Ağrı’da geleceğin aş damı şefleri yetişiyor

Balkı İbrahim Çeçen Üniversitesi Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü öğrencileri, geleceğin şef ve aşçıları atılmak için Türk ve acun mutfağını öğreniyor.

Bölümde eğitim gören 90 öğrenci, haftada 4 dönüş teorik, ayrımsız çağ da mutfakta kılgılı eğitim alıyor.

Anadolu mutfağının vazgeçilmez lezzetleri beyninde vadi alan hünkarbeğendi, fırında çömlek, acılı savsaklamak, İzmir köfte, lahmacun, karnıyarık, kalın sıska fasulye ve pilav kadar yemekleri pişirebilen öğrenciler, bu yıl üstelik İngiltere’nin Shepherd’s pie, Irak Doğu’nun suşi, teppanyaki, Meksika’nın taco, tortilla, fajita ile Itidalli Doğu’nun falafel kabil yüce yemeklerini öğrenecek.

Yemeklerin yanında lezzetli çeşitlerini üstelik hazırlamayı öğrenen öğrencilerin, çıkışlı olduktan bilahare özel sektör ve kamuda istihdam edilmesi amaçlanıyor.

Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Mücahit Kayserili, AA muhabirine, Gastronomi ve Aş Damı Sanatları Bölümü’nün 3 yıl geçmiş faaliyete geçtiğini ve öğrencilerin salgın sürecinde engin eğitimle ders gördüğünü söyledi.

“Donanımlı önder adayı kendisine çıkışlı olacaklar”

Öğrencilerin geçen yıldan bu yana mutfakta uygulamalı olarak kemirmek yapmaya başladığını rapor eden Kayserili, şöyle konuştu:

“Bu şekilde geleceğin ‘master şef’leri adına hayata atılmaya himmet gösteriyorlar. Arkadaşlarımız bu süreçte hem acun hem Türk mutfağıyla ilişkin hem birlikte aş damı yönetimi, aş damı ekonomisi ve mutfakla ilişik bütün idari çalışmaları yürütebilecek şekilde donanımlı birer önder adayı adına buradan çıkmak amacıyla çaba gösteriyorlar. Gastronomi ve gastronomi kültürüyle ait dünyada yükselen bir trend var. Öğrencilerimiz çıkışlı olduktan bilahare icap hususi sektörde, icap kamuda olsun zat meslekleriyle ilişik bir hareket hayatına atılacaklar.”

Kayserili, çıkışlı olan öğrencilerden imkanı olanların öz hareket sektörlerini oluşturabileceğini belirtti.

Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Hasan Önal Şeyhanlıoğlu ise genelde kullanışlı derslere girdiğini ve tecrübelerini öğrencilere aktardığnı anlattı.

“Özel sektörde iri tıpkı yıldızlı var”

Besin sektöründe rastgele devir istihdam olanağı olduğunu ve çıkışlı olan öğrencilerin rahat tıpkı şekilde hisse senedi bulacağını vurgulayan Şeyhanlıoğlu, şunları kaydetti:

“Burada Türk mutfağı ve dünya mutfağının birlikte soğuk ve yunak mutfaklar kabil düz derslerini görüyorlar. Arkadaşlarımız buradan mezun olduklarında aşçı başı ve su şefi kadar pozisyonlara başvurduklarında buradaki bilgelik ve birikimlerini kullanacak yetkinlikte oluyorlar. Tığ de bu çerçevede onlara hele lokma dersleri ve teorik derslerin yanı sıra uygulamalı derslerle bilgi birikimi sağlıyoruz. Özel sektörde iri aynı küşade var. Gençlerin değerlendirebileceği çokça düzlük var. Pastanelerden tutun de oteller, restoranlar, şart ve içeceğin olduğu seçme yerde arkadaşlarımız bu bölümden mezun oldukları üzere tutumlu pozisyonunda değerlendirilebilirler.”

Öğrencilerden Ümmügülsüm Uğurlu ise bölümünü sevdiğini ve daha önce görmedikleri yemekleri yaptıklarını dile getirdi.

Share: