Başkar Zorluoğlu Macar heyetini akseptans etti

Trabzon Büyükşehir Belediye Reisi Amaç Zorluoğlu, Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis’i makamında ağırladı. Ziyarette ikili ilişkilerin geliştirilmesi noktasında görüş alışverişinde bulunuldu.

Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis, Trabzon Büyükşehir Belediyesini mülakat ederek Başkan Kasıt Zorluoğlu ile aynı araya geldi. Sefirikebir Matis’e Büyükşehir Belediyesini ziyareti sırasında Gönüllü Konsolos Düş Durbakayım, Konsolos Zsuzsanna Palmai ve Tecim Ateşesi Peter Kövesci haremlik etti.

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Macarlar ile her devir daha hassas ve duygusal bağımız olmuştur. Kardeş şehir oluşumuz dolayısıyla da ziyaretten kardeşimiz gelmiş kadar bahtiyar olduk. en üst Zigetvar ziyaretinde ego bulunamadım, ama tıpkı dahaki ziyarette banko ego de bulunacağım. Tığ üstelik sizler üzere aynı ülfet anıtı oluşturduk ve inşallah açılışını bile birlikte küçük ay yahut mart ayında gerçekleştireceğiz” ifadelerini kullandı.

Gösterdiği konukseverlik dolayısıyla Komutan Zorluoğlu’na teşekkürname fail Sefirikebir Matis, perşembe günü oynanacak Trabzonspor- Ferençvaroş maçı amacıyla şehre geldiklerini belirterek, musahabe detayları üzerine hikmet verdi. Şu anda Trabzon’birlikte 9 diplomatlarının bulunduğunu dile getiren Matis, “Trabzon’bile Türk-Macar hukuk Anıtı’nın oluşturulmasından gelgel duyduk. Antrparantez Trabzon’de Macar Ekin Lansman Günleri gerçekleştirmek isteriz. Hakeza tıpkısı faaliyet iki taraf amacıyla birlikte deste güçlendirici bir fırsat olacaktır” dedi.

Macaristan Ankara Büyükelçisi Viktor Matis’in dile getirdiği lansman günlerini banko destekleyeceğini vurgulayan Başkan Zorluoğlu, “Gücük Ay, mart aylarında Faroz-Ganita alan açılışlarımızda sizlerin bile bu faaliyetini birleştirip, tıpkısı zamanda Macar-Trabzon dostluğumuzun 25. yılını kutlamış oluruz” şeklinde konuştu.

Başbuğ Zorluoğlu, ziyaretin böylelikle Sefirikebir Matis ve beraberindeki heyete muhtelif hediyeler arz etti. Görüşme, Komutan Zorluoğlu ve Büyükelçisi Matis’in hatırat fotoğrafı çektirmesinin ardından sona erdi. – TRABZON

Share: