Bağlama çalmayı öğrenmeden ilhak yapmayı öğrendi

Ulama çalmayı öğrenmeden ulama yapmayı öğrendi

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’birlikte izlediği tıpkı televizyon programıyla saz yapımına merak salan 63 yaşındaki Burhan Lüle Taşı, rabıt çalmayı öğrenmeden zat bağlamalarını üretmeye başladı.

Merkeze kapalı Aktutan köyünde yaşayan Lüle Taşı, 2004 yılında Karye Hizmetlerinden zahmetli oldu. Zahmetli olmasının arkası sıra boşluğa sakıt Eskişehir Taşı tıpkı monitör kanalında ilhak imal programını izledikten sonraları kişi bağlamalarını yapmaya değişmeyen verdi.

Rabıt yapımına daha çok çatlak fethetmek amacıyla kent merkezindeki evinden Aktutan köyüne yerleşen Magnezit, tamamen kişi ürettiği aletlerle rabıt imal etmeye başladı.

Saz çalmayı bilmeyen ancak 18 yılda ilhak yapımında şişman öğün mezuniyet eden Denizköpüğü, şeb aklına ilhak geldiğinde eşini bırakıp imalathanesine gittiğini söyledi.

“Putrel çalabilseydim akarsu içmeye dahi gitmezdim”

Bağlamaları geleneksel yöntemlerle yapım ettiğini rapor fail Senet Aktaş, “Zahmetli olunca bir boşluğa düştüm, duramadım. Sağa gittim sola gittim, gezdim, dolandım ayrımsız dönem apışık beceriksiz eve gelince bir televizyonda ilhak yapımı ile ilişkin tıpkısı program izledim. Ben da bunu yapacağım dedim ve bu şekilde başladım. 21 günde ayrımsız rende, zımpara ve aynı mermer parçası üzerinde antrenman yaparak teknesinden bitimine büyüklüğünde imal etmeye başladım. Bilahare baktım ki Gümüşhane’de rahat edemeyeceğim geldim köyüme yerleştim. Daha sonraları bağlamayla daha bile haşır fesih olmaya başladım. Ticari bir maksat gütmüyorum bu işe arzu verenlerle birlikte bu sektöre aynı katkım peki mu diyerek bağlama yapmaya başladım. Bu konuda bana eşimin birlikte haddinden fazla nazik destekleri var. 21 çağ sürmesinin temel etkeni birlikte kullandığımız her bir parçayı yapıştırıyoruz birbirine kurumasını bekliyoruz. Bugünkü gibi ısıdam boncuk tutkal olayı yok çabucak yap hemencek ısıtarak istediğin kabilinden yanaştır tığ onları bilmiyorduk. Bağımlı bunlar daha sonraları gelişen durumlar. Bağlamayı yaptım hiçbir büyüklük namevcut ayrımsız kaide bulunmayan. Tıpkı bel lastiği aldım elime ayrımsız çalgı aleti mağazasına gittim. Orada bağlamanın konusunda tuttum ve oradan ölçüler aldım. Sonradan gelip öz yaptığım bağlamanın üstüne uzattım bu şekilde yapım ettim. Ama demin baya geliştirdim. O benim üzere hayatımın yer balaban handikapı yani bunu yapıp çalamamak. Bunu filhakika çalabilseydim su içmeye birlikte de gitmezdim oturur bununla bu arada hasbihal olurdum. Tarifi imkansız bir ihtisas o duyguyu tanımlamak fakat yaşanılarak tanıdık ayrımsız şey. Tün yatarken eşinin yanında bağlama aklıma geliyor bırakıyorum onu geliyorum” dedi.

“Zer oranında sazlar çıkarıyor”

Denizköpüğü’ın yaptığı bağlamaları deneyen sanatçılardan Gökhan Step ise haddinden fazla hasis yaşlarda ulama çalmaya başladıklarını ve o zamanlar Gümüşhane’üstelik bu imkanlar olmadığı için sazları İstanbul ve yer illerde tedarik ettiklerini hatırlatarak “Bizim sazlarımızın bakımı, onarımı, tamiri kendimizin yapamayacağı türden. İleri seviyelerdeki tamirlerinin yapılması gerekiyor. Bunların da ayrımsız ustanın elinden çıkması lazım. Ego bütün İstanbul’a gönderiyordum çokça dolgunca ustalarımız vardı orada amma bundan sonra son yıllarda sazımızın tamirleri Burhan abiden geçiyor. Bizim isteklerimizin doğrultusunda yapılması gerekenleri yapıyor Senet abimiz. Kendisini aşkla takip ediyorum. Çok başarılı, haddinden fazla azimli tıpkısı abimiz. Zat beklentilerinin haddinden fazla çokça üstünde imalatlar yapıyor. İnanın kızıl oranında sazlar çıkarıyor. Kendisinin daha başarılı olabileceğini söylüyorum. Yaptığı sazları bir anda hemencek hepsini elimizden geçiyor test ediyoruz, bakıyoruz. Belgit abi aradığı ant yıpranmamış aynı sazın yapım olduğunu anlıyorum ve buluşup evet köyde ya merkezde sazımızı sınav ediyoruz. Rabıt üstünde çalıştığı birçok aleti kendisi üretti. İlerleyen dönemlerde ayrımsız sazını Erdal Erzincan üstadımıza göndermeyi düşünüyorum” diyerek konuştu.

Share: