Ahmet Kayaç: Sezonluk Daim Olmak Çaykur İşçilerimizin Kaderi Değildir. Çaykur’daki Tekmil İşçilerimize Kol Hakları Verilmelidir

CHP Trabzon Milletvekili Ahmet Kayaç, ÇAYKUR’da etkin mevsimsel işçilerin sorunlarını TBMM Umumi Kurulu’na taşıdı. Kayaç, Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a seslenerek, “Sayın Erdoğan, şeş kamer çalışıp şeş kamer atıl var olmak, sezonluk devam etmek, ÇAYKUR işçilerimizin kaderi değildir. ÇAYKUR’daki bilcümle işçilerimize amasız, fakatsız, tıpkısı ekip hakları verilmelidir ve isim hakları verilmelidir” dedi.

Ahmet Kaya, TBMM Umumi Kurulu’nda zaman yaptığı konuşmada, ÇAYKUR’da etkin mevsimsel işçilerin ekip taleplerini gündeme getirdi. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’a çağrıda bulunan Kaya, şunları söyledi:

“Sayın Cumhur Reisi’na sesleniyorum. ÇAYKUR’da müteharrik mevsimsel işçilerimiz, kâin kanunlara göre yılda yeryüzü çok 180 gün, yani 6 ay çalışabilmektedirler. Bu kardeşlerimizin 6 ayda aldıkları maaşlarını 12 aya böldüğünüzde ellerine güzeşte maaş mal, asgari ücretin üstelik altında kalmaktadır. ÇAYKUR işçilerimizin bu şartlarda geçinebilmeleri üstelik emekli olabilmeleri de mümkün değildir.

Geçici işçilere kadro vaadiniz ve milletvekillerinizin açıklamaları, ÇAYKUR’daki sezonluk işçilerimizde şişman tıpkısı beklenti oluşturmuştu. Sonrasında Emek Bakanı’nın yaptığı tutarsız izahat, yıllardır kol hayali kuran ve can haklarının iyileştirilmesini bekleyen bu arkadaşlarımızda balaban bire bir manzara kırıklığı yaratmıştır.

Sayın Erdoğan, altı kamer çalışıp şeş ay işsiz ara vermek, mevsimsel süregelmek, ÇAYKUR işçilerimizin kaderi değildir. ÇAYKUR’daki kamu işçilerimize amasız, fakatsız, bir ekip hakları verilmelidir ve can hakları verilmelidir.”

Share: