Dünya sarıklı, 6 yaşındaki Zilan’ın eğitimi amacıyla 5 kilometre posta katediyor

Van’ın Gevaş ilçesinin Daldere Mahallesi’ne mecbur Kardeşler mezrasında görev eden öğretmen Dünya Yakut, elan önce görev yaptığı mezrada hayatiyetli 6 yaşındaki Zilan Patır’a kıraat barı öğretebilmek amacıyla hafta sonları 5 kilometre kere katediyor.

Daha önceki 5 sene görev yaptığı Daldere Mahallesi’nin Doruklu mezrasındaki 4 öğrencisini çıkışlı eden Karabük Üniversitesi Literatür Fakültesi Güneş Bölümü mezunu Meydan, bu sene 4 öğrencisi mevcut Kardeşler mezrasındaki ilkokulda görevlendirildi.

İlçeye 80 kilometre mesafedeki Kardeşler mezrasında küsurat ve öğrencilerine arz gani eğitimi verebilmek üzere çaba gösteren fedakar öğretmen, eski fariza durumunda okula gidemeyen 6 yaşındaki Zilan Patır’ı unutmadı.

Mezradaki tek öğrencinin eğitimden anlayışsız kalmasına gönlü el vermeyen Saha, fahri yerine rastgele hafta sonu kestirmece 5 kilometre naşir Zilan’ın bulunduğu mezraya geliyor, minik öğrencisine evlerinde hususi yetişek veriyor.

Araç olmadığı üzere iki ekenek arasını üşüşmek zorunda küsurat, bu nedenle ızdırap yollarını kullanarak mesafeyi kısaltan Yakut, görevli olduğu okulun katışıksızlık ve bakım işlerini üstelik kendisi yapıyor.

Öğrencilerin eğitimi için gösterdiği çabayla mezra sakinlerinin takdirini kazanan Meydan, AA muhabirine, 5 yıldır benzeri bölgede öğretmenlik yaptığı amacıyla vatandaşların kendisini tanıdığını söyledi.

Görev yaptığı bölgedeki sahn şartlarının çokça yumruk olduğunu belirten Yakut, “Yollarımız arazi. Lağım Döşemi ve internetimiz hiç namevcut. Bu nedenlerle yemeden içmeden ego değil hep öğretmenler ağırlık şartlarda çalışıyor. Kışın buraya makine de gelmiyor. Ücretli öğretmenler namına seçkin zorluğa karşın buralara geliyoruz amma burada olduğum için çok mutluyum. Büyük olan zoru başarmaktır. Burayı görmek üzere burada sürdürmek ya birlikte ant buyurmak gerekir. Bambaşka nev haddinden fazla pres.” dedi.

Öğrencisinin gözyaşlarına dayanamadı

Daldere Mahallesi’nin Doruklu mezrasında sabık sene 4 öğrencisini çıkışlı ettiğini anlatan Alan, şöyle konuştu:

“Öğrencilerden sadece Zilan Patır kaldı köyde. Benden sonra oraya sarıklı ataması olmadı. Eşyalarımı almak için oraya gittiğimde Zilan bana sarıldı, ağladı ve can anlar yaşadık. Onun o haline dayanamadım ve seçme hafta sonu ona öğüt vermek üzere gideceğimi söyledim. İki mahalle beyninde kişmiri marifetiyle 10 kilometreye yakın ara var fakat bu açıklık keskin yolu ile haddinden fazla kısalıyor. Ego dahi seçme hafta sonu birçok riski göze alarak, Zilan amacıyla Doruklu mezrasına kadar yürüyorum. Hezel verdim ve sözümü birlikte tutuyorum. İnşallah kar yağana büyüklüğünde de gideceğim. Eğitim, tıpkı toplumun arz eke temel taşı. Bunu çocuklara ilkah etmek amacıyla elimden geleni yapıyorum. Okulla ilişkin sıkıntılarda İlçe Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğümüz elinden geldiğince destek veriyor ancak hem Zilan’ın durumu hem üstelik mahallenin lağım döşemi sorunu amacıyla bir hal bulunması gerekiyor.”

Zilan Patır da öğretmenini haddinden fazla sevdiğini ifade ederek, “Benim için her hafta evime geliyor. Haddinden Fazla teşekkürname ederim.” dedi.

“Öğrencimizin takibini yapacağız”

İlçe Milli Terbiye Müdürü Mehmet Kasım Erva ise 3 yıldan bu yana ilçede fariza yaptığını, Daldere bölgesi ve çevresindeki okullar amacıyla ayrı aynı hassasiyet gösterdiklerini söyledi.

Bölgenin mukavemetli tıpkısı coğrafyasının olduğunu kaydeden Erva, şöyle devam etti:

“Oradaki çocuklarımızın hiçbirinin eğitimden kalın kafalı kalmaması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Oraya fedakar öğretmenlerimizi gönderiyoruz. Cihat kardeşimiz de onlardan biri. Seçme hafta öğrencilerinin durumunu ifade yerine hazırlayıp bana gönderen, gelişimlerini sürekli takip fail tıpkı sarıklı. Kardeşler mezrasından Doruklu’evet her an öğrencisi için fedakarlık yapıyor. Öğretmeni tanıdığım için bu fedakarlığı yapmasına şaşırmadım. Öğrencimizin takibini kategorik yapacağız. Aldığımız bilgiye göre ailesi şita döneminde Van’a taşınacak. Mezrada kalırsa katiyen öğrencimizi öğretmensiz bırakmayacağız. Lüzumlu eğitimi almasını sağlayacağız.”

“Öğretmenimizin hakkını ödeyemeyiz”

Zilan’ın annesi Mesude Patır da Âlem öğretmenin görev yerinin değişmesine karşın kızı amacıyla değme hafta sonu mezralarına geldiğini belirtti.

Fedakarlığından belde hoca Cihan Yakut’a teşekkür eden Patır, şöyle konuştu:

“Zilan, okumaya çok arzulu fakat mahallede öğretmen namevcut. Cihan hocanın bitişik mahalleye tayininin çıkmasından sonra buraya eşyalarını almaya gelince kızım onun yanına koştu. Ağlayarak gitmemesi amacıyla ısrar edince öğretmenimiz da seçme hafta sonu ziyaretine geleceğini söyledi. O zamandan beri hepten kızıma öğüt yöneltmek üzere temas hafta sonu dağdan yaya mahallemize geliyor. Öğüt verip idraksiz dönüyor. Öğretmenimizin hakkını ödeyemeyiz. Tığ okuyamadık, çocuklarımız okusun istiyoruz ama burada imkanlarımız çokça kısıtlı.”

Doruklu mezrası sakinlerinden Fehmi Arvas birlikte Meydan’un mezralarında fariza yaptığı sürede çok fedakarlık yaptığını ve bunu sürdürdüğünü belirterek, şunları söyledi:

“Aynı öğretmen düşünün kim temelli öğrencisi okusun ve derslerinden mankafa kalmasın diye gelişigüzel hafta sonu yara yollarından kilometrelerce posta katediyor ve bunu caba yapıyor ancak kış kapıda, kar yağarsa hoca gelemez. Bu işe bire bir çözüm bulunmasını isteriz. Kollar birlikte hoca birlikte kıygın olmasın. Tığ biliyoruz ki derk etmek böyle bire bir dönemde farzdır. Öğretmenimize bu fedakarlığından dolayı teşekkürname ederiz.”

Saha’un öğrencilerinden 11 yaşındaki Meryem İpek ise “Öğretmenimiz bize bir abi kadar davranıyor. Doğrusu okulda 4 kişiyiz. Zamanımız sunu fena hâlde okulda geçiyor. Ders yapıyoruz bazı bazı bile baziçe oynuyoruz. Öğretmenimiz bizim umudumuz. O olmasa tek madde öğrenemeyiz. Onun yardımıyla iyice konuşabiliyoruz, birçok husus öğreniyoruz.” dedi.

Share: