CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Sakat CHP İl Başkanının Oğlunun Ölümünün Araştırılması İçin Afiyet Bakanlığı’ndan Müfettiş İstedi

CHP Elazığ saylav Gürsel Erol, CHP’nin çarkıt Elazığ İl Başkanı Ethem Gülbay’ın oğlu hareket insanı Burak Toplama Gülbay’ın geçirdiği kalp krizi sonrası Elazığ’daki hastanelerde tedavi göremeyip sevk edildiği Diyarbakır’daki hastanede hayatını kaybetmesine reaksiyon gösterdi. Cenaze için Elazığ’a mevrut Gürsel Erol, konunun araştırılması amacıyla Esenlik Bakanlığı’ndan tıpkı müfettiş kâm ettiğini ve varsa boşlama yerinde konunun takipçisi olacağını söyledi.

CHP’nin eski Elazığ İl Başkanı Ethem Gülbay’ın oğlu iş insanı Burak Çokluk Gülbay’ın geçirdiği kalp aksesi sonrası Elazığ’daki hastanelerde otama göremeyip atıf edildiği Diyarbakır’daki hastanede hayatını kaybetmesi kamuoyunda tepkiyle karşılandı. CHP Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Burak Toplama Gülbay’ın aort yırtılması sonucu son etmesinin arkası sıra yaşanan süreçle ilişkin zaman Elazığ’bile matbuat toplantısı düzenledi.

“ELAN GEÇMIŞ MÜDAHALE EDİLSEYDİ SEVIMLI ŞANSI VARDI”

Gürsel Erol açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Mebus namına Çekim Bütçe Komisyonu ile ilişkin Meclis’te görevimize bitmeme ederken yara tıpkı haber aldık. Dokunaklı haber süreciyle ilişkin Elazığları haberdar etmek isterim. Burak Cem Gülbay cemaziyelevvel hayatını kaybetti. Eski el başkanımız Ethem Gülbay’ın oğlu. Ancak hayatını yitirme şekli akıbet evre dramatik. Esas ve babanın yüreğinde çetin şiddetli açan tıpkı süreç yaşandı. Dün sabah 07.00 saatlerinde çarkıt başkanımız Ethem Gülbay, beni arayarak oğluyla ilişkin bire bir afiyet problemi olduğunu, aort damarı ile ait tıpkısı teşhisin koyulduğunu, özel bire bir hastaneye götürüldüğünü amma çabucak ameliyata alınması gerektiğini ancak hastanenin ehliyetli maharet tesisat ve keyif ekibine ehil olmadığı amacıyla Fırat Üniversitesi Hastanesi’ne irsal edildiğini söyledi. Ama bu süreçte Fırat Üniversitesi Hastanesi’hangi gitmeden geçmiş Fethi Sekin Hastanesi ile de görüşüldüğünü, öz aralarında vukuf paylaşımı olduğunu söyledi. Ben 07.15 kabilinden üniversitemizin rektörünü aradım. Konunun acil olduğunu, hastamızın adını vererek acil müdahale yapılması gerektiği gibi benzeri talepte bulundum. Rektörümüz da hastanenin başhekimini aradı. Rahatsız müstacel ağır sıklet bakımda karşılandı, elan sonraları Diyarbakır’a sevki yapıldı. Diyarbakır’daki doktorumuz hemşerimiz Tuncelili tıpkısı hemşehrimiz. Ünlü bire bir doktor. Binali hocayı arayarak tıpkısı hastamızın problemi olduğunu ve Diyarbakır’a yola çıktığını, konuyla ait kendimizin birlikte mümasil dostluğumuzu rapor ettik. Fakat daha sonraki saatlerde Binali Hoca beni arayarak hastayı kaybettiğimizi, çok gecikildiğini tabir etti. Elan önceden aynı engelleme edilmiş olsaydı adi tıpkısı ihtimal birlikte olsa ayrımsız hayat şansı, maltalık şansının olduğu tıpkı zindelik olacağını söyledi.”

“HANGI YAZIK Kİ AİLEYE ACI HABERİ EGO ISNAT ETMEK ZORUNDA KALDIM”

Elazığ’birlikte tam engelleme yapılıp yapılmadığı konusunda kesin bilgiler olmadığı üzere güç ve kurumlar için başlangıçta değerlendirme yapmanın akıllıcasına olmayacağını tabir fail Gürsel Erol, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ortada yaşanan benzeri can kaybı var. Bu duygusal kaybıyla ait tartı ve suistimal, elden yönetimsel benzeri suistimal değildir. Bunun ayrımlı boyutlarda sorgulanması gerekir. Bunun amacıyla üstelik tek süreci kendim edindiğim bilgiler doğrultusunda bana anlatılanlar doğrultusunda tıpkı istimara yapmayı akla yatkın bulmam. Ne eyvah ki aileye ölüm haberini ben isnat etmek zorunda kaldım. Hayatımda ilk defa bir babaya evladı ile ilgili duygusal kaybının haberini verdim. Benim üzere güvenilmez aynı incitici oldu. Cemaziyelevvel akşam ailenin acısını tutmak amacıyla hem defin işlemleri hem de taziye işlemleri ile ait ailenin sübvanse etmek amacıyla Elazığ’a geldim. Zaman aldığım bilgiler doğrultusunda birlikte ben şu anda hiçbir hava, kuruluşlarla ilgili aynı değerlendirme yapmak istemem. Ortada yaşanan bire bir can kaybı var. Bu can kaybıyla ilgilendiren güçlük ve suistimal, hemen yönetsel bire bir suistimal değildir. Bunun ayrımlı boyutlarda sorgulanması gerekir. Bunun için da tek süreci kendim edindiğim bilgiler doğrultusunda bana anlatılanlar doğrultusunda aynı istimara yapmayı akıllıcasına bulmam.

“SAĞLIK VEKIL YARDIMCISINDAN MÜFETTİŞ IRADE ETTİK”

Hayatını kaybeden Burak kardeşimizin babasının yanında Keyif Icra Vekili Yardımcısını arayarak Ethem Bey’in bana verdiği bilgiler doğrultusunda bilgileri verdim. Bu konunun araştırılması gerektiği ve denetmen görevlendirilmesi gerektiği yönünde; aksaklık ve nekais boşlama midir, suistimal midir, beceri donanım eksikliğinden midir illet kaynaklı olduğunun akilane tayin edilmesi ile ilişkin denetmen talebinde bulundum. Denetmen Elazığ’a gelecek, bu birey kaybı ile ilişik aynı araştırma yapacak. Elazığ’daki Kent Hastanesi kadar, ustalık donanımın sonuç mertebe efdal olduğu, akademik kadrosu yeterli olduğu Fırat Üniversitesi üzere iki lime şişman, Türkiye’üstelik örnek gösterilen hastanelerimiz var ama yoz detaylarla insanlarımız hemşehrilerimiz canını kaybediyorsa, tek kimesne kusura bakmasın hangi Araştırma Üniversitesi’nin akademik kadrolarının yahut hastanenin ismi önemli, hangi üstelik Fethi Sekin Hastanesi’nin maharet donanımı kebir.

“BURAK CEM GÜLBAY DİYARBAKIR’A GİTTİĞİNDE ŞUURU YERİNDEYMİŞ”

İnsanlar yoktan sebeple hayatlarını kaybedebiliyorlarsa, ki Burak Diyarbakır’a gönderme edildiğinde hastaneye gittiği zaman kapıdan içeriye öz T.C. numarasını bilgilerini vererek girmiş. Şuuru yerindeymiş. Burada çok kıytırık benzeri müdahalede bulunulmuş. Tıpkısı ihtimal, suistimali var mı? Maharet eksiklikten mi kaynaklı? Bunun nedeni nedir diye niteleyerek bakanlıktan denetmen ati ve ego bu konuyu gündeme getireceğim. Müfettiş raporlarına bakarak Keyif Bakanlığı düzeyinde konunun ve sorunun çözümü hesabına, tıpkısı henüz hakeza acıların yaşanmaması ve esas babaların yüreğine ızdırap düşmemesi yerine tedbirler alınması ile ilişik görüşmeler yapacağız. Konuyu Meclis gündemine bile getireceğim. Doğrusu çokça kırıcı bire bir uzanım. Tekrar da bu konuya alın duyarlılık hisseden Elazığ kamuoyuna, Elazığ matbuat mensuplarına, yazarlarımıza, yerel televizyonlarımıza, gazetelerimize, sitelerimize teşekkür ederiz. Bu konuyu Türkiye gündemine taşımamız lazım. İnsan hayatı bu kadar muhtel olmamalı.”

Share: