Baran, böbrek nakliyle sevimli tutundu

NİĞDE’de oturan böbrek yetmezliği hastası Yağmur Azak (13), Kayseri’de kadavradan alınan böbrekle 4 yıl sonradan sağlığına kavuştu. Çokça mutlu olduğunu belirten Azak, “Nakil olduktan sonra okula gidebiliyorum, baziçe oynayabiliyorum ve arkadaşlarım ile espas geçirebiliyorum” dedi.

? Niğde merkeze vabeste Bağlama beldesinde hayatiyetli Yağmur Azak, 5 sene önce düşünce ağrısı şikayetiyle gittiği hastanede böbrek hastası olduğunu öğrendi. Alelacele tedavisine başlanan Azak, son 2,5 yılını diyalize ilişkin adına geçirdi. Böbrek nakli bekleyen Azak’a iyi bilim, güzeşte yıl Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi’nden geldi. Azak, kadavradan alınan böbrekle aktarım oldu. Sağlığına mülaki 8’inci derslik öğrencisi Baran Azak, sınırlı aralıklarla nakil olduğu hastanede kontrolden geçiyor. Daha Çok yaşıtları kadar palas koşup oynayabildiği için mutlu olduğunu tamlayan Baran Azak, “2,5 senedir diyalize giriyordum. Şeb tıpkısı telefonla nakil olacağımı öğrendim. Diyaliz süreci çokça zordu, okula gidemiyordum. Aktarım olduktan sonradan okula gidebiliyorum, oyun oynayabiliyorum, arkadaşlarımla geçenek geçirebiliyorum” dedi.

‘BÖBREKLERİ TAMAMEN İFLAS ETMİŞ HALDE BİZE GELDİ’ERÜ Tababet Fakültesi Yavru Sağlığı Hastalıkları Anabilim Dalı Pediatrik Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Sibel Patırtı ise, “Genişlik aşkın örgen bekleyen hastalar genelde torunlar ve bunların çoğu bile böbrek hastası oluyor. Polikliniğimizde doğumsal anomalilere tutkun yahut sonraları oluşabilecek hastalıklara sınırlanmış dayanıklı haddinden fazla böbrek hastası izlemekteyiz. Bu hastalarımızın bir kısmı maatteessüf vakayiname böbrek yetmezliği sürecinde ilerliyor. Böbrek yetmezliğindeki yer gür otama şansımız böbrek naklidir. Rahatsız böbrek nakli şansını yakalayamazsa diyalize vabeste kendisine hayatını sürdürmek yerinde kalıyor. Baran bundan 3 sene ilk böbrekleri tamamen hüsran etmiş namına bize geldi. 2,5 yıl kadar karın zarı diyalizi yaptıktan bilahare böbrek nakli şansını yakaladı. Hala hastanemizde takibini yapıyoruz. Pahal bir sorunu namevcut” diyerek konuştu.’HERKESİN ORGAN NAKLİ BAĞIŞINDA BULUNMASINI İSTİYORUM’

Yağmur Azak’ın tedavisinde birlikte olan amcası Yunus Azak da “Yeğenimin böbrekleri batkı etmişti. Şeb akılsız çalan bir telefon ile nakil olacağını öğrendik. O dakika yaşadığımız sevinci anlatamam. Diyaliz sürecinde herhangi bir türlü güçlükle karşılaştık. Niğde’nin Saz beldesinden geliyorduk. Çokça fazla ulaşım sıkıntısı çektik. Yağmur’un dolgunca olması amacıyla baskı şartları hücre aldık. Haddinden Fazla şükür sağlığına kavuşturduk. Herkesin organ aktarımı bağışında bulunmasını istiyorum” dedi.

Share: