ATSO Başkanı Tehlikeli: “Konutta bildirme, talebi karşılayamıyor”

Antalya Ticaret ve Uran Odası (ATSO) Başkanı Davut Yoğun, TÜİK tarafından açıklanan 2022 yılı 2. çeyrek altın çatı cevaz istatistiklerine ilgili, talih genelinde hane kıymet artışının anne nedeninin göz arzının talebi karşılamakta güçlükle kalması olduğunu belirterek, Antalya’da ise göz üretiminde ortalamanın üzerinde çıkıldığını ve bunu destekleyecek altyapı atılımına ihtiyaç olduğunu bildirdi.

ATSO ve Batı Akdeniz Ekonomisini Ihya Vakfı (BAGEV) Başkanı Davut Pahal, TÜİK vasıtasıyla açıklanan 2022 yılı 2. çeyrek altın yapı müsaade istatistiklerine ilgilendiren değerlendirmelerde bulundu.

Başkan Korkulu açıklamasında şunları kaydetti: “TÜİK marifetiyle belediyelerden derlenen, yapım sektöründe hareketlilik hacmine ve göz arzındaki gelişmeye çırağ tutan bina onay verilerine göre, Türkiye genelinde, 2022 yılının önce yarısında bina ruhsatı alınan ofis sayısı yüzdelik 21 azalmıştır. Almanak hane üretimi, 2014 yılında 1 milyonu aşmış, 2017 yılında 1,4 milyon ofis sayısına kazanmış, ancak 2019 yılında ekonomik sorunlar nedeniyle 319 bine, 2020 yılı pandemi koşullarında 555 bine gerilemiştir. Bu yılın evvel yarısında basamak üretiminde geçen yıla göre enkaz olduğunu görüyoruz. Güzeşte sene yapılan 721 bin bölük üretiminin 332 bini önceki yarıda yapılmıştı. Bu yılın önceki yarısında hane üretiminin yüzdelik 21 oranında düşüşle 261 bine gerilediği görülmektedir. Yılın ikinci çeyreğindeki yıllık gerileme ise yüzde 26 oranındadır. Konut fiyatlarındaki artışın asıl nedeninin en-rica dengesizliği olduğuna geçtiğimiz aylarda bile dikkat çekmiştim” diye niteleyerek konuştu.

“Akıbet 4 yılda önceki 4 yıla göre 2 milyon henüz birkaç konut üretildi”

Güncel verilerin konutta istihsal yetersizliğinin olduğunu ortaya koyduğunu belen eden Tehlikeli, “Geçmiş sene verilerine göre serencam dört yılda geçmiş 4 yıla bakarak 2 milyon daha beş altı bölük üretildiği görülmektedir. Kalan zat ve talep trendlerinde yaşanan değişmeyle devlet genelinde ev ihtiyacının görünenden çok elan erdemli olduğu rahatlıkla söylenebilir. 2021 yılının evvel altı ayına göre göz üretiminin arttığı toprak sayısı 11’dir ve sunu fazla çoğalma Artvin, Adana, Antalya, Ankara’üstelik gerçekleşmiştir. Bu dört ilimizi Sazak, Gümüşhane, Şanlıurfa ve Van izlemektedir. İstanbul ve Aydın’de üretim artışı düşük düzeyde olup sair illerde üretim gerilemiştir” dedi.

“Antalya’üstelik ruhsat alınan daire sayısı yüzde 32 arttı”

Göz kıymet artışında Türkiye lideri olan Antalya’de yılın önceki yarısında icazet alınan ofis sayısının önceki yıla bakarak yüzdelik 32 artışla 19 bine yükseldiğini kaydeden Davut Yavaş, “Benzeri dönemde yapı ruhsatları yüzde 6,3 azalırken, cevaz alınan yapım alanı yüzde 21 artışla 2,6 milyon metrekare olmuştur. İlimizde yapım hacminin yılın önce yarısında bina ve yüzölçümü namına 2018-2020 dönemi öncesi ortalamaların gerisinde kaldığı, ancak göz üretiminde ortalamanın üzerine çıkıldığı anlaşılmaktadır. Girdi maliyetlerindeki artışa rağmen bağırsak kafile ve ecnebi mevki vatandaşları ilgisiyle mütezayit temenni, Türkiye ortalamasının berenarı üstünde benzeri oranda istihsal artışını desteklemektedir. Üretim artışının önümüzdeki dönemde basamak fiyatı ve kiralardaki artışı alışılagelen düzeylere çekmesini bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

“Merkezi ve mülki idare hisse senedi birliğinde altyapı atılımı gerekiyor”

Antalya’bile bina ve konut üretiminin koskocaman tıpkı kentsel enfrastrüktür ihtiyacı oluşturduğunu dile getiren Alçak, ” Defa, hayatiyet, su, kanalizasyon, arıtma tesisi yatırımlarının kapasite, ivinti ve nitelik bakımından bölük üretiminin gerisinde kalmaması gerekir. Bu konunun domestik yönetimlerin gücünü aştığı ve merkezi idare, yerel yönetim işbirliği gerektiği birlikte açıktır. Ülkemizin turizm başkenti Antalya’birlikte altyapı alanında yıpranmamış bire bir atılımın gerçekleşeceğini ümit ediyorum” değerlendirmesinde bulundu. – ANTALYA

Share: