Bakan Ersoy: Öncelikli amaç maksimal sayıda insanımızı ekin ve sanatla buluşturmak

Icra Vekili Ersoy: Öncelikli murat maksimal sayıda insanımızı ekin ve sanatla buluşturmak

KÜLTÜR ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Ekin Yolu Festivalleri’nin maliyetine ilişik, “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz açıkçası. Bizim rüçhan hedefimiz azami sayıda insanımızı hars ve sanatla buluşturmak. Hakikat sıkıntımız bulunmayan. Biliyorsunuz; Turizm Bakanlığı, turizmden dahi çokça kırıcı dirimlik elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin aynı kısmını çokça şen tıpkı şekilde kullanabiliyoruz” dedi.

Hars ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 1 Ekim’üstelik başlayacak ‘Başkent Kültür Yolu Festivali’ne ilgili Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası (CSO) Ada Ankara’dahi düzenlenen lansman programına katıldı. Bu sene Türkiye Ekin Yolu Festivalleri kapsamında planlı etkinliklere değinen Ersoy, “Türkiye Firez Yolu Festivallerimiz dahilinde bu yıl 5 ilimizde aniden; çokça elan etraflı, çokça daha oylumlu etkinliklerimizle vatandaşlarımıza misilsiz ayrımsız firez danışma deneyimi yaşatıyoruz. Çanakkale’bile 16-25 Ilkgüz arasında düzenlediğimiz Troya Kültür Yolu Festivalimizi başarıyla tamamladık, Konya Mistik Çalgı Festivalimiz birlikte 22 Eylül’bile başladı, 30 Ilkgüz’e kadar devam edecek” diyerek konuştu.

‘GASTRONOMİ ZENGİNLİĞİMİZİ ÜSTELIK ORTAYA KOYACAĞIZ’Icra Vekili Ersoy, arsıulusal restoran yorum sistemi ‘Michelin Rehberi’nin İstanbul’a hususi hazırladığı antoloji karşı, “beraber tıpkısı parantez açarak anlatmak isterim kim Michelin Rehberi’nin İstanbul’a özel namına hazırladığı seçki birlikte İstanbul’daki festivalimizin sürdüğü tarihte, yani 11 Ilk Teşrin’bile törenle açıklanacak. Sonuçları bizler birlikte heyecanla bekliyoruz. Bu yılki festivallerde, gastronomi alanında üstelik ayrı ayrı etkinliklerle ülkemizin bu konudaki zenginliğini ortaya koyacağız” ifadelerini kullandı.’5 BİNE YAKIN SANATÇI KAYRAN ALACAK’Nazır Ersoy, Başşehir Firez Yolu Festivali’nin ise Millet ve çevresinde gerçekleşeceğine belen ederek şöyle konuştu: “Hükûmet Merkezi Kültür Yolu Festivalimiz, Ankara kadar güzel bir geçmişe cemaat olan Budun semti ve çevresindeki tarihi ve kültürel mekanları içine düz 4,7 kilometrelik aynı güzergah üzerindeki 70 değişik noktada gerçekleşecek. Festival, 500’den aşkın etkinlikle Ankaralıları ve çevre illerdeki sanatseverleri, 5 bine yakın sanatçı ile buluşturacak. Başkentin hars ve nutuk adası CSO Ada Ankara, Süper Film Yıldızı Ajda Pekkan’dan dünyaca adlı şans artist Yusuf İslam’a, Fado şarkılarını tüm dünyaya ulaştıran Mariza’dan Emel Sayın’a kadar birbirinden değerli sanatçıların konserine familya sahipliği yapacak. CSO ve Heybet Çoksesli Korosu, Alman bestekâr Carl Orff’un ebedî eseri ‘Carmina Burana’ konseriyle sanatseverlerle buluşacak. Festival bünyesinde Ankara’nın payitaht oluşunun 99’uncu yılı, bin seğmenin katılımıyla gerçekleşecek seğmen alayı ile kutlanacak.”‘HEDEFİMİZ, FESTİVALLERİ YAYGINLAŞTIRMAK’Festivallerin kapsamının genişleyeceğine birlikte değinen Ersoy, “Beyoğlu ve Hükûmet Merkezi Ekin Yolu Festivallerimiz sürerken, bu coşkuya 8-16 Ekim ortada Diyarbakır dahi katılacak. Diyarbakır Talih Kültür Yolu Festivali, 2 binden aşkın sanatçının katılımıyla, 500’den aşkın etkinliğe familya sahipliği yapacak. Bu açar ile şimdiden müjdesini yüklemek isterim ki gelecek yıl mart ayında, İzmir’birlikte bulunan tarihi Alsancak Tekel Fabrikası’nı ayrımsız hars ve danışma kompleksine dönüştürmüş namına hizmete açacak ve ardından da april ayında festivallerimizin kapsamına İzmir’imizi de ekleyeceğiz. Antrparantez Adana Portakal Çiçeği Karnavalı’nı ve Gaziantep Gastronomi Festivali’ni üstelik tekrar Türkiye Firez Yolu Festivalleri kapsamına alacağız. Bunları eklediğimiz ahit 8 şehre nail olacağız önümüzdeki sene; amma 1, 2 kent daha ekleyeceğiz. Önümüzdeki yıl hedefimiz 10 kent olacak. Hedefimiz bu, ülkemizdeki her vatandaşımızın hars zenginliklerine erişmesi amacıyla çalışıyoruz. Hedefimiz, festivallerimizi herkese ulaşacak şekilde yaygınlaştırmak. Festivallerimiz kapsamında ücretli etkinliklerimiz üstelik var; amma etkinliklerin çoğu tamamen ücretsiz ve halka engelsiz” dedi.’KAYNAK SIKINTIMIZ YOK’

Bakan Ersoy, festivallerin maliyeti üzerine şu değerlendirmede bulundu: “Burada maliyet odaklı çalışmıyoruz türkçesi. Bizim rüçhan hedefimiz maksimal sayıda insanımızı firez ve sanatla buluşturmak. Kaynak sıkıntımız yok. Biliyorsunuz, Turizm Bakanlığı turizmden de çokça aheste dirimlik elde ediyor. Turizmden elde ettiğimiz gelirin benzeri kısmını haddinden fazla şen bir şekilde kullanabiliyoruz. Kültür ve sanatta markalaştığınız antlaşma turizm açısından rakiplerinizle artı şekilde ayrışıyorsunuz. Firez ve tekellüm etkinlikleriniz sizin turizminizi üstelik çekim noktası haline getiriyor. Onlar sizi markalaştırıyor, siz markalaştıkça da henüz fazla turizm geliri elde ediyorsunuz.”Avrupa’daki doğal gaz sorununun Türkiye’ye gelen seyyah sayısına sıklet edip etmeyeceği sorusuna ise Icra Vekili Ersoy, “Bunlar magazin haberleri. Bizim için majör olan; siz seyyah eksiltmek istiyorsanız 2 çıngı sırrı var bunun. Bire Bir tanesi; haddinden fazla çetin tanıtım yapacaksınız, 2’ncisi gelen turiste çok iyi hizmet isnat etmek. Bu ikisini gerçekleştirdiğiniz sürece mevrut seyyar her sabık yıl artar” diyerek konuştu.Acımasız ödeme sistemi ‘Mir’ üzerine ilgilendiren şevket kurumlarının çalıştığını belirten Ersoy, Rus turistin akça getirme konusunda tıpkısı sıkıntısı olmadığını, Zalim turistin nakit gider üstelik yapabildiğini rapor etti. Turizm verileri üzerine ise Ersoy, “Henüz evvel 42 milyon olan seyyah sayımızı 47 milyon kendisine düzeltilmiş ettik. Şu zaman rezervasyonlarımız çok ongun gidiyor. İnşallah bu hedefi da sene sonuna doğru yukarı akilane revize edeceğimizi düşünüyorum” görüşlerini paylaştı.

Share: