Bursalı karı alpinist 5 yılda 81 ilde zirve yaptı

Bursalı alpinist Ferişte Bucak Kültürlü, 5 yılda Türkiye’nin 81 ilindeki zirvelere tırmanış yaptı.

Dağcı Ziyalı, yaşadığı Bursa’bile, 2017 yılında “81 ilde 81 zirve” hedefiyle memleket yer dolaşıp, buralardaki faziletkâr noktalara tırmanış yapmaya başladı.

Hedefini gerçekleştirmek için tırmanış yapmadığı tek il olan Ardahan’a gelen Okumuş, Iğdır ZİRVE Alpinizm ve Huy Sporları Kulübü’nün organizasyonuyla Posof ilçesindeki 2 bin 950 metre rakımlı Ilgar Dağı’na bile tırmanıp 81. tırmanışını birlikte gerçekleştirdi.

Yaptığı tırmanışları derece ve görsellerle vasıta altına alan Vazıh, bu çalışmasıyla “Anadolu Parsı” unvanı kabul etmek istiyor.

“Aynı dağlara gezmek sıradan geldi ve bu projeye başladım”

Dağcı Münevver, AA muhabirine, 10 yıldır dağcılık yaptığını ve 5 senedir bile istekli anlamda tırmanış gerçekleştirdiğini söyledi.

Projesini tutturmak için pahal tıpkı iş harcadığını ifade fail Okumuş, “Alpinizm sporunu çok seviyorum. Bir Nice dağa tırmandım, sonra tıpkısı dağlara gezmek bana sıradan geldi ve böyle aynı projeye başladım.” dedi.

Projeyi hayata geçirirken eşinin haddinden fazla desteğini aldığını anlatan Ziyalı, “Eşimin önerisiyle bu projeyi hayata geçirdim. Eşim, ‘Küçük Asya Parsı’ unvanıyla bu spora devam etmemi istedi ve beni destekledi. Bu manada seçkin ilin imkan varsa sunu faziletkâr zirvesine tırmandım. Ancak kâh yerlerde terörden muhit müsaade verilmeyen elem olması durumunda tırmanışa izin sunulan bildirme nazik dağa tırmandım.” diyerek konuştu.

Münevver, 2017 yılında başladığı projesine Kovid-19 salgını esnasında bire bir müddet ara verdiğini ve şartların normale dönmesiyle çalışmalara devam ettiğini belirterek, ” Ağrı’nın Eleşkirt ilçesindeki Kösedağ’da başladığım ’81 ilde 81 zirve’ projemi, Ardahan’ın Ilgar Dağı’yla, kurnaz oluyorum. Bu projeyle gençlere örnek olmak istiyorum, darısı bu projeyi ayırmak talip gençlerin başına.” ifadelerini kullandı.

Share: