ödence hesaplamasında 18-65 yaş arası dikkate alınacak ve kazada ölenlerin yakınlarını evet bile sakat kalanların kendisine ödenecek ödence tutarı buna bakarak belirlenecek. Tazminat tutarı da kaymakamlık tarihindeki memat edenin evet da sakat kalanın resmi belgeli gelirine göre hesaplanacak. Tazminatlar şişman dünyalık şeklinde ödenecek.

SİGORTANIN FİYATI ARTAR MI?

* Trafik sigortasında değişiklik kimi, elbet etkileyecek? Eskimemiş şerait hem vefat ve suç tazminatında hem üstelik değer kaybı tazminatında tüketicinin lehine olacak şekilde aranje. Sigortacılarla konuştum. Onlar ise yıpranmamış düzenlemenin trafik sigortasında maliyetleri artıracağını savunuyor kim, mevcut durumda, dövizdeki artıştan âlem filhakika maliyetler az daha yüzde 30’lar seviyesinde kalık durumda. Sigortacılar, düne kadar trafik sigortasının fiyatının kamunun belirlediği tavan fiyatın yüzdelik 25 altında satıldığını, bakir düzenleme ile alay malay ayrımsız-iki taban büyüklüğünde trafik primlerinin tavan fiyata kadar yükseleceğini, sonrasında ise tavan fiyatın birlikte yetmeyeceğini savunuyor. Benim bu söylemlerden anladığım, önümüzdeki dönemde trafik sigortasının fiyatlarında aynı artış olacağı…

DERECE KAYBI TAZMİNATI BILE DEĞİŞTİ

Bakir aranjman ile kaza sonrası hasar gören araçlara trafik sigortasından ödenecek değer kaybı tazminatı üstelik tamamıyla değişti. Değişikliklere geçmeden evvel bodur tıpkısı hatırlatma yapayım. Bu yılın mayıs ayında gidiş geliş sigortasında ayrım işlenmiş ve bu değişiklikle ayar kaybında tazminatında de düzenlemeye gidilmişti. Buna göre; ticari vesait ve açacak kiralama şirketleri, gidiş geliş sigortasından kar kaybı, gelir kaybı, kira kaybı, aksiyon durması kadar tazminatları arzu edemeyeceklerdi. Ayrıca sürücüler, beribenzer hasarlar üzere ayar kaybı tazminatı alamayacaklardı. Yıpranmamış yayınlanan trafik sigortası umumi şartları ile ayar kaybı tazminatı baştan belirlendi. Onu bile konu madde anlatayım.

* Artık ticari vesait, kurgu isticar şirketleri da dahil kül araçlar gidiş geliş sigortasından derece kaybı tazminatı alabilecek. Ayrıca öyle ki, traktörler, römorkler, çekiciler üstelik dahil cümle araçlar için ayar kaybı tazminatı ödenebilecek.

* Hasar sebebiyle trafikten incizap veya hurdaya çıkarılma işlemi görmüş araçlara değer kaybı tazminatı ödenmeyecek.

* Tazminat sigorta eksperleri eliyle antrparantez düzenlenecek ayar kaybı raporu ile hesaplanacak.

* Değer kaybı tazminatında aracın meydan değeri, kullanılmışlık düzeyi, hasara uğrayan parçaları ile hasar tutarı ve kilometresi, çalışma saati dikkate alınacak.

Zorunlu Gidiş Geliş Sigortası’nda şanlı değişiklik

 

Fiyatı artmayan bire bir bir tane sigorta kaldı

 

Share: