Propolis Siirtli arıcılar için ekleme dirimlik oldu

Siirt’te arıcılar, doğadaki yer kıpırdak antioksidanlardan olduğu bilinen propolis üretimine üstelik başlayarak munzam dirimsel elde etmeye başladı.

Arıcılığın oylumlu olduğu 2 bin rakımlı Pervari ilçesinin Çemikare ve Şirvan ilçesinin Cevizlik yaylalarında arıcılar, arıların kovanlarını aut etkenlerden yüklenmek üzere nebat tomurcuklarından elde ettiği özlerle yaptığı propolisi özenle topluyor.

Toplaması zor olduğu için daha önceki dayanıklı bağlam gösterilmeyen propolise son dönemde mütezayit tehlikeli istek, arıcıları da bu ürünü üretmeye yönlendirdi.

Cevizlik Yaylası’nda babadan öğrendiği mesleği 60 yıldır sürdüren 70 yaşındaki Hasan Sola, AA muhabirine, bal üretiminin yanı sıra propolis da üreterek ekleme dirimsel sağladıklarını söyledi.

Propolisin bir nice hastalığa gani geldiği üzere talep gördüğünü dile getiren Sola, yaylada asıl üretimlerinin bal olduğunu, balın beraberinde propolis da ürettiklerini belirtti.

250 kovandan 5-6 kilo propolis üretiliyor

Propolisin birçok hastalığa cebin yardımcı özelliği bulunduğunu tabir fail Sola, şöyle konuştu:

“Mehabetli ayrımsız muafiyet özelliği var. Arılar bunları dışarıdaki nebat özlerinden üretiyor ve biz üstelik bunu petek altlarında topluyoruz. Her bal üreticisi propolis toplamıyor. Zira çok emekli tıpkısı iştir. Yılda 250 kovanda sayı farkı 5 ila 6 kilo propolis, 50-60 kilo polen, 500 ila 1 ton civarında bal üretiyoruz.”

Bal üreticisi Ethem Suna dahi zengin floraya cemaat Cevizlik Yaylası’nın bal ve propolis üretimine akıllıca olduğunu aktardı.

Suna, “Cevizlik köyünde oturuyorum. Yaylada propolis toplandı, bal hasadına dahi beş altı kaldı. Propolis reçete niyetine kullanılıyor. İl dışından müşteriler aheste talepte bulunuyor. İyi para getirdiği için üretilmeye başlandı.” dedi.

“Mülhak katkı sağlayacağına inandığımız bu ürünleri teşvik ediyoruz”

Siirt Bal Üreticileri Birliği Başkanı Mehmet Adak Alçak ise arıcılar beyninde “günahsız zamkı” kendisine değerlendirilen propolisin, arıların kapçık zarfında düzlük düzlük peteklerin sterilizasyonunu hatırlamak ve haricen gelen etkenlere karşı yüklenmek üzere ürettiği bir yön olduğunu söyledi.

Kırıcı, “Henüz evvel toplanması zor olduğu için arıcılar vasıtasıyla bandaj görmüyordu. Ağırbaşlı rica olunca arıcılar propolise yöneldi.” ifadelerini kullandı.

Kendisinin üstelik Pervari bölgesinde arıcılık yaptığını anlatan Yoğun, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Idmansız kendisine işletmelere satılan propolis henüz bilahare likit hale getiriliyor. Şu anda 500 dolayında arıcıdan 50 ila 60’ı propolis topluyor. Izgara kullananlar daha çok mahsul alabiliyor. Birlik namına üreticilere mülhak yardım sağlayacağına inandığımız bu ürünleri isteklendirme ediyoruz.”

Şirvan İlçe Tarım ve Orman Müdürü Nedim Aksoy bile çabucak baldan dirimsel elde eden arıcıların kazancının propolis üretimiyle arttığını belirtti.

İlçede balın birlikte polen ve propolis üretimini motivasyon ettiklerini dile getiren Aksoy, “Önceliğimiz bal tutmak amacıyla canip gelir olarak polen ve propolis üretimini artırmayı hedefliyoruz.” dedi.



Share: