İGC Başkanı Akbilek: “Olgun siteleri üzere 90 günce proses başladı”

Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Dünya Akbilek, İnternet Gazeteciliği Yasası’nın Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girmesiyle ilişkin açıklamada bulundu.

Adıyaman İnternet Gazetecileri Cemiyeti Başkanı Mehmet Âlem Akbilek, İnternet Gazeteciliği Yasası’nın yasalaşmasının arkası sıra Basın İlan Kurumu ve ilgilendiren kurumlar, yönetmelik ve nizamname değişikliklerini 90 dönme içerisinde tamamlamaları gerektiğini söyledi.

Başkan Akbilek, “Bu 90 günlün proses içerisinde malumat sitelerinin bulundukları illerdeki Basın Savcılıklarına beyanname vermeleri gerekmektedir. Matbuat Savcılığına verilen bildirge makbuz belgesi ile birlikte, bulundukları illerdeki İletişim Başkanlığı İl Müdürlüğü’ne bilim sitelerinin akreditasyonu yapılabilecektir. Akreditasyonu tamamlanan marifet siteleri, çalışanlarına 212 basın gelişim kolundan sigorta işlemlerini yaptırmaları, matbuat kartı amacıyla İletişim Başkanlığı resmi genel ağ sitesinden referans yapabilirler.

Matbuat İlan Kurumu’nun genel ağ olgun sitelerine vereceği resmi ilanlar, 1 Nisan 2023 tarihinde başlayacak. Basın İlan Kurumu, yönetmelik ve nizamname değişikliğini tamamladıktan sonraları resmi car amacıyla akreditasyonunu tümler bilgi sitelerinin başvurularını alacaktır.

Veri Sitelerimiz Basın Savcılılarına Beyannamelerini vermeden geçmiş Bilgi Sitelerindeki zaruri düzenlemeleri yapmalıdırlar.

Her haberde Haber Giriş Tarihi ve Bili Güncellenme Tarihi katiyetle uygulanmalıdır. Fen sitesinin künyesinde İmtiyaz Sahibi, Umumi Işaret Yönetmeni, Mesul Yazı İşleri Müdürü, Marifet Editörleri, adres ve iletişim bilgileri, iletişim ve kari temsilcisi mümasil adresleri, ne bili ajanslarına sürdürümcü ise fen ajansı bilgileri, server sağlayıcı ortaklık ismi, çıkışlı güç ismi, adres ve iletişim bilgileri yer almalıdır. İnternet bilgelik sitesinde, Gizlilik Politikası, Çerez Politikası, Marifet Politikası, Kullanım Şartnamesi katiyen düzlük almalıdır. İnternet Gazeteciliği Yasası’nın ülkemize ve medyalarımıza yalabık olmasını diliyoruz” dedi. – ADIYAMAN

Share: