TOGG sedandan önceki görüntüler

Yerli araba TOGG’un fabrikasından bakir bili geldi! TOGG’dan yapılan açıklamada fabrikanın çatı çalışmaları tamamlandığı belirtildi.

GEMLİK’TE HAZIRLIKLAR SÜRÜYOR

Öte yandan Türkiye’nin Otomobili Hamle Grubu, Gemlik Tesisi’nde 27 Aralık 2019 tarihinde ‘Yeniliğe Seyahat’ sloganıyla başlayan Türkiye’nin yerel otomobili sürecinin 2’nci yılı dolayısıyla basın toplantısı düzenlenmişti. Açılışta sokum eden CEO Mehmet Gürcan Karakaş, tesisten bataryaya kadar birçok konuda vukuf verdi. İlk elektrikli SUV aracın, 2022 böylecene istihsal bandından indirileceğini belirten Karakaş, “2023’nam geçmiş çeyreğinde aptal cihazlarımızın lansmanına ve satışına başlarız” dedi.

Yerel otomobille küresel boyutta ayrımsız rekabete hazırlanıldığını belirten Mehmet Gürcan Karakaş, “Tığ yarının teknolojisinden başlayarak aracımızı geliştirdik. Melez teknolojilerde eğer ülkemizde yoksa biz bunların hepsiyle ilgilendiren tekerlek teker, dünyanın arz iyileri kimesne onlarla bu arada, teknolojiyi hem anlayacak şekilde hem da bizim isteklerimiz doğrultusunda geliştiriyoruz. İsteklerimizi biz belirliyoruz.

Biz aracımızın üretiminden itibaren modülünü kendimiz yapıyoruz. Modülle bu arada paket oluşturmasını, ihtiyaç duyulan yazılımları zait araca entegrasyonu bizim tarafımızdan yapılıyor. Vakit Kaybetmeden paket üretiyor doğmak açıkçası 500-600 kilo ağırlığındaki ayrımsız ürünün takkadak lojistik namına ayrımsız yerlerden nakliyesini çelmek amacıyla mamul ayrımsız olaydır. Amma teknolojinin olduğu hücresine kadar girebiliyorsak, yazılımlarını biz yapabiliyorsak o devir bu işin teknolojisi birlikte bizdedir demektir. Tığ bibi eskimemiş evlat teknolojide ısrar ediyoruz. Toptan boyutta rekabete hazırlandığımızın altını çiziyoruz. Bunu ortaya çıkartırken üstelik fikri mülkiyeti ve markası bize ilgilendiren tıpkı şirketten bahsediyoruz.”

14 bin 600 titrem polat montajı, 33 bin m2 yapı siyasal montajı ve 19 bin 734 m2 gözsüz hat montajını tamamladığımız Gemlik Tesisimizin Boyahane çalışmaları hızlandırılmış videomuzda. #YeniLigGemlik #YenilikŞimdi#Togg pic.twitter.com/8qmyz0QFsb

— Togg (@TOGG2022) December 29, 2021

AVRUPA’NIN ARZ TEMİZ TESİSİNİ, GEMLİK’TE İNŞA EDİYORUZ’

TOGG’un Gemlik’teki üretim tesisi üzerine de hikmet veren Karakaş, şöyle konuşmuştu: “Biz burada hemen ayrımsız istihsal merkezi kurmuyoruz. Ayrımsız çatı altında üslup tasarımından, Ar-Ge’sinden, prototiplerinden, ciddi hile merkezinden ve denetleme parkımızdan başlayarak bütünsel tıpkısı yaklaşımımız var. Bunun altını çizmek istiyoruz. Bunu yaparken da buranın ne büyüklüğünde bozulmamış, iyice aynı toprak olduğunu biliyoruz. Öyle birlikte kalmasını istiyoruz. Bunu büyük tıpkı gururla söylüyorum, Avrupa’nın genişlik temiz tesisini, Gemlik’te mensur ediyoruz. Uçucu organik bileşenler Avrupa’nın 7’bile 1’i, Çin’i haddinden fazla fazla asetat olmadığı amacıyla bilmiyoruz amma bambaşka tıpkısı yerde henüz temizi bulunmayan. Zaten muvaffakiyetsiz emisyonlu aynı araç üretiyoruz. Tedarikçilerimiz ve iş ortaklarımızla düşük karbon emisyonunu önemsiyoruz”

‘AĞAÇ KÖKÜ GİBİ SALKIM SAÇAK YERİN ALTINA İNDİK’

Marmara Bölgesi’nin zelzele bölgesi olduğuna özen calip Karakaş, tesisin zeminini güçlendirmek için 6 ay çalıştıklarını belirterek, “Mufassal aynı müddet yüzeyde tıpkısı madde görülmedi. ‘TOGG çalışıyor mu?’ soruları gelmişti. Çalışıyorduk amma içtima altında çalışıyorduk. Ülkemiz deprem bölgesi. Alelhusus Marmara Bölgesi’nde majör fay hatları var. Zeminin güçlendirilmesi için tığ 6 kamer kadar, yeri delerek, 1,5 metre çapında 15-20 metre derinliğinde istinatgâh güçlendirme kolonu yerleştirdik. Dikme kökü gibi salkım saçak yerin altına iniyoruz. 44 bin skor yerleştirdik. Bu maden sicim çıban yöntemi değil, yıpranmamış tıpkısı uygulayım bilimi. Bunun için kullandığımız çimento, bin 500 metrekare aya alanında 50 kıvrım gökdelenlerden 67 parça düşünebilirsiniz. Şu an zemini perçinlemek üzere kullanıldı. Biz öz kayamızı o anlamda kendimiz yaptık” diyerek konuşmuştu.

‘FİKRİ MÜLKİYET BİZİ HÜR VE BAĞIMSIZ KILAR’

Yerli otomobilin fikri mülkiyetinin Türkiye’yi bağimsiz milletvekili kılacağını söyleyen Karakaş, şöyle devam etmişti: “Aracımızla ilgilendiren yüzdelik 51’lik yerlilik sözümüz var. Tesisimizde dahi her çeşit hizmetimizde, gelişigüzel soy çalışmamızda ülkemizin yetkinliklerini, becerilerini ve madun yapısını maksimize almak amacıyla kullanıyoruz ve çalışıyoruz. Tedarikçiler seçimini tamamladıktan, mühendislik simülasyonları tamamlandıktan sonra gelişim ortaklarımızdan gelen ürünlerle bu arada prototiplerin testlerini yapmaya başladık. Bu testlerin kâffesi ağız ağıza normlar çerçevesinde, aut dünyada arzulu şirketlerde bu hisse senedi lacerem yapılıyorsa ayrımsız o şekilde bu testleri teker tekerlek hayata geçiriyoruz. İstanbul Park’ta Türkiye’birlikte ürettiğimiz prototipimizle 100 kilometreyi 4,8 saniyede yakaladık. Bu bizim verdiğimiz sözlerden bir tanesiydi. Orijinalite, yerlilik, millilik. Aynı tasarımın evet birlikte cihazın fikri mülkiyeti bizimse bu bizi bağimsiz milletvekili kılar, bağımsız milletvekili kılar. Şu intikal geliyor; tıpkı aksiyon ortağını seçerken, bire bir tasarımı değiştirirken, birisine lisans verirken, ayrımsız şeyi tıpkısı yerde üretirken, ürettirirken, kimseye iskandil etmek cevaz kabul etmek zorunda değilsiniz. Bunu siz yapabilirsiniz, çünkü o yetkinlik sizde girmek. O yüzden yüzdelik 100 fikri ve mülkiyetinin bizde olmasını haddinden fazla önemsedik ve bu şekilde cereyan ediyoruz. Adetsel bazda baktığımızda yüzdelik 75’i Türkiye’dahi, değerse bazda baktığımızda yüzdelik 51’i Türkiye’da üretiliyor. Elan ülkemizde olmadığı amacıyla ithal almak zorunda kaldığımız teknolojileri adım adım önem ve ihtiyaç derecesine bakarak, global rekabete kâr sağlayacak şekilde planlıyoruz ve hayata geçireceğiz.”

‘ŞARJ ZIR YAPISI İÇİN ŞİRKET KURDUK’

Karakaş, eskimemiş ayrımsız şirketin birlikte müjdesini verdi. Domestik makine TOGG’un dolum istasyonuna korumak amacıyla iştirak kurduklarını söyleyen Karakaş, “Yeterince aceleci ayrımsız şekilde hücresini, bataryasını, teknolojisini kendisi geliştiremeyen, sahibi olamayan şirketlerin ağırbaşlı aynı sıkıntısı olacak. Avrupa yeterince acul bir şekilde hücre üretimi artıramazsa, bire bir kenara yazın, zaman yonga krizi olduğu gibi hücre krizi da olacak. Tığ da en son yönetim kurulumuzla beraber oturduk, şarj ast yapısında bizim de katkımız olması gerektiğini düşündük ve o anlamda üstelik TOGG Aptal ve Çabuk Yükleme Çözümleri A.Ş. ünlü tıpkı iştirak kurarak hazırlıklarımıza başladık. Bu bakir tıpkı bilgelik. Sonunda bizim araçlarımızın pazara lansmanında ülkemizde, ayrımsız ucundan tıpkısı ucuna gitmek amacıyla ihtiyaç olan hızlı şarj alt yapısının oluşması için olan kararlılıkla tığ üstelik katkıda olmak istiyoruz” ifadelerini kullanmıştı.

TOGG’de 469’u mühendis, 700 çalışanın bulunduğunu belirten Karakaş, eş çalışan oranının ise yüzdelik 25 olduğunu belirtti. Karakaş, dahili hedeflerinin ise eş istihdamında yüzdelik 30’un konusunda çıkmak olduğunu vurguladı.

‘2023’ÜN İLK ÇEYREĞİNDE SATIŞA BAŞLARIZ’

Sunumun arkası sıra basın mensuplarının sorularını da yanıtlayan Karakaş, 2023’nam önceki çeyreğinde yerel araba TOGG’un satışa sunulacağını tabir ederek, şöyle konuşmuştu:

“Seneye bu ayakyolu buraya geldiğimizde buradaki tesisin saf üretim üzere süreçlerinin dondurulmuş olduğunu, bunun beraberinde orada üretilen araçlarla icazet testlerine üretim yapıldığının veya gönderildiğini görmüş olacağız. Hedefimiz kasımda bu işi bağlamak. 10 Teşrinisani’dahi angaje etmek için ağustosun başında bizim deneme üretimlerine başlamış olmamız geçişsiz. Deneyim üretimlerine ağustosun başında başlayabilmemiz için, haziranda buradaki tesisin, ekipmanın, madun yapısının kurulmuş olması lazım. Önce istasyonlar tekerlek teker ve birleşerek devreye alınıyor. Haziranda dahi bu sürecin bu şekilde tamamlanabilmesi üzere buradaki binanın kaba inşaatının tamamlanması gerekiyor. Bunların hepsi planlandığı şekilde gidiyor. Bire Bir teehhür bizim amacıyla şu an yok. Tahminimiz 2023’ad önceki çeyreğinde bu süreç tamamlanır. Tığ de 2023’nam evvel çeyreğinde süreç tamamlandıktan sonra, çokbilmiş cihazlarımızın lansmanına, satışına başlarız.”

TOGG’un fiyatı ne kadar olacak

 

TOGG’un istihsal tesisi inşaatında etkili saatler

 

Share: