Araç kiralama şirketlerinin genel ağ sitesini kopyalayan yanlışlık örgütüyle ilişkin savca hazırlandı

Balıkesir merkezli 20 ilde kurumsal açar kiralama şirketlerinin internet sitelerini kopyalayarak ayyarlık yaptıkları iddia edilen cürüm örgütünün hoşgörülü ve üyeleri değme biri amacıyla 7 bin 700 yıla büyüklüğünde mapushane istemiyle yargılanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığı Yıldırı ve Teşkilat Taksirat Bürosunca, kurumsal araç isticar şirketlerine ilişkin genel ağ sitelerini kopyalayarak anahtar isticar vaadiyle 504 kişiyi toplanmış 1,5 milyon liralık dolandırdıkları öne sürülen 64’ü vakfedilmiş 85 aynasız hakkında planlı anket tamamlandı.

3. Bunaltıcı Ceza Mahkemesince akseptans edilen iddianamede, şüphelilerin İstanbul’un farklı semtlerinde kiraladıkları ofiste kurumsal vesile kiralama şirketlerinin web sitelerini yapmacıklı kendisine tasarlayıp ayyarlık eylemleri gerçekleştirdikleri, yakalanmayı ve deşifre olmayı engellemek amacıyla mütenevvi tedbirler aldıkları kaydedildi.

İddianamede, şüphelilerin ayyarlık düzenlemek üzere ofiste kullandıkları yabancı tabiiyetli eşhas yerine alınan hatları ofis dışına çıkarmadıkları ve kişi aralarındaki görüşmeleri üstelik Whatsapp üzerinden sağladıkları belirtildi.

Suç örgütü sergerde “Korkmaz” kod adlı O.Y’nin çağrı merkezindekilere (call center) mahremiyet ortamında çalışmaları konusunda emirler verdiği ve ofiste geçer not bilgisayarları engin kumanda ile arama ettiği bildirilen iddianamede, şu ifadelere kayran verildi:

“Ofiste mergup kurumsal çevirici isticar şirketlerine ait yapmacıklı web sitelerini O.Y’nin tasarladığı, düzme web sitelerine şüphelilerden M.G’nin reklam vererek taharri motorlarına dal sıralara taşınmasını sağladığı, açar kiralamak için arayan müştekilerle ofiste call center adına çalışan ‘İrem’ harf isimli A.C, ‘Yusuf’ harf isimli U.Ç, ‘Murat’ harf isimli M.Ö, ‘Bora’ kod isimli B.Ö. ve ‘Kübra’ kod isimli G.K’nin görüştüğü, şüphelilerin müştekilerden ehliyetlerinin ön ve dip yüzünün fotoğrafı ile aracın gönderileceği keyfiyet bilgisini Whatsapp üzerinden istedikten sonraları müştekinin inandırılarak şüphelilerin verdikleri adisyon numaralarına dünyalık yatırmalarını sağladıkları belirlenmiştir.”

ATM’den servet çekerken kapela ve maskeyle yüzlerini gizlemişler

İddianamede, örgütün İstanbul Fatih bölgesi sahacılarından “Dayı” kod adlı S.B. ile Antalya Manavgat, Serik, Acı bölgesi sahacılarından “Minik” kod isimli E.T’nin şapkalı, maskelenmiş ve kapüşonlu şekilde ATM’ye geldikleri ve yüzlerini gizleyerek dünyalık çektikleri aktarıldı.

Banka hesaplarını kullandıran kişilerin, S.B. ve E.T’nin talebi üzerine kendi adlarına GSM hattı çıkartıp bankalardan aldıkları hesaplara tanımladıkları belirtilen iddianamede, hesap kartları ve GSM hatları ile mobilize bankacılık harf bilgilerini şehirler arası müteharrik otobüslerle İstanbul ve Antalya iline gönderdikleri bilgisi verildi.

Hesap bilgileri ile GSM hatlarını ve işlek bankacılık şifrelerini İstanbul ve Antalya otogarlarında teyit düz S.B. ile E.T’nin bunları teşekkül faaliyeti kapsamında ayyarlık eyleminde kullanmaya başladıklarının bile belirtildiği iddianamede, şunlar kaydedildi:

“Şüphelilerin ‘Korkmaz’ kod O.Y’nin öncülüğünde tıpkı araya gelerek aksiyon bölümü halinde akıntı ettikleri, O.Y. aracılığıyla sunulan ferman ve talimatların call center namına ofiste etkin şüphelilerin yasal yahut gayrimeşru ayrımsız arzu olup olmadığına bakılmaksızın itiraz edilmeyerek kabul edildiği, şüphelilerin görüngü öncesinden realizasyon ettikleri yabancı tabiiyetli hatlar ve kiraladıkları yazıhane üzerinden programlı ve müdebbir cereyan ederek ayyarlık eylemlerini gerçekleştirdikleri, öz içlerinde tıpkısı yapılanmaya her an örgütlü şekilde hareket ettikleri, bu şekilde 21’i teşekkül yöneticisi ve üyesi başlamak amacıyla 85 şüphelinin Türkiye’nin çeşitli illerindeki müştekileri cali web siteleri üzerinden vasıta isticar vaadiyle dolandırarak haksız çıkar buyurmak üzere bir araya gelip düzenleme şekilde akıntı ettikleri tespit edildi.”

İddianamede, “Cürüm işlemek üzere teşkilat kurma, rejim, örgüte organ olma” ve “Bilişim sistemlerini sarmak suretiyle dolandırıcılık” suçlarından suç örgütü yöneticisi ve üyesi 21 çirkin üzerine 1520 yıldan 7 bin 700 yıla büyüklüğünde, ayrıksı şüpheliler için da ayrımlı sürelerde hapis cezası istendi.

Davanın görülmesine ilerleyen günlerde başlanacak.

Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığınca, kurumsal komütatör kiralama şirketlerine ilgili genel ağ sitelerini kopyalayarak vatandaşlardan vasıta kiralama vaadi ile çıkar realizasyon ettiği belirlenen yanlışlık örgütü ile suç örgütü üyelerine banka hesaplarını kullandıran, hesaplara yatan müştekilerin gönderdiği paraları calip, hep 85 yabansı için denetleme kararı verilip Balıkesir Cumhuriyet Başsavcılığının talimatı üzerine polis ekiplerince 7 Nisan ve 25 Mayıs’ta Balıkesir, Ankara, Antalya, Münevver, Batman, Bursa, Denizli, Eskişehir, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kütahya, Mersin Ağacı, Muğla, Cıvıl Cıvıl, Şanlıurfa, Tekirdağ, Yardımcı ve Van’da gerçekleştirilen eş anlı operasyonlarda gözaltına alınan 85 şüpheliden 64’ü tutuklanmıştı.

Share: