Tatvan’da onlarca bala güreşle tanıştı

Deneyimsizlik ve Spor Bakanlığı aracılığıyla hayata geçirilen ‘Yaz Spor Okulları ve Küşade Yaz Spor Okulları’ projesi çerçevesinde Bitlis’in Tatvan ilçesinde onlarca çocuk güreşle tanıştı.

Yaz Spor Okulları ve Vazıh Spor Okulları, gençleri elem alışkanlıklardan ırak sancımak, ebeveynlerde sporu alışkanlık haline tebliğ etmek ve ilçede çaplı sporcuları keşfederek milli sporculuk seviyesine değirmek için eğitimlerine devam ediyor. Yaz Spor Okulları ve Bulutsuz Spor Okulları çerçevesinde Tatvan Spor Salonu’nda 5-18 gözyaşı arası kollar yaz tatillerini spor yaparak değerlendiriyor. Spor okullarına paydaşlık sağlayan füru keşfedilerek güreş sporuna yönlendiriliyor. Güreş Antrenörü Saygınlık Öztemiz’in gözetiminde güreş sporuyla tanışan füru, antrenmanlara katılarak milli sporcu başlamak üzere çetin şarkı ile çalışmalarını sürdürüyor.

Amaçlarının yetenekli çocukları keşfedip milli takıma, olimpiyatlara ve dünya şampiyonluklarına geri bırakmak olduğunu dile getiren Güreş Antrenörü Saygınlık Öztemiz, “Burada yetiştirdiğimiz gençlerle bildirme yetenekli sporcuları oralara gönderip mankafa artan sporcularımızı dahi çalıştırıcı, beden eğitimi öğretmeni kabil branşlara yönlendiriyoruz. Bakanlığımızın açmış olduğu Yaz Spor Okulu ile dışarıda olan 10-11 gözyaşı aralığındaki yeteneklerini keşfettiğimiz sporcuları bünyemize alıp kış boyunca eğitimlerimize bitmeme ediyoruz. Yaz Spor Okulu’nda 100 öğrenciye ulaştık. Bu öğrencilerden sunma az 60 sportmen müsabakaya katılacak seviyeye geldi. Çocukların özgüvenleri ve fiziksel yapıları geliştiği üzere kendilerini daha bayındır anlatım edebiliyor. Bütün çocuğunu spora yönlendirsin. Yalnız güreş üzere değil, birlik spor dalları üzere çocukların yönlendirilmesini istiyoruz” diyerek konuştu.

Sportif ve fiziksel anlamda gelişme sağladığını dile getiren milli sporcu Doğan Taş bile, “Dışarıda birçok koca görüyorum ve gayesiz gezenler oluyor. Güreş sporu bana nazik aynı katkı sağladı. Sportif ve fiziksel anlamda sıradan benzeri gelişmem oldu. Amacım, ileride acun şampiyonasına ve olimpiyatlara gezmek istiyorum. Günümüzdeki Istek Kayaalp ve Taha Akgül kabil sporcular ile hizmet etmek istiyorum. Bireysel sporlarda yeryüzü bol gelebileceğim saha olan güreşi seçtim. İleride olimpiyat şampiyonluğuna gelmek istiyorum. Aşama yaparsam şayet aileme de ulama nail olmak istiyorum” şeklinde konuştu. – BİTLİS

Share: