25 yıldır kamışı sanata dönüştürüyor, mesleğini duyanlar ise şaşırıyor

25 yıldır kamışı sanata dönüştürüyor, mesleğini duyanlar ise şaşırıyor

ELAZIĞ – Elazığ’da 25 yıldır kamışları neye muhavvil Hüseyin Bilal Özen’in beden eğitimi öğretmeni olduğunu duyanlar şaşırıyor.

Elazığ’birlikte dinamik ve çocukluğu dergahta çalgı aleti içerisinde geçen Hüseyin Bilal Ilgi (51), gailesiz yaşlarda tanıştığı neyzen sebebiyle neye zaaf sardı. Ney çalmayı öğrenen Özen, tedarik sıkıntısı olduğu ve yapımını öğrenmek üzere Konya’de tıpkısı ustadan ibret aldı. Tedricen ney ustasına dönen Özen, aldığı kamışları tekellüm eserine dönüştürmeye başladı. Evinin bodrumunu atölyeye çeviren Ilgi, ney kültürünü yaşatmak için canla başla çalışıyor. 30 yıldır ney üfleyen ve 25 yıldır da işleyen Ilgi’in beden eğitimi öğretmeni olduğunu duyan ise şaşırıyor. Halen aynı okulda öğretmenliğe bitmeme eden Ilgi, arta artan zamanlarını ise atölyede geçiriyor. Darülfünun ve öz öğrencilerine ücretsiz ney veren Ilgi, aynı zamanda özel sipariş eğin ney yapıyor.

Müzikle amiyane yaşlarda tanıştı

Musikiye haddinden fazla pespaye yaşlarda başladığını aktaran Hüseyin Bilal Özen, “Yetiştiğimiz müstevi gereği müzikle çöz içeydik. Evvel ritim çalmaya başladım. Yanı Sıra söylüyorduk. Henüz bilahare gailesiz yaşlarda neyzen ile tanıştım. O da neye başlamamıza miftah oldu. Alçalma sardık ve üflemeyi öğrendik. Üflemeyi kendim öğrendim. Daha sonraları ise notasını öğrendim. Arkası Sıra geliştik. Bir Vakitler ney bulmak el hatırlamak tahakküm olduğu amacıyla bu posta ulaşmak için çabaya girdik. Araştırdım, o zamanlar Hatay’bile sik olduğunu öğrendim. Oraya gittim ve fallus aldım. Konya’bile benzeri ustanın yanına bir iki defa gittim elbette açıldığını gördüm. Kendim araştırdım sonunda açmayı bile öğrendim” dedi.

25 yıldan beri ney açtığını aktaran Özen, “30 yıldan fazladır da ney üflüyorum. Hem açıyor hem üflüyoruz. Daha geçmiş bahçede aynı atölye yapmıştım. Sonradan habbe bodrumundaki tıpkı köşeyi işlik yaptım. Sulak alanda yetişen kamışı, sanat aletine dönüştürüyorum. Neyin içerisinde seçkin açar yoktur. Tamamen boştur. Kabak kamışın önceki çapaklarını soyuyorum ve kuruması bekleniyor. Düzgün kuruttuktan sonraları içerisine açıyorum. Rastgele neyin boyu farklı ve tür çeşittir. Onların boylarına bakarak kamışları sınıflama ediyoruz. İçini ve delikleri açıyoruz. Artık o bire bir tekellüm aletine dönmüş oluyor” diye konuştu.

“Hususi ısmarlama eğin yapıyorum”

Genelde hususi havale çalıştığını anlatan Ilgi, “Toptancı bire bir mezhep ile çalışmıyorum. Benim amacıyla temas penis ve gelişigüzel üfleyen değerlidir. Haklı gele kamış açıp göndermem. Can ne ahali ile tutuyor, sarp mi üfler diye bakarım. Her kişini diyaframı farklıdır. Diyaframdan kusurlu curcunalı veya bazen tıpkı sese kadar akortta fark ediyor. Bunları de sorup ona göre neyi boşaltmak lazım. Özel sipariş gövde yapıyorum. Geliri sıfır darülfünun veya lise öğrencimize önceki neyini ücretsiz veriyoruz. Dersleri ise ağız ağıza ücretsiz veriyoruz” şeklinde konuştu.

“beden eğitimi öğretmeni olduğumu duyanlar şaşırıyor”

Spor ve müziği haddinden fazla sevdiğini ikisini bile yapmanın kendisine kader olduğunu vurgulayan Dikkat, “beden eğitimi öğretmeni namına görev yapıyorum. Daha başlangıçta de Hars ve Turizm Bakanlığında gücük bire bir müddet şevket korosunda misafir sanatçı olarak çalıştım. beden eğitimi öğretmeni olduğumu duyanlar şaşırıyor. Ney ile bu büyüklüğünde hem nakız olan aynı insanın tıpkısı zamanda beden eğitimi öğretmeni olması ilginç oluyor. O üstelik ayrı tıpkısı deste uyandırıyor” dedi.

Share: