Uzmanlar, pandemi öncesi ve sonrasında ruhsal hastalıklarda artım yaşandığına özen çekiyor

Uzmanlar, pandemi öncesi ve sonrasında ruh bilimi hastalıklarda çoğalma yaşandığına dikkat çekiyor

Doç. Dr. Mars Altıntaş, “Pandemi bütün dünyayı etkileyen bir salgın, ruhsal hastalıklarda çoğalma oldu”

İSTANBUL – Uzmanlar, pandemi öncesi ve sonrasında ruh bilimi hastalıklarda artış yaşandığına ilgi çekiyor. Ruh Sağlığı Günü çerçevesinde yüce açıklamalarda bulunan Kartal Dr. Lütfi Kırdar Site Hastanesi Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Terbiye ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Mars Altıntaş, “Birlik dünyada olduğu üzere ülkemizde üstelik toplum ruh sağlığının çok henüz balaban ele alınması müstelzim bir dönemdeyiz. Buna aynı alarm da diyebiliriz” dedi.

Uzmanlar, sonuç yıllarda artış gösteren ruh bilimsel sıkıntıların; çevresel, kazançlı, sosyal nedenlerin yanı sıra pandemi öncesi ve sonrası arttığına üstelik dikkat çekiyor. Kalan ruh sağlığı ile erler, toplumsal yaşamda bile menfi etkileniyor. Can Kuşu Sağlığı gününde makro açıklamalarda bulunan Kartal Dr. Lütfi Kırdar Kent Hastanesi Can Kuşu Sağlığı ve Hastalıkları Eğitim ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Merih Altıntaş, Pandemi öncesi ve sonrası ruhiyat tedavide çoğalma olduğunun altını çizerek toplumun ruh sağlığının alarm verdiğini belirtti, Doç. Dr. Altıntaş, “Tüm dünyada olduğu kabil ülkemizde bile toplum can kuşu sağlığının haddinden fazla elan mefret ele alınması gereken aynı dönemdeyiz. Buna aynı alarm birlikte diyebiliriz” dedi.

“Pandemi bütün dünyayı etkileyen ayrımsız salgın, ruh bilimi hastalıklarda çoğalma oldu”

Ruh Bilimi emraz dahi artım yaşandığını belirten Kartal Dr. Lütfi Kırdar Site Hastanesi Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Terbiye ve İdari Sorumlusu Doç. Dr. Mars Altıntaş, “Bura şehir hastanesinin kullanılmamış kurulan aynı kliniği. Yaklaşık 2 yılı fazla tıpkısı süreden beri tığ burada kliniğimizde bakım veriyoruz. 18 yataklı tıpkı kliniğimiz var. ve bunun yanı sıra günde yüzlerce hastanın geldiği ve hizmet aldığı ayrımsız polikliniğimiz var. Burası bire bir zamanda bire bir eğitim bilimi hastanesi. Yani asistanlarımız ve gayrı öğrencilerimizle beraber tababet fakültesi öğrencileriyle bu arada hem eğitim bilimi hem birlikte hizmet sunmaya çalışıyoruz. Demincek elbette ruh sağlığı gününde az buçuk dahi vurgulamamız gereken farklı tıpkı öz üstelik şu kim hele pandemiden sonradan bu akıbet 2-3 sene içerisinde iklim değişikliklerinin kâh getirdiği i afat hep bunlar haddizatında can kuşu sağlığının hangi büyüklüğünde haddinden fazla etkilendiğini ve bütün toplum üzere ne büyüklüğünde koskocaman ayrımsız konu olduğunu gözler önüne serdi. Hem ülkemizde hem dahi aslında dünyada çünkü sonuçta pandemi bilcümle dünyayı etkileyen ayrımsız müstevli, ruhsal hastalıklarda berenarı aşkın artış oldu. Elan ilkin tıpkısı psikiyatrik öyküsü olmayan kişilerde yeniden emraz ortaya çıktığı gibi psikiyatrik hastalığı olan kişilerde üstelik alevlenmeleri bu dönemlerde çokça kesif gözledik. Bu anlamda poliklinik başvurularımız, acil başvurularımız çok arttı. Bu anlamda esasen yatak ihtiyacında çok artım oldu. Elbette ant içerisinde pandeminin süresi da arttıkça kişilerin bu yükü taşımada zorlandıklarını gözledik” dedi.

“Sosyete ruh sağlığının çok elan mehabetli ele alınması gereken bir dönemdeyiz, buna tıpkı alarm bile diyebiliriz”

Doç. Dr. Merih Altıntaş devamında, “Tamam eksiksiz dünyada olduğu üzere ülkemizde de topluluk ruh sağlığının çok elan mehabetli ele alınması gereken benzeri dönemdeyiz. Buna benzeri alarm birlikte diyebiliriz. Bunun aynı rüçhan haline getirilmesi lazım. Hele pandemi döneminde ayrımsız pandeminin bu biraz daha hafiflediğini düşündüğümüz şu son dönemlerde dahi başvurularda her değişiklik olmadı. Hassaten günden güne daha aşkın arttığını söyleyebiliriz. Çünkü kişilerin işte pandemiyle ait ekonomik sorunlar, ati kaygısı ve analog bazı durumlardan yağlık yükü taşımakta zorlandıklarını hissediyoruz. O yüzden başvurularımız çok ziyadesiyle arttı. Tığ bazı hastalarımızdan banal kusursuz sıfır yerlerden ve kişilerden tedavi adı altında bazı müdahalelere maruz kaldığını açıkçası duyuyoruz. Bu benzeri suistimal tabiatıyla ki. Can Kuşu sağlığı hizmetinin bu konuda yetişek almış kişiler ancak verebilirler. Benzeri hekim, tıpkı psikiyatrist ve yine bu alanda müteharrik ehlihibre psikologlar üstelik sağaltım hizmetinde çalışmaktalar. Bilimsel çalışmayan, bu konuda aliyyülâlâ sıfır, ehlihibre sıfır on paralık kimseden ruhiyat, can kuşu sağlığı alanında müzaheret beklemelerinin akıllıca olmadığını düşünüyoruz. Zira bu kendilerine kâr sağlayamadığı kabilinden aslında zarar bile verebilir. Bu konuda haddinden fazla dikkatli olmalılar. Benzeri hekime katılmak bu konuda gelişigüzel antlaşma çokça elan akla yatkın bir karar olacaktır” diye niteleyerek konuştu.

Öte yandan, 2 yıldır hizmet veren Kartal Dr. Lütfi Kırdar Kent Hastanesi Can Kuşu Sağlığı polikliniğinde 18 akak bulunuyor. Can Kuşu Sağlığı polikliniğinde yatan hastalar, eksper doktorların nezdinde kendilerine sunulan konforlu bakım ve çeşitli aktivitelerle keyifli mesafelik geçiriyor.

Share: