Çökme tehlikesi oluşan ağacın adına yenisi dikildi

Yıkılma tehlikesi oluşan ağacın yerine yenisi dikildi

SİNOP – Biyolojik ömrünü tamamladığı ve inkıraz tehlikesi oluştuğu gerekçesiyle önceki hafta kaldırılan 27 almanak söğüt ağacının yerine uray ekiplerince yenisi dikildi.

Sinop’un Gemilik mevkiinde bahir kenarında kâin, yılların getirdiği emraz ve yıpranmalar zımnında birçok nöbet tedavi edilen 27 yaşındaki söğüt ağacı, geçmiş hafta Sinop Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekiplerince kaldırıldı. Sökülen ağacın namına ise eskimemiş tıpkısı söğüt ağacı dikildi.

Dikim töreninde Sinop Şehremini Barış Ayhan, “Biliyorsunuz tafsilatlı süredir gündemimizi meşgul eden aynı salkım söğüt ağacımız var burada. Anında Sabahattin Yüce Firez merkezimizin önünde. Ağacımız bire bir çor geçirdi. Ağacın tedavisiyle ilişik park yeri ve bahçeler müdürümüz tafsilatlı süreden beri uğraşıyordu. Ancak ağacımızı kurtaramadık. Fasletmek zorunda kaldık. Inkıraz tehlikesi geçiriyordu. Vatandaşlara beis vermesin diyerek yıktı. Yanımızda hususi aynı konuğumuz var. Eksiksizlik kardeşimiz 1995 senesinde bu alanda tersanede iştirakçi kendisine çalışıyormuş. Eline sabık tıpkı salkım söğüt ağacını demincek bulunduğumuz bölgeye dikiyor. Yani bundan 1, 2 dönüş evvel vermek zorunda kaldığımız, bozdurmak zorunda kaldığımız ağacı diken arkadaşımız bu yâren. Bu ongun Sinop amacıyla koca tıpkı semboldü. İnsanların çokça sevdiği gölgesinde ahbapça ettikleri hususi benzeri ağaçtı. Tığ istiyoruz ki o ağacı söktük, hesabına yenisini dikerken Eksiksizlik kardeşimizle bu arada dikelim diye niteleyerek kendisi davet ettik.” Diye konuştu.

Kaldırılan ağacı 27 yıl evvel çaltı Kemal Teker ise duygulandığını belirterek, “Buraya yeniden söğüt ağacı dikildiği üzere mutluyum. Ego burada 1995 yılında gemi tersanesinde çalışıyordum. Burada tıpkı pınar vardı. Çeşmenin yanında söğüt dalından benzeri eğin koparmıştım. Onu buraya diktim. Söğütte suyu sevdiği üzere zamanla büyüdü. Askerden geldim baktım bayağı büyümüş. Mutlu oldum. Gittikçe insanların yanında oturmasını gördükçe henüz de sevindim.” Dedi.

Sinop Belediyesi Park Yeri ve Bahçeler Müdürü Serdal Küçükdemir ise; “Vakar olarak 2 senedir uğraşıyoruz. Onun öncesinde de ufak tefek müdahalelerimiz, tedavilerimiz oldu ama akıbet 2 senedir bizi sıradan tıpkısı zorladı. İçinde örümcekler, haşerat vardı. Köklerinde de çürüme olayı vardı. Kökleri dahi elhak sirayet ettiği amacıyla öğürtlemek zorunda kaldık. Budamak zorunda kaldık. 2 senelik mücadelemiz kesmekle sonuçlandı. Kullanılmamış diktiğimiz ağacımızda ilkbahar döneminde inşallah dallanarak gölgesinde oturma imkanı sağlayacak bizlere.” Dedi.

Share: