Asırlık otel turizme kazandırılıyor

Asırlık otel turizme kazandırılıyor

BİTLİS Bitlis’in Tatvan ilçesinde 1947 yılında Van Gölü Araba Vapuru İşletme Müdürlüğü marifetiyle düz yazı edilen ve evvelden bir nice ihtişam büyüğünün misafir edildiği tarihi İşletme Oteli, Tatvan Belediyesi yoluyla restore edilerek turizme kazandırılıyor.

Van Gölü Arabalı Vapur İşletme Müdürlüğü marifetiyle 1947 yılında yaptırılan İşletme Mahallesi’ndeki tarihi otel, yurtiçinden ve yurtdışından binlerce misafiri ağırladı. Bin 200 metre karelik alana düz yazı edilen 2 eğik otel, 2 süit doğmak amacıyla 13 odalı özelliği ile teferruatlı yıllardır işsiz aynı durumdayken sâdır tıpkısı yangında ahşap kısımları şişman oranda hasar görmüştü. Baştan nesir edilmek amacıyla Tatvan Belediyesine devredilen otelin fiziksel özellikleri tamamen korunarak restore çalışmalarına başlandı.

Tarihi yapısı ve mimarisi açısından özel tıpkı işaret olarak değerlendirilen otel, ilk teşrin ayına hazır ayla getirilerek uray bünyesinde bölüt çıplak butik otel, konukevi ve misafirhane yerine kentin turizmine yardım sağlayacağı belirtildi. İşletme Oteli’nin Tatvan kaymakamlık tarihi ve çoğu vatandaş için özel ayrımsız yere sahip olduğunu dile getiren Tatvan Belediye Başkanı Mehmet Emin Geylani, ayrımsız asra mümasil otelin süreduran durumdan çıkarılarak fiziki yapısının bozulmadan restore edileceğini belirtti. Başkan Geylani, “Tatvan İşletme Otelimiz 1947 yılında önce inşa edilmişti. Bugüne kadar birçok celal büyüğümüzü mihman etmiştik. Tatvan kaymakamlık tarihi ve çoğu vatandaşımızda ayrı tıpkı yeri olan otelimizin ayrımsız restorasyon çalışması henüz başlangıçta yapılmıştı ama atıl bir alandaydı. Gün Doğusu Anadolu Kalkınma Ajansına verdiğimiz proje onayıyla beraber tarihi otelimizi sunturlu, kullanışlı ayrımsız ayla getirdik. Yaklaşık ayrımsız asra büyüklüğünde tıpkı tarihi var. 1947 yılında ilk düz yazı edilmişti. O zamanlar şevket demiryolları feribot işletmesinde yapılan bir pres oteliydi. O zamandan bugüne birçok cesamet büyüğümüzü misafir eden anılmış, maruf bire bir oteldi. DAKA’ya verilen proje çerçevesinde benzeri restorasyon çalışması başladı. Harabeye dönmüştü. Ufaktan benzeri emek vardı ama etkili değildi. Kader olursa on üç odalı, ikisi süit iyice ayrımsız butik otel namına bakım verecek. artık bire bir konukevi, konuk evi olarak canlılık gösteren pres otelimiz Tatvan İşletme Parkımızın içerisinde ve kenar kenarında sunturlu aynı alandadır” dedi.

“İşletme otelimiz belediyemiz bünyesinde canlılık gösterecek”

Tarihi otelin belediye bünyesinde ve bölüt belirgin olacağını belirten Geylani, “Haricen gelen misafirlerimiz burada ağırlanacak. Benzeri zamanda dışarıdaki vatandaşlarımıza dahi meydanda olacak ve onlara bile bakım verecek. imdi Tatvan’ı entrika edecek. Aşevi kısmı olacak. Lokanta kısmında dahi tamamen lokal mahsulat, yerel yemekler servis edilecek. İşletme otelimiz hatır kendisine çok fena hâlde bir yerde. Burada elan önceleri Tatvan’bile düz edinmiş, hafızalarda yeri olan birçok devlet büyüğünü ağırlamış olan otel inşallah güdük bire bir zamanda Tatvan halkımızın hizmetinde olacak” diyerek konuştu.Share: