Diyanete bağlı kurumlarda deprem tatbikatı yapıldı

Iğdır ile Kars’ta, İçişleri Bakanlığı Afet ve Acil Buut Yönetimi Başkanlığı (AFAD) ve Din İşleri Başkanlığı hisse senedi birliğiyle “Sarsıntı Andaç, Çök Tonga Tutun ve Tahliye

Tatbikatı” gerçekleştirildi.

Iğdır İl Müftülüğünde yapılan tatbikatta, senaryo gereği Vali ve Uray Başkanvekili Hüseyin Engin Sarıibrahim, İl Güllabi Komutanı Miralay Nejdet Yağız, İl Inanma Müdürü Oğuzhan Yonca ve İl Müftü Vekili Kutbettin Şemin arkadaşça halinde iken zelzele oldu ve sirenler çaldı.

“Çök, oyun, tutun” yöntemini uygulayıcı binadakiler, yer sarsıntısı tehlikesinin geçmesinin arkası sıra tahliye edildi.

Ilbay Sarıibrahim, gazetecilere, 2022 yılının afetlere hazırlık, afet tatbikat yılı ilan edildiğini hatırlattı.

Ayın 9’unda ve 12’sinde da Türkiye geneli gine kat sayı bire bir manevra yapacaklarını tabir eden Sarıibrahim, kıran bilincini arttırmayı amaçladıklarını belirtti.

Kars

Kars’ta ise tıpkısı Kur’an kursunda yapılan tatbikata, Ilbay ve Şehremaneti Başbuğ Vekili Türker Öksüz, İl Afet ve Evgin Durum Müdürlüğü (AFAD), Ulusal Iyileştiren Kurtarma Ekibi (UMKE), müftülük personeli, öğrenciler ve Kızılay ekipleri katıldı.

Kentteki 18 Kur’an kursunda eş anlı gerçekleşen tatbikatta, deprem anında mektepli ve personellerin yapması gerekenler öğretildi.

Tatbikatta öğrenciler, sarsıntı takkadak sıraların yanına kapanarak depremin geçmesini bekledi. Sarsıntının bitmesiyle öğrenciler boşaltma edildi.

Ilbay Garip, gazetecilere, tatbikatlarla natürel afetlere cebin amade olduklarını rapor etti.

Bu merkez tatbikatlara ehemmiyet verdiklerini anlatan Gariban, “Bizler hareket öncesi alacağımız tedbirlerle, depremlerin, afetlerin yıkıcı etkilerini sunma aza indirebiliriz. Bunun üzere hem eğitim hem tatbikatlara balaban ehemmiyet veriyoruz. Amacımız bağımlı afetlere mukavim dallı güllü benzeri cemiyet tasarlamak.” diye konuştu.

Share: