TPAO Umum Müdür Yardımcısı Tiryaki: Boruları önümüzdeki günlerde bitirmeyi umuyoruz

ZONGULDAK’ın Çaycuma ilçesinde, Karadeniz’de mevcut saf gazın karaya yokuş noktası olan Filyos Limanı’nda yürütülen icraat karşı mütekellim Türkiye Petrolleri Çok Ortaklı Ortaklığı Genel Müdür Yardımcısı Abdurrahman Tiryaki, borularda akıbet aşamaya geldiklerini belirterek, “Elden 1 borazan değil; 3 borazan çekilecek; 1’i kablolar, 1’i glikol, 1’i birlikte gaz hattımız amacıyla. Önümüzdeki günlerde bitirmeyi umuyoruz” dedi.

TPAO Genel Müdür Yardımcısı Tiryaki, Çaycuma’nın Filyos Limanı bölgesinde yürütülen icraat hakkında bilgelik verdi. Filyos’un, Karadeniz’birlikte mevcut 540 bilyon metreküplük natürel gazın karaya depar noktası olduğunu tamlayan Tiryaki, “Icraat, son yordam bitmeme ediyor, programlarımız çerçevesinde devam etmekte. Gazımızın 2023 yılının önce çeyreğinde gelmesi üzere elimizden gelen gayreti gösteriyoruz. Şu anda bahir tabanında ve karada çalışmalarımız gösterişli bire bir şekilde devam etmekte” dedi.

‘GEMİ, HADDINDEN FAZLA ÖNEMLİ AŞAMAYI YERİNE GETİRECEK’Natürel gaz kuyuları ile karadaki ameliyat merkezi beyninde kordon boyu hattı kendisine rapor edilen ‘umbilical’ sistemleri yoğun denizde serecek ‘Seven Arctic’ gemisinin çok yakında çalışmaya başlayacağını kaydeden Tiryaki, “Gemi, haddinden fazla oylumlu tıpkısı aşamayı adına getirmiş olacak. Denizin tabanındaki kuyular ile karaya ilişkiyi sağlayabilecek kordon bağını çekecek. Bu esasta 16 santimetre çapında büyük bir kablo. Bu kablonun içerisinde 4 çıngı neşelilik kablosu, yedekleri ile beraber hidrolik hatlar, kimyevi hatlar, fiber optikçi kablolar geçmekte. Gerçekte bu cümbüş kablosu ile alttaki bulunan vanaların ve ruh ile müteharrik sistemlerin beslemesi burada yapılacak. Hidrolik hatlar; genel kuyu emniyeti üzere kullandığımız vanaların, valflerin açılmasını sağlayacak kimyevi hatlar ve borazan içerisinde oluşabilecek korozyon üstüne bizlere yararlı olacak. Fiber gözlükçü kablolar ise önümüzdeki zaman haberleşmeyi ve bütün engin komuta özişler sistemini kontrol edecek. Çokça mudil ayrımsız herkes. Bu sistemin devreye alınmasında yeryüzü makro aşama; bu ‘umbilical’lerin çekilmesidir” diyerek konuştu.Doğal gazı karaya taşıyacak boru yolu ile ilgilendiren bile bilgi aktaran Tiryaki, “Hoppadak 1 boru değil; 3 boru çekilecek; 1’i kablolar, 1’i glikol, 1’i bile gaz hattımız üzere. Borular, program çerçevesinde bitmeme ediyor. Önümüzdeki günlerde bitirmeyi umuyoruz” dedi.YÜKSEKOKULA 55 ÖĞRENCİ ALINDI

Tabii gazı karaya duyurmak için hem liman sahasında hem bile denizde bitmeme eden çalışmaların birlikte TPAO kendisine toplumsal ağırlık projeleri dahi hayata geçirdiklerini anlatan Tiryaki, “Bülent Ecevit Üniversitesi adı altında Çaycuma Meslek Yüksekokulu’nun açılması ve bu sene buraya ilk kez 55 mektepli aldık. Bunlar zaruri eğitimini tamamladıktan bilahare özlük ihtiyaçlarımızda büyük tıpkı çoğunluğunu kullanacağız. Alelhusus burada yetişecek kalifiye personel, bizim amacıyla son evre kebir. Bu haddinden fazla şişman bire bir proje. Hele Zonguldak sınırları içerisinde devam fail ve sonuçlandığı antlaşma kente nazik tıpkı derece katacak proje. İnşallah seçkin öz önümüzdeki ahit metin ve yalabık evet” diye niteleyerek konuştu.

Share: