Artvin’de “Mucizeler Diyarı” bakıma eksikli atlara yuva oldu

Artvin’in Ardanuç ilçesindeki “Mucizeler Diyarı” bakıma eksikli ve sahipsiz atlara yuva oldu.

Hayvanları Doğayı İnsanları Himaye ve Yaşatma Derneği (HAYDİKO) üyeleri, güzeşte yıl antant amacıyla tırlarla mahdut dışına götürülürken hasta, aç, susuz halde sağlıksız ve ters koşullarda bulunarak Hopa’da el konulan atlar üzere Tepedüzü köyü Ankliya Mahallesi’nde kom kurdu.

Yasal sürecin peşi sıra HAYDİKO vasıtasıyla sahiplenilen atların hizmet ve beslenme ihtiyaçları kestirmece 10 dönümlük, süresince ahırların dahi bulunduğu “Mucizeler Diyarı” adı verilen çiftlikte karşılanıyor.

Atların günce hizmet ve ihtiyaçlarının karşılanması için köyde kıpırdak iki kişinin görevlendirildiği çitlikte, Hopa’dan getirilen 62 atın beraberinde tıpkısı de karakaçan bulunuyor.

Artvin HAYDİKO Deneği Başkanı Emel Meriç, Mucizeler Diyarı adını verdikleri dirim alanında benzeri yıla yakın süredir 62 beygir ve 1 eşeğin yaşamını sürdürdüğünü kaydetti.

Buradaki atların tamamına yakınının Türkiye’nin ayrı ayrı yerlerinden toplanılarak konvansiyon üzere güçlükle dışına götürülürken umum konulan atlardan oluştuğunu anlatan Meriç, “Biz gönüllüler yerine önce evvel onları hayatta tutmaya, sonraları de hayati ihtilaçlarını gidermeye çalıştık. Elan sonrada atları himayemize alarak korumamıza aldık.” diye konuştu.

Tır ortamında doğan denk yaşam alanına adını verdi

Hopa’birlikte atların tırdan sağlıklı bire bir ortama tahliyesi esnasında ayrımsız atın tevellüt yaptığını belirten Meriç, “O çocuk tahliyesi esnasında ezilmedi, hayatta kaldı. Baytar hekimlerimiz ve gönüllüler haddinden fazla aceleci tıpkı refleks göstererek, o yavruyu sakıncasız aynı alana alarak hayatını kurtardılar.” dedi.

Yavrunun o koşullarda hayata tutunabilmesinin adeta bire bir şaşırtıcı olduğunu belirten Meriç, “Tığ bile bu yüzden o yavruya ‘Mucize’ adını verdik. Mucize’den kaynaklı bile burası Mucizeler Diyarı adını aldı. Bura bölgedeki kavi haddinden fazla ihtiyaçlı hayvanın ihtiyacına cevap verecek tıpkısı kayran olacak hayaliyle çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”ifadesini kullandı.

Mucizeler diyarının atlarının bakımının kendileri üzere pres ve kibar tıpkı süreç olduğunu tamlayan Meriç, şöyle devam etti:

“Duygun ve hayvansever vatandaşların bağış ve destekleriyle bugüne büyüklüğünde geldik. Bizler bağışlardan bağımsız olarak diyarın kendini idame ettirebilmesi için icraat yapıyoruz. Ekolojik bir dirim köy kurmayı planlıyoruz. Diğer STK’larla ve ilgilendiren kurumlarla sürecin gelişigüzel yürütüleceği bire bir projemiz var. İnsanlarda ekolojik şuur inşa etmek üzere 12-16 Ekim tarihlerinde ‘Mucizeler Diyarı Anadolu Artvin Aşılanmamış Hayatı ve Natürel Dirim Zirvesi’ ünlü aynı izlence planlıyoruz.”

Artvin’in coğrafyası gereği atların dışarıda otlaması için açık çayırlar bulmakta zorlandıklarını kaydeden Meriç, bundan dolayı dışarıdan gizler alarak, arpa, yulaf desteğiyle atları beslediklerini sözlerine ekledi.

Share: