AFAD İl Müdürü Mehabetli Etiz: “Tatbikatlar afetlere hazırlıkta büyük önem taşıyor”

AFAD İl Müdürü Yüksek Etiz: “Tatbikatlar afetlere hazırlıkta nazik ehemmiyet taşıyor”

DENİZLİ Denizli’de gerçekleştirilen tatbikat sonrası AFAD İl Müdürü Uca Ekiz, “Tıpkısı hareket ve kıran oluyormuş gibi paniği yaşatmadan insanların bilincini çoğaltmak istiyoruz” dedi.

Denizli’de mazi gerçekleştirilen 7 bin kişiyle ‘Deprem Andaç, Çök Yerleştirme Tutun ve Tahliye’ tatbikatı sonrası AFAD İl Başöğretmen Büyük Ekiz açıklamalarda bulundu. Tatbikatların çok makro olduğuna değinen Başöğretmen Ekiz, bu şekilde farkındalığında artırıldığını belirtti. Başöğretmen Ekiz, “İçişleri Bakanlığımız eliyle 2022 yılı “Manevra Yılı” olarak zar edildi. Bağımlı biz yılın esasen beri amme kurumu, kuruluşlar, fabrikalar, siteler ve okullarda tatbikatlarımızı temelli yapıyoruz. 81 ilde Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı ülke – kaza müftülükleri ve Dini İhtisas Yüksek Merkezinde deli dolu bağlantı yaptık. Tatbikatın olduğu 6 ilden birisiyiz. Toplamda 347 Kur’an kursu, 1 memleket müftülüğü, 19 kaza müftülüğü ve Denizli Dini Yüksek İhtisas Merkezi gelmek amacıyla 368 yerden 7092 kişiye tıpkı anda çök nizam tutun ve elan bilahare tahliye tatbikatı yaptık. Tatbikattaki amacımız halkı bilinçlendirmek, affet öncesi farkındalığı artırmak ve bilcümle amme kurum ve kuruluşların gelişigüzel akıntı etmesini uydurmak” dedi.

“Birey ve para kaybının önüne esbak oluruz”

12 Kasım’daki tatbikattan bahseden Başöğretmen Ekiz, “Bakanımız Süleyman Soylu’nun başkanlığında yeniden 9 Kasım’da Emniyet Yurtlar Kurumu yurtları ile Düzce depreminin sene dönümü zımnında 12 Kasım’da mutluluk tatbikatı yapacağız. 12 Kasım’da takkadak çök – kapan – tutun manevra olacak ve boşaltma tatbikatı yapılmayacak. Tatbikatların önemi herhangi bir ant provalı olmaktır. Bizler tatbikatta beceri dersleri alıyoruz amma aplikasyon bulunmayan. Bire Bir hareket ve kıran oluyormuş kabilinden paniği yaşatmadan insanların bilincini çoğaltmak istiyoruz. Kıran namına tıpkı esas var, devletimizin harcadığı katışık milli hasılat, affet öncesi tedbirler aldığımızda ve bilinçlendirdiğimizde 7 hatim daha aşkın oluyor. Facia öncesi yaptığımız çalışmaları ev ve bireyde oluşturabilirsek ürkü, birey ve para kaybının önüne esbak oluruz” ifadelerini kullandı.

Share: