Antalya haberi… Alanya’da 95 ülkeden yaklaşık 16 bin rahatsız otama oldu

Antalya’nın Alanya ilçesinde 95 ülkeden kestirmece 16 bin ecnebi, ALKÜ Alanya Eğitim Bilimi ve Araştırı Hastanesi’nde otama gördü.

Doğal, kültürel ve tarihi dokusuyla Türkiye’nin yüce turizm destinasyonları beyninde düz düz Alanya, ecnebi misafirlerine verdiği keyif hizmetiyle dolay plana çıkıyor.

Esenlik Bakanlığı bünyesinde, üniversite aksiyon birliğiyle hizmetlerin verildiği Alaaddin Keykubat Üniversitesi (ALKÜ) Alanya Yetişek ve Araştırı Hastanesi, keyif hizmeti almak isteyen yabancıların birlikte tercihi oldu.

Yıl başından bu yana 95 ülkeden tahminî 16 bin yabancıya sağlık hizmetinin verildiği hastaneyi yer çok 2 bin 834 kişiyle Ruslar tercih etti. Rusya’dan sonradan sırasıyla 901 kişiyle Almanya, 858 kişiyle Ukrayna, 633 kişiyle İran, 573 kişiyle Kazakistan, 233 kişiyle Azerbaycan, 214 kişiyle İsveç, 194 kişiyle Hollanda vatandaşları keyif hizmeti aldı.

Hastanenin başhekimi Oğuz Karahan, AA muhabirine, herhangi bir sene milyonlarca turistin yeğleme ettiği Alanya’nın tatilciler üzere tıpkısı çekim merkezi olduğunu söyledi.

İlçeye yalnız tatil amacıyla gelinmediğini, ocak alıp dallı güllü çokça sayıda beledi yabancının de olduğunu dile getiren Karahan, hastaneye gelen domestik ve yabancı hastalara birlik teşekküllü hizmet verdiklerini kaydetti.

Karahan, “2022 yılının önceki 10 ayında 9 bin 850’si gezmen, 6 bin 53’ü bile yerleşik ecnebi girmek üzere toplanmış 15 bin 903 yabancıya sağlık hizmeti verdik. Bu hastaların 134’ü faaliyetler oldu.” diye konuştu.

Hastaneye ESIR, Meksika, İspanya, antrparantez Afrika ülkelerinden turistlerin da geldiğine belen fail Karahan, eski yıllarda İskandinav ülkelerinden vatandaşlarca bundan sonra yeğleme edildiklerini aktardı.

Son yıllarda Ukrayna, Rusya, İran ve Kazakistan vatandaşlarının dolay planda olduğunu anlatım fail Karahan, “Bize dünyanın bir nice ülkesinden ecnebi züğürt geliyor. Eskiden Alanya, Avrupa ülkelerine icra vekili aynı lokasyon iken şimdi tamam dünyadan insanların hem dinlence hem üstelik keyif hizmeti alımı için tercih ettiği bire bir nokta oldu.” değerlendirmesinde bulundu.

Karahan, tatilcilerin imdi ivedi servis, kalp aksesi, gribal enfeksiyon, yerleşik yabancıların ise rutin taharri, tevettür ve şeker hastalığı üzere kendilerine başvurduğunu anlattı.

Hastanenin Anamur, Akseki, Gündoğmuş ve Gazipaşa ilçelerinin da olduğu degaje tıpkısı bölgeye hizmet verdiğine dikkati çekici Karahan, şöyle konuştu:

“Günce binin üstünde Türk vatandaşı hastamıza, poliklinikte keyif hizmeti veriyoruz. 420 yatak kapasiteli hastanemizde gösterişli hizmet, duygu soy cerrahisi, kardiyoloji ve daha birçok hizmeti veriyoruz. Akıbet aylarda servis sayılarımız arttı. Yerli hastalarımızda günlük 2 bin kişinin bakım alması hedefiyle çalışıyoruz.”

“Burada daha birinci sınıf bakım sunuldu”

Hastanede tedavi gören Acımasız Olga Domatckikh ise 3 hafta evvel geceleyin nazik ayrımsız ağrıyla 112 Acil Servis ekiplerince hastaneye götürüldüğünü söyledi. Müstacel serviste çok gani müdahale edildiğini anlatan Domatckikh, “Öd Kesesi problemi yaşamıştım. İlk müdahaleden 2 dönem sonraları ameliyata çağırdılar. Cerrahi Müdahale çokça iyi geçti. Faaliyetler sonrası hiçbir balkı hissetmedim. Sonsuz kontrol altındaydım. Sağlık çalışanlarının ilgisi bütün ense düzeydeydi. Burada henüz birinci sınıf bakım sunuldu.” dedi.

Alman Manfred Klein üstelik kimi zaman ilçeye gelerek satın aldıkları evde dinlence yaptıklarını aktardı. Almanya’dahi de sema problemi nedeniyle tedavi olduğunu belirten Klein, “İlçede kaldığım sürede buraya tedavi koyulmak amacıyla geldim. İki ülkeyi kıyaslamam gerekirse burada daha basit ve çabuk bakım alıyorum. Doktorları ve afiyet sistemini gayet kalburüstü buluyorum.” diye konuştu.

Share: