84 yaşındaki antrenör 59 almanak takımıyla benzeri ilki süregelmek istiyor

Kalaba 1. Tıfıl Grup takımlarından Esnaf spor‘un 59 yıldır sakır sakır antrenörlüğünü eden Ermiş Tokat, bu sezon bir ilki başararak Lehçe Acemi Ayak Topu Ligine (BAL) yükselmeyi hedefliyor.

Kent esnafı marifetiyle 1963 yılında kurulan Esnafspor’da 24 yaşından bu yana antrenörlük işleyen 84 yaşındaki Ermiş Tokat, evvel günkü heyecanla gençlere futbolun inceliklerini öğretiyor.

İlerlemiş yaşına rağmen futboldan kopmayan tecrübeli antrenör, zaman başında 1 yıl sözleşmesini uzattığı takımıyla yeni başarılar almak istiyor.

B lisanslı çalıştırıcı Tokat’ın bu sezonki hedefi, ligde oynanan 7 karşılaşma böylelikle 19 puan toplayan ve namağlup lider olan takımını sezon sonunda tıpkı dip lige taşımak.

Ermiş Tokat, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Esnafspor’un bugüne kadar bazı sezonlarda 2. Çolpa Takım’üstelik, bazı sezonlar ise 1. Idmansız Tabur’de mücadele verdiğini belirterek, bu takımdan Türk futboluna çokça sayıda topçu ve kaleci yetiştirdiğini söyledi.

Sezon başında takımıyla tıpkısı yıl henüz sözleşme imzaladığını anlatım eden Tokat, yaşının ilerlemesine rağmen yeşil sahalardan vazgeçmediğini, gücünün yettiği büyüklüğünde de bu görevini sürdürmeyi istediğini dile getirdi.

Tokat, içindeki spor aşkının geçmiş günkü gibi olduğunu vurgulayarak, “Zihayat futbolcularla bir arada kalkışmak, onlara bir şeyler vermek beni bahtiyar ediyor. Benim hiçbir beklentim bulunmayan. Kalaba futboluna ve Türk futboluna aynı sporcu yetiştirebilirsem hangi bahtiyar bana.” dedi.

Futbolcularına adeta torun sevgisiyle yaklaştığını kaydeden Tokat, “Ego onları futbolcum üzere görmüyorum. Hepsini birer torunum adına görüyorum. Ben yeri geliyor, zat maaşımdan futbolcularıma ifa yapıyorum. Bizlere eş çıkan esnafa de ayrıca teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Bu sezon hedeflerine ilişkin bile Tokat, şunları söyledi:

“Ligde şimdiye kadar haddinden fazla gür performans gösteriyoruz. Oynadığımız 7 karşılaşmadan 6 galibiyet ve 1 beraberlikle ile ayrıldık. Topladığımız 19 puanla ligde lider konumundayız. Futbolcularıma bu konuda çokça güveniyorum. Tarihimizde ilk defa tıpkısı dal lige çıkmak istiyoruz. Maddesel imkanlarımız ongun olursa elan evire çevire yerlere geleceğimize eminim.”

Tokat, Türkiye’birlikte beğendiği beceri direktörleri Fatih Deyim, Şenol Tarih ve Emre Belözoğlu yerine sıraladı.

Futbolcuların hocalarına fideist tam

Takım kaptanı Ahmet Furkan Cenup ise hocalarına saygılarının bitmeyen olduğunu vurgulayarak, “Hiçbir maçımızda ve idmanlarımızda bizi yalnız bırakmadı. Hocamız hastalığımızda ve sağlığımızda bütün yanımızda oldu. Tığ ondan haddinden fazla öz öğreniyoruz.” dedi.

Bu mevsim ayrımsız eğin ligi hedeflediklerini dile getiren Cenup, “Hedefimiz ilk play-off ibnelik etmek. Oradan bile Tanrı müsaade verirse Bölgesel Tor Ligine fazlalaşmak. Bunun amacıyla dahi hocamıza ve mızıka arkadaşlarıma güveniyorum.” ifadelerini kullandı.

Futbolculardan Özen Yağız Akıllıca üstelik hocalarının ilerlemiş yaşına rağmen kendilerini boydak bırakmadığını belirterek, “Kendisi bize değme konuda destek oluyor. Elinden gelen rastgele şeyi yapmaya çalışıyor. Hedefimiz amatörde böke almak. Daha sonra ise benzeri peş lige adımızı kaydettirmek.” diye konuştu.

Yusuf Kaan Günday, “Hocamız takımda bize adeta aynı ağababa şefkati ile yaklaşıyor. Kendisinden çokça memnunuz. Hedefimiz bu mevsim ilk şampiyonluk elan sonradan play-off’tan BAL’a geçmek. İnşallah bunu başarabiliriz.” şeklinde görüşlerini dile getirdi.

Emircan Pektaş, hocalarının tecrübelerini kendilerine aktardığını anlatım ederek, “Bu şekilde bizlere yiğitlik üstelik veriyor. Kendisi gailesiz hoca değil. Şimdiye büyüklüğünde birçok şeyi muammer ve görmüş. Bizler da futbolcuları adına onun tecrübelerini kendimize uyarlıyoruz.” şeklinde konuştu.

Share: