Yusufeli Barajı akarsu sancımak amacıyla ilçe merkezinin göç işlemini bekliyor

Tamamlandığında 275 metrelik gövde yüksekliği ile Türkiye’nin yer yüksek, dünyanın ise üçüncü barajı olacak olan Yusufeli Barajı’nda çalışmalarda sona gelindi. Baraj sus sübvansiyon işlemi amacıyla ilçenin taşınmasını bekliyor.

Yüklenici firma aracılığıyla, Ekincilik ve Orman Bakanlığı DSİ 26. Nahiye Müdürlüğü kontöründe Baraj inşaatında çalışmalar 24 saat bitmeme ediyor. Baraj zımnında sular altında kalacak olan ilçenin göç işlemi bitmesi halinde akarsu sübvansiyon işlemi başlaması planlanıyor. 24 Haziran 2021 tarihinde cisim beton çalışmaları tamamlanırken, enerji yapıları, şalt sahası, erke çığlık havuz, kuyruksuyu barajı, kuyruksuyu çıkış yapısı ve tünel dolusavaklarda yapım faaliyetleri ile mansap aranjman çalışmalarında sona gelindi.

21 Antrakt 2012 tarihinde yapımına başlanan Yusufeli Barajı 2 bilyon 130 milyon metreküp su ambarlama hacmine eş. Canlılık üretimine geçtiğinde 558 megavat müesses gücüyle yıllık sayı farkı 1 milyar 888 milyon kilovatsaat enerji üreterek ekonomiye yılda 1,9 bilyon liralık yardım sağlayacak Yusufeli Barajı, havzadaki farklı barajların erke üretimini da yüzdelik 10 arttıracak. Baraj gövdesinde makbul 4 milyon metreküp beton, Artvin’den Edirne’ye 13 metre kucak kadar beton defa yapılmasını sağlayacak kapasiteye erbap bulunuyor. Projeyle üretilen enerji yardımıyla kısaca 600 bin kişinin enerji ihtiyacı karşılanabilecek. – ARTVİNShare: