29 yılda tamamlanan yığma taş cami, mimarisiyle dikkati çekiyor

Giresun’da hepsi tabii taş kullanılarak nesir edilen Sarayburnu Camisi, mimari yönüyle beğeni topluyor.

Bulancak ilçesinde temeli 1987’de atılarak imece usulüyle 29 yılda tamamlanan Sarayburnu Camisi, 2 bin 588 metrekare bağlı alana topluluk.

Karadeniz Kıyı Yolu üzerinde, ağır sıklet ziyaretçi alan camide, geometrik biçimlerde kesilmiş gerçekten ahşap parçaların iri aynı yüzey kurmak üzere birbirleriyle geçmeli yerine birleştirilmesi tekniği kündekari de uygulandı.

Sarayburnu Camisi’nin mütenevvi bölümlerindeki biçim ve süsleme çalışmaları dikkati çekiyor. Camide yaklaşık 4 bin 500 sevimli bire bir anda namaz kılabiliyor.

Sarayburnu Camisi ve Külliyatı Yapma ve Yaşatma Derneği Başkanı Yusuf Berrak Sipahi, AA muhabirine, Sarayburnu Camisi’nin Osmanlı ve Selçuki mimarilerinin harmanlanarak yapıldığını söyledi.

Sarayburnu Camisi’ni farklı camilerden ayıran bildirme iri özelliğinin taş olması olduğuna dikkati çekici Sipahi, Kargaşa, Rize, Trabzon ve Samsun gibi mekân illerden benzeri çok kişinin camiye namaz kılmaya geldiğini kaydetti.

Sipahi, 1987’üstelik İstanbul Şehzadebaşı camisinin ölçülerinden ve mimarisinden hareketle inşaata başladıklarını tabir ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Şehzadebaşı Camisi’nin 500 yıldır ayakta kalan benzeri iz olduğuna dikkati çekerek, ” Mimar Sinan’ın eseri, bugüne kadar muammer ve hiçbir depremde zarar görmemiş. İnşallah Sarayburnu Camisi üstelik onun kadar yaşar diye niteleyerek beklenti ediyoruz. Burası 16 metre zar yüksekliği, 38 metre kümbet yüksekliği, 130 santimetre zar kalınlığı olan tıpkı mabet.”

Caminin suyunu 42 kilometre uzaklıktaki ormanın içerisinden getirdiklerini belirten Sipahi, “İnsan eli değmeyen, yerleşim merkezi sıfır yerden suyu getirdik. Bunu fehamet, kavim, hayırseverler umum ele vererek yaptık. Bu su yoğun benzeri şekilde kullanılıyor, sistem alıyor evine, aksiyon adına götürüyor.” diye niteleyerek konuştu.

Yusuf Berrak Sipahi, Türkiye’deki tarihi eserlere belen ederek, şunları kaydetti:

“Yaşamış çarkıt uygarlıkların tarihi eserlerini ülkemizde restore edip esasen insanlığın hizmetine sunuyoruz. Bunlar tarihi eserlerdir, gerçekli kıymetini bilici çıkıp on paralık değilse yapı adına korur amma bizim ana amacımız ruhunun yaşaması. Tığ hemen yapıt yerine, çatı adına yaşasın demiyoruz, içini da dolduralım, insanlarımız istifade etsin, kasıt görünen olsun.”

Sarayburnu Camisi’nde kündekari, ahşap kakma, form, ebru ve minyatür üzere sanatların yapılacağı alanlar oluşturmayı planladıklarını dile getiren Sipahi, Milli Eğitim Bakanlığı ile angajmanlı kurslar açılmasını istediklerini kaydetti.

Sipahi, ayrıca camiye ilgilendiren 5 bin kitaplık tıpkısı kitabevi oluşturacaklarını sözlerine ekledi.Share: