DÜZCE’DE DEPREMİN YARALARI SARILIYOR

DÜZCE’da meydana mevrut 5.9 büyüklüğündeki depremin peşi sıra yıkılan yapılarda saflık ve çöküntü tahammül çalışması sürüyor. Depremde yıkılan 50 bin kapasiteli tavuk çiftliğinde birlikte çevrik kalan civcivleri kurtarmak üzere say yapılıyor.

Düzce’nin Gölyaka ilçesinde 23 Kasım haset saat 04.08’dahi meydana mevrut 5.9 büyüklüğündeki depremde yıkılan yapılarda göçük kaldırma çalışmalarına başlandı. Düzce’nin Dedeler Mahallesi’nde depremde yıkılan 50 bin kapasiteli tavuk çiftliğinde da çalışmalar sürüyor. Güzeşte yapılan çalışmalarda 30 binden aşkın civciv kurtarıldı. Mahsur küsurat civcivleri çevirmek amacıyla iş makinesi ile enkaz kaldırılırken, çiftlik çalışanları da çevrede enerjik küsurat civcivleri kafeslere topluyor.

Çalışmalarla ilişik hikmet veren pres sahibi Ömer Aslan, şu ifadeleri kullandı

Zaman çatının üzerini kaldırarak oradaki enkazı alacağız. Madun kattaki malzemeleri da kaldıracağız. Genişlik altta 10 bin hareketli efsanevi bulma hedefimiz var. Yaptığımız kontrollerde anca olduğunu düşünüyoruz. Onların faal çıkarılmasını sağlayacağız. Aceleci cereyan ediyoruz. Devletimiz lüzumlu çalışmaları yaparak bize anahtar ve ekipman takviyesi yapacak. Hayvanlarımız etkili, bugün esasen elan etkin olmaları lazım ama çekicilik itici olduğu için gelişigüzel duruyorlar. Geri 6 bin civarında kurtarma yaptık. Esbak zaman bile 25 bin civarında tavuk kurtarmıştık. Yani 30 bin tavuk kurtardık. Bugün 10 bin daha kurtarmayı planlıyoruz.

Share: