Kırşehir haberi… “Eş Dişçilik” uygulaması uçman illerden Kırşehir’de yaygınlaşıyor

“Karı Dişçilik” uygulamasının başlatıldığı 3 pilot ilden Kırşehir’birlikte, er çocukluk döneminde ağız sağlığı bilinci oluşturuluyor.

Uçucu el adına belirlenen Eskişehir, Karabük ve Kırşehir’üstelik ağustosta başlatılan aplikasyon kapsamında, 2-12 gözyaşı aralığındaki herhangi bir çocuğa “familya dişçi” tanımlandı.

Kırşehir’da yer merkezinin yanı sıra Kaman, Mıcır, Çiçekdağı ve Akpınar ilçelerinde memur diş hekimleri bu kapsamda görevlendirildi.

Merkezi Doktor Termin Sistemi (MHRS) üzerinden ailelerin randevu aldığı uygulamayla bugüne kadar Kırşehir’de 518 çocuğun diş muayenesi yapıldı, havari tedavi süreci ve takipleri başlatıldı.

Kavşak ve diş sağlığı ile ilgilendiren bilgilendirme yapılan çocuklara diş macunu ve fırçası bağış edildi.

“imdi çocuğumuza yankılanmak istiyoruz”

Kırşehir Martir Polis Hayrettin Yılmayan Kavşak ve Diş Sağlığı Merkezi Başhekimi Müge Çiy Mecnunca, AA muhabirine, uygulamayı 7 diş hekimiyle sürdürdüklerini söyledi.

Ulaştıkları çocukların diş sağlığı ile ilgilendiren kontrol ve takiplerine başladıklarını anlatan Delice, şöyle konuştu:

“daha çok çocuğumuza ulaşmak istiyoruz. Bu yüzden velilerden e-Bilek Damarı uygulamasından familya diş hekimlerini öğrenmelerini, sonrasında MHRS üzerinden termin alıp hastanemize, ilçelerde bile toplum sağlığı merkezleri ve kaza hastanelerine gitmelerini kâm ediyoruz. Kontroller 2-12 gözyaşı grubu çocuklarda haddinden fazla balaban. Çocuklarımızın ağızlarının dosdoğru olması, yetişkinlikte diş eksiklikleri yaşamamaları ve protez uygulamalarına yöre bölmek için şanlı.”

Delicesine, ailelerden güzel köylü dönüşler aldıklarını belirterek, “Bize başvuran velilerimiz uygulamayı çok beğendi. Esen olsun hekimlerimiz de şişman özveriyle çalışıyor, hoşgörüsüz dönüşler çok fena hâlde.” dedi.

İl genelinde kısaca 29 bin bala olduğunu dile getiren Şahin, uygulamanın duyuldukça daha bile yaygınlaştığını ifade etti.

Diş hekimi Sinem Erdi Fert de klinikte geçersiz oluşumunu engelleyici çalışmalar yaptıklarını aktardı.

Çocukları risk gruplarına göre 3 kamer ya birlikte 1 yıl arayla çağırarak kontrollerini yapacaklarını kaydeden Can, diş fırçalama ve tagaddi eğitimi da verdiklerini dile getirdi.

Tuğçe Karaman ise uygulamayı internetten öğrendiğine işaret ederek, “Çocuğumu ocak diş hekimiyle sunmak üzere hastanemize başvurduk. Hekimimiz oğlumla haddinden fazla ilgilendi. Bu yüzden mutluyuz. Elden ağzının bakımı ve biraz uygulama yapıldı. Bu yüzden bütün velilere çocuklarının yaşı ilerlemeden aile hekimlerine başvurmalarını ve doktorlarıyla tanışmalarını tavsiye ederim.” diyerek konuştu.

Serpil Şimşek, Afiyet Bakanlığından mevrut mesajla bu hizmeti duyduğunu belirterek, “Ben da nikbet ettim, çocuğun dişlerinde sorun var mı yok mu diye. Arama ika kasıtlı geldik. Uygulamadan memnunuz.” ifadelerini kullandı.

Diş kontrolü yapılan Buyruk Kaan Karaman bile çekinmeden kliniğe geldiğini anlatarak, gayrı çocuklara de diş hekimlerine gitmeleri tavsiyesinde bulundu.

Eş Dişçilik

Eş hekimliği sistemi ile eş benzeri bir olan “Karı Diş Hekimliği”, geçmiş adına tayyareci ülke seçilen Eskişehir, Kırşehir ve Karabük’te uygulanmaya başlandı. Vekillik, sistemi 2023 yılı içerisinde Türkiye genelinde hayata geçirmeyi planlıyor.

Yeni modelle gelişigüzel bitmeme fail tedavi edici kavşak ve diş sağlığı hizmetlerinin yanı sıra hele kollar için önem haiz “yardımcı dudak ve diş sağlığı” çalışmalarının bulunan sisteme entegrasyonu sağlanacak.

Böylelikle bu konudaki hizmetlere palas erişilmesi ve 2-12 gözyaşı aralığındaki cemi çocukların düzenli diş kontrollerinin yapılması benzer olacak.

Share: