Engelli fertler “Bahtiyar Çarşamba” projesiyle doyasıya eğleniyor

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı himayesinde hesaplı “Mutlu Çarşamba” projesi çerçevesinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde etkili mânialı torunlar spor yaparak doyasıya eğleniyor.

Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının 81 ilde senkronik namına başlattığı “Bahtiyar Çarşamba” projesinde mânialı bireyler hem spor yapıyor hem bile doyasıya eğleniyor. Tatvan İlçe Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğü koordinesinde planlı “Mutlu Çarşamba” projesi, özel talimli gailesiz ve çocukların eğitimine bindi oluyor. Tatvan spor salonunda herhangi bir çarşamba haset resmi ve hususi iyileştirme merkezlerinde kâin engelli çocuk ve gençlere türlü aktiviteler yapılarak fiziki ve ruh bilimsel gelişimlerine ulama sağlıyor.

Tatvan’da iri bağlam gören projeye paydaşlık sağlayan 80 hususi yavru; basketbol, atletizm, futbol, voleybol ve tenis kabilinden birçok spor branşında aldıkları eğitimle doyasıya eğleniyor. Eğitimlerin ardından çalgı aleti eşliğinde halay çekici engelli efrat, unutulmaz tıpkısı aktarılma geçiriyor.

Okul öğretmenleri ve eksper antrenörler eşliğinde gerçekleştirilen projenin çokça liyakatli olduğunu söyleyen Tatvan İlçe Bilgisizlik ve Spor Müdürü Tasavvur Doğru, projenin engelli bireylerin fiziki ve psikolojik gelişimlerine ulama sağladığını belirtti. Başmuallim Doğru, “Bilgisizlik ve Spor Bakanlığının düzenlemiş olduğu bu proje gelişigüzel çarşamba haset ‘Bahtiyar Çarşamba’ adı altında ilçemizde üstelik yapılmaktadır. Resmi, hususi iyileştirme ve eğitim uygulama okullarından mevrut misafirlerimizi burada hem fiziki ve ruhsal çalışmalarını hem de bereketli antlaşma geçirmelerini ulaşmak istiyoruz. Okul öğretmenleri ve ehlihibre antrenörlerimiz eşliğinde yapılan bu çalışmaların çokça kalburüstü geçtiğini düşünüyoruz. Haddinden Fazla ongun dönütler alıyoruz. Toyluk ve Spor Bakanlığı ile iyileştirme merkezlerine teşekkürname ederiz. Kısaca 80 öğrencimizin yararlandığı bu proje haddinden fazla muvaffakiyetli bir şekilde devam etmektedir” dedi.

Bu proje ile sakat çocukların özlük aralarında sunturlu ayrımsız rabıta kurduğunu ve ailelerin bile bundan muhit haddinden fazla mutlu olduğunu dile getiren Hususi Terbiye Öğretmeni Gülseven Durmuş ise “Hakeza ayrımsız projeyi hayata geçirdikleri için Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığına teşekkürname ediyorum. Öğrencilerimizi ahenktar ayrımsız şekilde 3 aydır spor salonuna getiriyoruz. Öğrencilerimize ruh bilimsel ve sosyal anlamda çokça güzelce boşalma oluyor. Füru özlük aralarında iyicene bir bent kuruyorlar ve aileler bu durumdan haddinden fazla mutlu. Bizlere ansız dönütler çokça çok oluyor. Bu anlamda gelişmeler haddinden fazla başarılı oluyor. Toyluk ve Spor Bakanlığına, İl Milli Terbiye Müdürlüğüne ve Tatvan İlçe Bilgisizlik ve Spor Müdürlüğüne çokça teşekkürname ediyorum. Bu çalışmaların ardı ve arkasının kesilmemesini temenni ediyorum. Özellikle sakat olan öğrencilerin toplumsal ve değme anlamda celi olmaları gerekiyor. Sunu azından bildirişim anlamında çocuklarda kendilerini aynı birey yerine anlatım etmeleri açısından çokça yarayışlı görüyorum. Öğrencilerimize haddinden fazla iyi geldi. Spor salonuna gelince öğrencilerimiz sıradan rahatlıyor, oyun oynuyor ve değişik spor aktivitelerini etme imkanı buluyorlar. Evde bile bu biçim icraat yapınca ailelerinde haddinden fazla hoşuna gidiyor. Domuzuna gelişmeler görüyoruz” diyerek konuştu. – BİTLİSShare: