Gürcistanlı dallar Anadolu Ateşi ile Aspendos Antika Tiyatrosu’nda manzara aldı

Gürcistan’ın, 4-15 yaş arası çocuklardan oluşan dans topluluğu Mes Haping, Antalya’dahi Aspendos Antik Tiyatrosu’nda Anadolu Ateşi topluluğu ile manzara aldı.

Antika çağlardan bugüne kadar sanatı barındıran Serik ilçesindeki Aspendos Antika Tiyatrosu’nun tarihini laf kayran sinevizyon gösterimi ile başlayan raks gösterisinde, 85’i Anadolu Ateşi’nden, 70’i ise Gürcistanlı 155 dansçı yeteneklerini sergiledi.

Topluluk, gösteri süresince iki bölümde Kafkas danslarını sundu. Son bölümde ise dansçılar, Rum Ateşi Raks Topluluğu Umumi Danışma Yönetmeni Mustafa Erdoğan ile selamlama yaptı.

Haddinden Fazla sayıda yerel ve ecnebi turistin demet gösterdiği gösterinin böylelikle izleyiciler dansçıları ayakta alkışladı.

Rum Ateşi, hususi gösterilerle sanatseverlerle buluşuyor

Mustafa Erdoğan, gazetecilere, 20 yıldır Aspendos Antik Tiyatrosu’nda Anadolu Ateşi gösterileri yaptıklarını söyledi.

Normal gösterilerinin dışında arada özel projelerle de izleyicilerin karşısına çıktıklarını dile getiren Erdoğan, bazen Türkiye’ye gelen ecnebi dans topluluklarıyla sahneye çıktıklarını, mahdut dışına gittiklerinde de oradaki dans ekibi ile gösteri yaptıklarını anlattı.

Aspendos’ta üstelik yaşları 4 ila 15 arasındaki çocuklardan oluşan Gürcistanlı raks ekibini ağırladıklarını aktaran Erdoğan, ” Artvin’in doğusundan geliyorlar. Çok yetenekli çocuklar. Kıvılcımlarla sahneye çıktılar. Küçük Asya Ateşi’nin nazik kadrosu, Gürcü arkadaşlarımız ve Kıvılcımlar, 3 ansambl tıpkısı anda manzara aldı. O nedenle özel benzeri dolaşma.” diye konuştu.

Londra ve Gürcistan’a meslek açılacak

Erdoğan, Anadolu Ateşi kapsamında Türkiye’dahi 13 dans okulu bulunduğunu belirterek, “Ati aydan itibaren biricik Londra’bile, biricik bile Gürcistan’de okul açacağız. Gürcistan’ı önemsiyoruz, çünkü hem ekin olarak birbirimize yakınız hem birlikte o bölgede Türk şahıs sayısı hatırı sayılır.” dedi.

Yoğun şekilde gösterilere bitmeme ettiklerini, benzeri yandan Aspendos’ta sabit eylem yaparken başka taraftan birlikte Türkiye turnesi gerçekleştirdiklerini ifade eden Erdoğan, şunları kaydetti:

“Firez Bakanlığı ile Beyoğlu Kültür Yolu’ndayız, Çanakkale Firez Yolu’ndayız. Diyarbakır’üstelik Güneydoğu Firez Yolu’ndayız. İstanbul’da Atatürk Hars Merkezi’nde hem Troya hem dahi Anadolu Ateşi oynayacağız. Gösteriler kış boyunca herhangi bir alım satım sürecek. Atatürk Kültür Merkezi’nde koskocaman benzeri görüntü işlenmiş. Tüm adına bize teyit edilecek. Kerem Opera ve Balesi’nin etkinlikleri ile Rum Ateşi dahi hayal matlup. Bunun üzere çok coşkulu ve mutluyuz.”Share: