BUÜ-Karsan işbirliği özerk şalter teknolojilerini elan birlikte gelecek taşıyacak

Otomotiv sektöründe Türkiye’nin ve Bursa’nın arz önemli firmaları beyninde düzlük alan Karsan ile Bursa Uludağ Üniversitesi(BUÜ), özerk dil teknolojileri üzerinde birlikte mücahede fırsatlarını değerlendirdi.

BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Öncü, Üniversitede fariza fail akademisyenlerle birlikte Bursa Hasanağa Uran Bölgesi’nde faaliyetlerini sürdüren Karsan fabrikası ve Ar-Ge Merkezi’ni ziyaret etti. Firmanın ürettiği modelleri inceleyici Üniversite heyeti, Avrupa’nın geleceğin mobilite çözümleri alanındaki yer prestijli organizasyonları arasında kayran düzlük Sustainable Bus of The Year 2023 ödülünün “site içi toplu nakil” kategorisini kazanarak, “yılın otobüsü” seçilen e-ATA ile alay malay firmanın ürettiği Otonom e-AKIŞ modelini inceledi.

Ziyarette konuşan Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Öncül, Darülfünun-Sanayi işbirliği çerçevesinde Karsan ile elan aşkın eş proje üretilmesi yönünde iştahlı olduklarını vurguladı. Firmanın Ar-Ge Merkezi’nin herkes için zer yeknesak teşekkül ettiğini belirten Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz Kaptan; “Karsan, hem ülkemizin hem birlikte Bursa’mızın ayn bebeği kuruluşlarının başında geliyor. Firma ile geçmişten bugüne haddinden fazla sayıda işbirliği yaptık. daha çok de yapmaya bitmeme edeceğiz. Öğrencilerimizin staj ve uygulama dersleri konusunda bile bizlere bulunmaz destekleri var. Karsan’ın ürettiği ve dünya genelinde öncü konumda bulunan araçları tetkik fırsatı bulduk. Akademisyenler yerine çalım duyduk. Karsan, faziletli teknolojiye sahip araçları ve sürdürdüğü projeleri ile ülkemizi en üst seviyede başarıyla entrika ediyor. Bugün otonom sürüş özelliğine erbap e-Akin otobüsünü da yakından inceleme fırsatı bulduk. Aracın Michigan State Üniversitesi’nde yerleşke içerisinde kullanıldığını ve Norveç’in Stavanger şehrinde amiyane tıpkı rotada arızi taşımaya başladığını öğrendik. Bursa Uludağ Üniversitesi adına bizler da bu konuda seçkin tip işbirliğine bariz olduğumuzu Karsan yetkililerine ilettik” diye konuştu.

Ar-Ge Merkezi’nde gerçekleştiren toplantıda amade bulunan Karsan Ar-Ge Direktörü Barış Hulusioğlu ve Motivasyon Yöneticisi Rüya Çandır bile Bursa Uludağ Üniversitesi ile işbirliğinin arttırılmasından memnuniyet duyacaklarını belirtti. BUÜ Bilgisayar Mühendisliği ve Makine Mühendisliği Seksiyon Başkanlıklarının öncülüğünde kurulan Otonom Kurgu Geliştirme Grubu – OTAGG ile araştırma faaliyetlerini bu arada yürütmeyi değerlendirebileceklerini belirten Karsan yöneticileri, bu ve benzeri çalışmalar sebebiyle, kürsü ve darülfünun işbirliklerinin güçlenmesini ve inovatif nişane ihya faaliyetlerinin yaygınlaşmasını ikbal ettiklerini anlatım etti.

Toplantının arkası sıra BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Mürşit ve beraberindeki yıldız bilimi, Karsan’ın üretim sahasını gezdi. – BURSA

Share: