Ardahan Saf Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Evliyaoğlu: “Ardahan’da Kaçak Balın Önüne Saklamak İçin Valiliğe Dilekçe Verdik”

ÖZKAN KARAKAYA

Ardahan Inanma Müdürlüğü Kaçakçılık ve Kombinasyon Suçlarla Savaşım Idarehane Müdürlüğü ekipleri, güzeşte hafta aynı araçta, üzerinde “kestane” ve “çiçek” ibareleri mevcut tenekelerde 2 bin 800 kilogram düzme bal ele geçirdi. Ardahan İli Münezzeh Yetiştiricileri Birliği Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Evliyaoğlu, “İlimizde peynirciler bal üstelik satıyor, sattıkları bal Ardahan balı değildir. İl dışından aldıkları balları, 25-30 liralık alıp ‘Ardahan balı’ diye niteleyerek 200 liraya sattıkları için biz üzülüyoruz. Tığ üstelik Ardahan’daki üreticilerin kıygın olmamaları için, kaçak balın önüne tevdi etmek için Valiliği’mize dilekçe verdik. Bu makule denetlemelerin henüz mıhsıçtı yapılması için kurumlara istekte bulunduk” dedi.

Ardahan İli Halis Yetiştiricileri Birliği Umumi Heyet Başkanı İlhan Evliyaoğlu, ZÜMRÜDÜANKA Bilgelik Ajansı’na yaptığı açıklamada, bal tüketicilerini uyardı. Evliyaoğlu, “İlimizde peynirciler bal dahi satıyor, sattıkları bal Ardahan balı değildir. Bu balı karışık fiyatlarla dünyalık ediyorlar. İl dışından aldıkları balları, 25-30 liraya alıp ‘Ardahan balı’ diye niteleyerek 200 liraya sattıkları için tığ üzülüyoruz. Tığ de Ardahan’daki üreticilerin kıygın olmamaları üzere, gizliden gizliye balın önüne döndürmek için Ardahan Valiliği’ne istida verdik” diye niteleyerek konuştu.

“SATTIKLARI BAL ARDAHAN BALI DEĞİL”

Bu yıl bal hasadının çok ferah geçtiğini açıklayan Evliyaoğlu, şunları söyledi:

“2022 yılı hasat dönemi 25 Haziran’birlikte başladı. Hasat dönemi, bu hafta sonu bitmek üzeredir. 2021 yılında abuhava şartları zımnında haddinden fazla bağan verimler aldık. Yüzde 90’lara varan tıpkı düşüş görüldü o dönemlerde. Çokça şükür 2022 yılında üreticilerimizin yüzleri güldü. Kapçık başına tahminî adına 20-25 kilo bal alabildik. Aldığımız bal, çok ayrımlı özelliklere topluluk, Ardahan coğrafi işaretli incik. Ardahan’de üç lime etikete sahibiz. Yükselti yüksekliği ve zirai ilaçların vurulmayışıyla Ardahan’ımızın bu özelliklere sahip olan bire bir halis ırkıyla balı haddinden fazla güzeldir. Bal hasat dönemimiz; kestirmece kendisine 40-45 bin kovandan 8 tona mümasil bal elde ettik. Üreticilerimiz ballarını kişi imkanlarıyla tüketmektedirler. İl dışında kâin Ardahanlılar, İzmir, Ankara ve İstanbul kabil büyük illerimizde eğleşme eden vatandaşlarımız buradaki ballara alışkın oldukları amacıyla bal elimizde 11 ayak tabanı büyüklüğünde kalmıyor. Ballar bu şekilde tüketilmektedir. Ancak biraz ilk üstelik bahsettiğim üzere, Ardahan ayrımlı özelliklere topluluk olduğu amacıyla, balı bile çokça gür benzeri bal olduğu üzere tüketicilerin hiç çekinmeden üreticilerden dikme balı almalarını kaynak ediyorum. İlimizde peynirciler bal de satıyor, sattıkları bal Ardahan balı değildir.

“DİLEKÇE VERDİK”

Sayın tüketiciler, Ardahan balı değil. Bu balı berbat fiyatlarla mülk ediyorlar, el dışından aldıkları balları, 25-30 lira alıp ‘Ardahan balı’ diyerek 200 liraya sattıkları için tığ üzülüyoruz. Dün ilimizde, Ardahan girişinde Birleştirme Idarehane Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan bire bir aramada, benzeri araçta 2 bin 800 kiloya yakın bire bir bal yakalandı. Bu balın yapmacıklı olduğu biliniyor ama şu anda bal emniyet müdürlüğünde. Tarım İl Müdürlüğü vasıtasıyla numuneler alınıp analize gönderildi, analiz sonuçları kırıcı çıkarsa balın imha edileceği söylentileri vardır. Tığ birlikte Ardahan’daki üreticilerin mağdur olmamaları amacıyla, gizliden gizliye balın önüne görevlendirmek için Valiliği’mize bugün arzuhâl verdik. Bu türlü denetlemelerin henüz mıhsıçtı yapılması amacıyla kurumlara istekte bulunduk.

“ETİKLETLERE DİKKAT EDİLMELİ”

Azık Arama Yazıhane Müdürlüğü, Tarım Müdürlüğü’ne tutkun, gine memleket Güvenlik Müdürlüğü’müze mecbur Organize Kaçakçılık Büro Müdürlüğü vasıtasıyla yapılan denetlemelerin tekrar yapılması Il eliyle bu müdürlüklere istekte bulunduk. Ayda ayrımsız defa bal satıcılarından alınacak olan numunelerin kontroller yapılarak doğru bal olup olmadıklarını anlayabilmemiz üzere ve vatandaşın zat parasıyla zehirlememesi amacıyla bu tür kurumların bize koruyucu olmalarını talepte bulunuyorum. Ardahan ilimiz iki sunum markaya sahiptir, ‘Ardahan Irtibat Bal’ adı altında satılan benzeri bağlanak etiketimiz var. ‘Ardahan Bağlantı Bal’ etiketi, tıpkısı birlikte coğrafi işareti amblemimiz var. Bu etiketler olduğu zaman kesinlikle hiçbir günah yoktur. Bunlar analizlerden geçirilmiştir ve bu balların elde edilmesi için komite oluşturulmuş, komisyonlar işletmeleri denetliyor, denetlenen işletmelerin balları Jen Merkezi Müdürlüğü’müze geliyor. Gen Merkezi Müdürlüğü’ndeki balların hepsinden ayrı ayrı numuneler alınıp kerem laboratuvarlarına gönderiliyor. Ardahan balının özelliklerini haiz bal ise paketleniyor, değil ise üreticilerimize tekrar anlayışsız reddetme ediliyor. Bu coğrafi işaretli amblemi gördüğünüz ahit çokça rahatlıkla tüketebilirsiniz.”Share: